Geld gaat ook naar ouders in buitenland Oekraïners kunnen in Nederland sneller aan het werk 3 ONGEZOND Van de 2708 in het buitenland wonende ouders die zich als ge dupeerde hebben gemeld, heb ben 866 ouders inmiddels ge hoord dat zij voor compensatie in aanmerking komen. Zij krijgen minstens 30.000 euro, zoals ook in Nederland er kende gedupeerden krijgen. Dat meldt staatssecretaris Aukje de Vries van Financiën, onder meer belast met toeslagen, aan de Tweede Kamer. Van 1423 ouders die hadden aangeklopt bij de Uitvoeringsorganisatie Herstel Toeslagen (UHT) is het verzoek tot compensatie inmiddels afge wezen. 419 ouders wachten nog op een oordeel. De ouders wo nen in veertig verschillende lan den, maar ongeveer de helft woont nu in België ofDuitsland. De problemen die de gedu peerden ervaren, zijn vergelijk baar met die van in Nederland wonende slachtoffers van de toeslagenaffaire. Een deel van de gedupeerden heeft in het bui tenland een nieuw leven opge bouwd. Met een ander deel gaat het minder goed, schrijft De Vries. 'Zij ervaren (grote) pro blemen op gebied van financiën, werk en huisvesting en geven aan behoefte te hebben aan on dersteuning.' Er wordt nog ge werkt aan een oplossing voor ouders die schulden hebben. Voor in het buitenland wo nende gedupeerden wordt een speciaal ondersteuningsteam ouders in het buitenland (OTB) ingericht. Dat gaat op afstand 'wereldwijd brede ondersteu ning' bieden. DOEL IS MINDER VERLEIDING, VOORAL OP EN ROND SCHOLEN Om de wildgroei aan hamburger-, pizza- en dönerketens te stoppen, kijkt het kabinet naar een wet om het aanbod te dempen. Het moet gemeenten helpen nee te zeggen tegen ketens. De afgelopen jaren nam het aantal fastfoodke tens snel toe. Wet houders van de vier grote steden riepen vorig jaar al om instrumenten om de hausse te beteugelen. Staatsse cretaris Maarten van Ooijen (Pre ventie, Christenunie) komt daar nu aan tegemoet. Hij gaat de juri dische opties in kaart brengen van een harde rem op vestiging van de ketens en fastfood- en frisdrank verkoop- en -reclame op en rond scholen. ,,Er moet echt wat gebeuren, een op de zeven kinderen is nu te zwaar en het gaat de verkeerde kant op. In lagere sociale klassen is het zelfs een op de drie", zegt Van Ooijen. Eerder besloot het kabinet het eetgedrag al meer te sturen met het plan voor een suikertaks, maar dat is niet genoeg, vreest Van Ooijen. ,,Je wil die overdaad aan aanbod echt niet. Een hamburger of een broodje döner eten is geen probleem. Maar ik wil niet die enorme aantallen, en ook niet op of te dichtbij scholen." In welke wettelijke vorm de fastfoodrem er kan komen, wordt dus nog bekeken. Zo'n beteugeling van vrij onder nemerschap ligt politiek gevoelig, in het coalitieakkoord is hier niets over afgesproken. Maar volgens Van Ooijen past een fastfoodwet in het plan om 'de gezondheids doelen' te halen: overgewicht moet nu eenmaal teruggedrongen worden, hebben partijen samen afgesproken. „Natuurlijk kan jij een patatje blijven eten. Maar ik wil dat dat dan een weloverwogen keuze is, niet gestuurd omdat op elke straat hoek een billboard met reclame staat voor dat ongezonde eten, en er op elke straathoek weer die ver leiding is met weer een zaak die ongezond eten verkoopt. Dat stuurt je gedrag, ongemerkt." Een platte 'vettaks' zou niet werken, er is meer nodig dan een prijsprikkel. Details, bijvoorbeeld over maxi mumaantallen fastfoodrestaurants per wijk of stad, zijn nog niet uit gewerkt. ,,Ik wil geen dictaten op leggen, zo van: er mag nog maar nul frisdrank verkocht worden. Wel wil ik wettelijke mogelijkhe den