WIM HOFMAN Een nieuwe lente 9 c Akkerbouwer Leo Dalebout voelt de oorlog in Oekraïne op het erf n toen hoorde ik een specht: hij hamerde op een eikenboom en het ge luid dat het maakte leek op dat van een xylofoon. Er zijn wel meer geluiden in de na tuur die op muziek lijken en als je vo gels bezig hoort in de lente vraag je je wel eens af of ze niet zomaar fluiten, maar of ze misschien een partituur hebben. Veel dieren maken geluiden. Zo zegt men dat termieten geluid maken dat op het neervallen van zand op pa pier lijkt, maar bij nadere bestude ring lijken de geluidjes die ze maken niet zomaar op geruis, maar ze zijn zo genuanceerd dat het lijkt alsof de diertjes elkaar seintjes geven. Ik las ook ergens dat regenwormen gelui den maken. Ik weet dat ze zich lang en dun kunnen maken en erg vlug kunnen zijn, maar hun geluiden heb ik nog nooit gehoord. Van vleermuizen weten we dat ze ultrasonische geluiden maken, waar door ze zeer goed in het donker hun weg en voedsel kunnen vinden. Er zijn nachtvlinders die geluiden kun nen maken: een hoog snerpend ge luid. Over vliegen en muggen wil ik het niet hebben. Er zijn ook vissen die geluiden maken en we kennen het gekwaak van kikkers, maar er zijn ook kikkers die kunnen piepen. An dere soortgelijke kikkers piepen dan terug. Muizen kunnen piepen, maar ze trommelen ook met hun pootjes op de grond, net als hazen en ook meeu wen trappelen wel ritmisch met hun poten. Ze weten dat daardoor de wor men naar boven komen. Onze buren hadden ooit een hond die alarme rend ging janken en dan wisten we dat er een tijd later een ziekenwagen zou passeren. De opvallendste geluiden in de lente zijn echter die van de vogels. Ze laten horen dat ze een maatje willen of dat ze juist een ander willen weg jagen; ze slaan alarm en ze lijken af en toe een andere vogel na te doen. De kraaien krassen, de eksters kwet teren. Toch kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat sommige vogels ge woon voor hun plezier fluiten. Zo hoorde ik laatst een lijster, als het ware voor de vuist weg, soepele me lodietjes fluiten. Volgens mij zomaar omdat hij het zelf mooi vond en voor zijn eigen plezier en dus ook voor het mijne! De oorlog in Oekraïne dwingt Europa meer voedsel te produceren. Maar terwijl de voedselprijzen stijgen, legt akkerbouwer Leo Dalebout uit Noordgouwe nu grof geld toe. ,,Door de oorlog in Oekraïne is het beeld compleet gekanteld. Een jaar geleden kotste iedereen de agrari sche sector nog uit. Plots zijn we weer belangrijke voedselproducen ten. Dat willen we ook zijn, maar ik maak mij grote zorgen over de voedselvoorziening. Bij de huidige teeltkosten zou voedsel twee tot drie keer zo duur moeten worden. Dan praat je over zo'n 300 euro per gezin per week. Consumenten met een klein inkomen kunnen dat niet betalen. Honger? We gaan het mee maken", vreest Dalebout. Werkbezoek De teler sloeg zijn hartenkreet gis teren tijdens een werkbezoek van landbouworganisatie ZLTO en ge deputeerde Jo-Annes de Bat. Dale bout maakt zich vooral zorgen om de consument, maar boeren drei gen evengoed slachtoffer van de oorlog te worden. Kunstmest, brandstof en energie kosten mo menteel goud. Dalebout heeft dan nog het geluk dat zijn schuurdaken vol met zonnepanelen liggen. „Afgelopen week was de dieseltank leeg, die zal weer vol moeten. En kunstmest kostte anderhalfjaar te rug nog 17 cent per kilo. Nu is dat een euro. Ik heb 44.000 kilo kunst- Bij de huidige teeltkosten zou voedsel twee tot drie keer zo duur moeten worden mest nodig, dus dat tikt aan. Vorig najaar was kunstmest nog een stuk goedkoper, maar ik had er na twee magere jaren geen geld voor. Ik vond het riskant om er geld voor te lenen. Ik wachtte daarom af in de hoop dat de prijzen zouden zakken, maar dat gebeurde niet." Kunstmest Volgende week vragen de aardap pelen om kunstmest. Daarom heeft Dalebout andermaal diep in de buidel moeten tasten. Hij rekent voor dat hij dit seizoen ruim 80.000 euro meer aan productiekosten kwijt is dan in 2021. De vraag is of hij de meerkosten terugverdient. ,,Dat is uiterst onzeker. Ik zie wel dat een aantal telers nu kiest voor andere gewassen die voor een la gere prijs kunnen worden geteeld. Tarwe bijvoorbeeld. Ik hou voorlo pig vast aan mijn bouwplan. Ik moet het toch vooral verdienen met aardappelen en uien." Export stokt Zijn jonge collega Leendert van der Velde uit Dreischor heeft een ander probleem: hij kan zijn pootaardap- pelen moeilijk kwijt. Ook een ge volg van de oorlog in Oekraïne. ,,We hadden al last van de brexit, nu stopt ook de export naar Oost-Eu ropa. En denk dan breed: ook naar landen als Oekraïne en Oezbeki stan. Omdat aanvoerroutes geblok keerd zijn en transport in Oost-Eu ropa niet meer verzekerd wordt, rij- den transportbedrijven niet meer. Daardoor gaan er duizenden ton nen minder pootgoed weg." In de fruitteelt komen de klappen nog harder aan. Fruitteler Jos Mesu uit Nieuw- en Sint Joosland: ,,Door de oorlog verliezen we afzetmark ten. Veel fruit, en zeker peren, ging via bruto export naar Polen. Daarna verdween het over de grens naar Wit-Rusland en Rusland. We ra ken de peren nu niet kwijt, waar door de prijs met 60 tot 70 procent is gedaald." De wankele situatie waarin boe rend Nederland zich bevindt, baart gedeputeerde De Bat zorgen. ,,Nie- mand heeft kunnen voorzien wat de oorlog in Oekraïne teweeg brengt. We moeten wel doorgaan met de energietransitie en het op lossen van stikstofproblemen in Gelderland en Brabant. Met het oog op de grote opgaven waarvoor de landbouw staat, lijkt me verder een pas op de plaats nu het beste." Om de voedselketen te stabilise ren, werkt de Europese Commissie aan een set van maatregelen voor boeren, waaronder het dempen van kostprijzen voor energie, kunst mest en veevoer. De Bat lijkt dat verstandig: ,,Daarnaast moeten we voedselverspilling tegengaan en Europese subsidies vooral inzetten voor precisielandbouw, zodat boe ren minder geld kwijt zijn aan ge wasbeschermingsmiddelen." GO VRIJDAG 18 MAART 2022 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'Ik ben80.000euro meer kwijt' G Leo Dalebout met frietaard appelen. Mo menteel is de vraag ernaar laag. foto marieke MANDEMAKER Frank Balkenende Noordgouwe - Leo Dalebout, akkerbouwer Zie ook pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 45