Verdubbeling windenergie van zee PSV naar kwartfinale Conference League Minder mensen naar stembus Zandwasje c Elektriciteit is nodig voor vergroening van de industrie JOL Animo van de kiezers historisch laag in Zeeland Eindhovense formatie walst over Kopenhagen heen: 0-4 Walcheren Het kabinet investeert miljarden euro's in nieuwe windparken op zee en de vergroening van de industrie. Tot 2030 komt er liefst 10 gigawatt vermogen bij, een verdubbeling van de huidige hoeveelheid. De deal is vrijwel rond, bevestigen meerdere bronnen aan het deze krant. Ministers Rob Jetten (D66, Economische Zaken en Klimaat) en Mark Harbers (VVD, Infrastruc- tuur en Waterstaat) hopen het be sluit vandaag in de ministerraad af te hameren. Er komen voor 10 giga watt aan offshore parken bij. Dat komt neer op 750 tot 800 enorme windturbines van een kleine 300 meter hoogte. Iedere gigawatt ver mogen extra levert evenveel stroom op als een miljoen huishoudens verbruiken. Klimaatdoelen Deze giga-uitbreiding zal worden gebruikt om de Nederlandse indus trie te helpen te vergroenen. Dit is hard nodig om de klimaatdoelen in 2030 en daarna te halen. Hans Tim- mers, voorzitter van de Neder landse WindEnergie Associatie (NWEA), die van het kabinetsplan op de hoogte is: ,,Alleen om de Hoogovens van Tata Steel in IJmui- den groen te kunnen laten draaien is al 6 tot 7 gigawatt opgesteld ver mogen nodig." Zeeuwse kust Nederland heeft nu windparken op zee bij IJmuiden en Egmond aan Zee en parken in aanbouw voor on der meer de Zeeuwse kust. Aange scherpte Europese klimaatdoelen zorgen er echter voor dat er véél méér windstroom nodig is dan de 11 gigawatt die in het Energieakkoord en Klimaatakkoord zijn overeenge komen. Vandaar dat de coalitie het totale vermogen uit wind op zee nu wil verdubbelen. Het verdubbelen van de stroom uit wind op zee vergt miljarden. Dat geld is niet bedoeld voor het realiseren van de windpar ken zelf. De twee meest recente windpar- ken zijn zonder subsidie aanbe steed. Maar voor het aanleggen van Alleen om Tata Steel groen te laten draaien is al 6 tot 7 gigawatt vermogen nodig de stroomverbinding naar het vas teland - simpel gezegd: het stop contact - is wél subsidie nodig. Meer nog is het geld nodig om er voor te zorgen dat alle extra wind energie op zee kan worden omgezet naar het schone waterstof. Op die manier kan de energie namelijk worden opgeslagen. De Neder landse industrie in onder meer de Botlek en het Noordzeekanaalge- bied kan daar dan op gaan draaien in plaats van op fossiel aardgas. De nieuwe windparken komen op tientallen kilometers uit de kust van Zuid- en Noord-Holland te lig gen en ver boven de Waddeneilan den. Nieuwsmedia CZEELAND2 C P20 Ja, die kan wel een wasbeurtje gebrui ken. De zwarte Mitsubishi Outlan- der van Eddy Kerk- hove uit Grijps- kerke zat gisteren onder een laag stof als gevolg van het Saharazand dat in de nacht van woensdag op don derdag met de re gen neerdaalde. De wasstraten in de re gio sponnen er ga ren bij. Ze draaiden overuren om het laagje zand bij de vele auto's weg te poetsen. c 2 FOTO LEX DE MEESTER David Bremmer Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Hans Timmers, NWEA C P6 vrijdag 18 maart 2022 13°c Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1