bieden aan scholen om fris drank en ongezond eten als snoep en snacks te beperken of helemaal te weren. Nu kunnen ze dat niet. En natuurlijk krijg je definitie discussies: wanneer is iets fast- food? En: de McDonald's verkoopt ook salades. Maar daardoor wil ik me nu niet laten stoppen." Van Ooijen komt dit jaar met de opties naar de Tweede Kamer. „Gemeenten zeggen: help ons. Scholen ook. Laatst nog waren we bij een school die echt het gezonde voorbeeld gaf. Maar eenmaal een paar stappen van de poort stonden reclamemakers met grote borden: pizzapunt voor een paar euro. Zie jezelf dan maar eens te beheersen. Daarbij moeten we helpen." Een hamburger eten is geen probleem. Maar ik wil niet die enorme aantallen DEN HAAG Wel is er een meldplicht, melden betrokken ministers in een brief aan de Tweede Kamer. Voor zo'n vergunning is een ar- beidsmarkttoets nodig, waardoor bedrijven eerst op zoek zouden moeten naar geschikte kandidaten in landen in de Europese Economi sche Ruimte. Dat maakt het bijna onmogelijk om werknemers van buiten die landen aan te nemen. Minister Karien van Gennip (Soci ale Zaken) kondigde eerder al aan dat ze een uitzondering wil. Het kabinet denkt nog steeds na over een leefgeldregeling voor Oe kraïense vluchtelingen, zei minis ter Carola Schouten (Armoede bestrijding) in een debat in de Tweede Kamer. Zij verwacht daar snel meer duidelijkheid over te kunnen geven. In Oekraïne deden de autoritei ten gisteren nieuwe pogingen om burgers te evacueren uit een aantal belegerde steden. Vicepremier Irina Veresjtsjoek meldde dat met Rus land afspraken zijn gemaakt voor negen humanitaire corridors. De Oekraïense havenstad Marioe- pol is naar schatting van de burge meester voor 80 procent verwoest. In een bericht op Telegram schrijft hij dat de situatie in zijn stad 'kri tiek' is en dat de bombardementen onophoudelijk doorgaan. Zo'n 350.000 mensen zouden vastzitten in de stad, die door het Russische leger is omsingeld. De evacuatie van burgers verliep de af gelopen dagen moeizaam, volgens de Oekraïners omdat Russische troepen zich niet aan een staakt- het-vuren hielden en evacuatierou tes blokkeerden. Toch slaagden in een dag meer dan zesduizend men sen erin om de stad te verlaten, al dus de regering in Kiev. Onder hen zouden tweeduizend kinderen zijn. In totaal wisten deze week circa dertigduizend mensen uit Marioepol te ontsnappen. Volgens de autoriteiten zit de stad zonder water, verwarming en elektriciteit. Konvooien met hulp goederen moesten herhaaldelijk omkeren, omdat ze door de felle ge vechten de stad niet konden berei ken. Volgens het gemeentebestuur zijn reddingswerkers nog altijd be zig om mensen uit de schuilkelder te krijgen onder het theater dat woensdag werd verwoest, mogelijk door een Russisch bombardement. Of en hoeveel slachtoffers er zijn, is niet bekend. c P11-13 - Yelle Tieleman GO VRIJDAG 18 MAART 2022 Gedupeerde ouders van de kindertoeslagenaffaire die in het buitenland wonen, krijgen net zoals Nederlandse gedu peerden financiële compen satie en ondersteuning op het gebied van onder meer werk en huisvesting. ANP Den Haag Kabinet wil met wet rem zetten op fastfood Niels Klaassen Den Haag Nee zeggen tegen fastfood is soms niet gemakkelijk. FOTO FRANS PAALMAN - Maarten van Ooijen, staatssecretaris Het kabinet hoopt met ingang van 1 april een uitzondering te maken op de 'tewerkstellings vergunning' voor Oekraïners. Zo kunnen werkgevers makkelij ker Oekraïense vluchtelingen aannemen als zij aan het werk willen. Vicepremier Irina Veresjtsjoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3