'i Geld van rijke Rus is hier zeker niet veilig Vladimir Poetin ziet pro-westerse Russen als 'vliegen die je uitspuugt' Hoekstra: 'We laten niemand wegkomen' 13 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND j Nederland denkt nog heel wat meer Russisch geld te gaan bevriezen, bovenop de 6 miljoen die nu is kaltgestellt. Maar de super-de-luxe jachten van Russische oligarchen hebben al veilige havens opgezocht. Teleurgesteld lazen Tweede Ka merleden deze week een briefje van minister Kaag (Financiën). Die schreef dat tot nu voor 6 mil joen euro aan Russisch geld is be vroren in ons land, als gevolg van de sancties tegen het land. 6 mil joen. Was dat nu de 'ongekend harde' economische reactie op de inval in Oekraïne? Terwijl België al voor 10 miljard euro beslag legde, Engeland de voetbalclub Chelsea van Poe- tin-vriend Abramovich afpakte en in Frankrijk, Spanje en Duitsland superjachten aan de ketting gin gen, loopt ons land achterop. Maar ambtenaren van Buiten landse Zaken, Financiën en Eco nomische Zaken bezwoeren giste ren in een briefing aan journalis ten dat er meer in het vat zit. Punt is bijvoorbeeld dat de sanc ties tegen de 862 Poetin-gezinde oligarchen en zakenlui en 73 be drijven die de 'oorlogskas' spekken niet met een druk op de knop een feit zijn. Financiële instellingen en banken moeten melding doen als zij gesanctioneerden onder hun klanten hebben. Dé sancties be staan bovendien niet: het gaat om vier pakketten van elk honderden pagina's - druppelsgewijs in wer king gesteld. Dat vergt wat tijd. Of zoals Kaag schreef aan de Ka mer: 'De sancties hebben elkaar snel opgevolgd.' Financiële instel lingen zijn 'nog druk bezig' om ze te 'implementeren'. ,,Er kunnen dus meer meldingen komen op basis van de meest recente sanctie pakketten." En die komen er, meldden ambtenaren gisteren. Het bedrag van 6 miljoen aan be vroren geld gaat oplopen dus. Daarnaast doet bijvoorbeeld de douane nog onderzoek naar of er in Nederlandse havens, of op de scheepswerven, superjachten lig gen van rijke Russen. Zo legde Spanje het 85 meter lange jacht van C Veel superjachten van Russen liggen niet in ons land, maar in de Caribische Zee een oligarch aan de ketting in de haven van Barcelona, waarde: 127 miljoen euro. Eerder werd in Frankrijk het in Nederland ge bouwde schip van de voormalig vicepremier van Poetin vastgezet. Toch heeft de Nederlandse dou ane zowel op scheepswerven als in havens nog niets aan materieel kunnen bevriezen. Zo gek is dat niet. Veel van de superjachten lig gen nu in de Middellandse of de Caribische Zee. Toen de sancties op handen leken, zetten tal van jachten koers naar Montenegro en de Malediven, waar ze buiten be reik van de strafmaatregelen zijn. Er ontstonden ware files bij de ha vens. Sommige schepen voeren zelfs op het gemak nog om Afrika heen om geen belasting te hoeven betalen in het Suezkanaal. Maar doet Nederland toch iets verkeerd als het zoveel minder heeft opgehaald dan bijvoorbeeld België? Deels komt dat volgens mi nister Hoekstra (Buitenlandse Za ken) doordat grote financiële dienstverleners als Swift en Euro- clear in België zitten. Tegoeden al daar zijn misschien meegeteld. Yvo Amar, advocaat sanctie recht, klinkt dat geloofwaardig in de oren. Bovendien, zegt hij, is de hoeveelheid Russisch geld in ons land misschien gewoon beperkter. ,,Veel banken hier hebben eerder al afscheid genomen van Russi sche klanten." Tegelijk vloeit er wel veel geld door Nederland via trustkantoren op de Zuidas. Maar hoewel erover gesproken wordt Russen daar te weren, is dat nu nog niet zo. En be langrijk: trustkantoren voeren als ware het bestuur over bedrijven, als een soort brievenbusfirma. ,,Maar het vermogen hoeft daar niet te zijn gestald", aldus Amar. Volgens de DNB vloeit er jaarlijks 20 miljard door de trustkantoren, via transacties. ,,Maar dat geld staat niet per se op een rekening die je kunt bevriezen." Hoekstra zei ie dere euro te willen traceren: ,,We laten niemand wegkomen." In een snoeiharde speech uitte president Poetin dreigende taal naar zijn eigen bevolking. Hij waarschuwt pro-westerse Russen voor zuiverings acties. Zien we hier een kat in het nauw? Vladimir Poetin: ,,Ieder volk, zeker het Russische, kan de echte Rus sen onderscheiden van verraders. Deze verraders behandel je het zelfde als een vlieg die in je mond terechtkomt: je spuugt ze uit. Ik ben ervan overtuigd dat zo'n zui vering van onze maatschappij ons land sterker maakt.'' Keiharde taal, uitgesproken tij dens een bijeenkomst van de Rus sische veiligheidsraad, afgelopen woensdag. Niet alleen zijn woor den, ook de gezichtsuitdrukking van de Russische president sprak boekdelen. Terwijl zijn minister van Buitenlandse Zaken Lavrov meldde dat er vorderingen worden gemaakt tijdens de vredesonder handelingen met Oekraïne, gaf de man die de oorlog kan stoppen weinig reden tot optimisme. Zoals te doen gebruikelijk gaf de Russische president het Westen overal de schuld van, maar deze keer uitte hij ook zeer dreigende taal naar zijn eigen bevolking. Tim Sweijs, defensie-expert bij The Hague Centre for Strategic Studies (HCSS) is niet verbaasd over Poe- tins houding. ,,Het is een waar schuwing aan iedereen die het waagt kritiek op zijn beleid te ui ten. Want dat er steeds meer kri tiek komt, is evident. Poetin zegt uiteraard dat de invasie volgens plan verloopt, maar de praktijk is anders. Duizenden soldaten zijn gesneuveld, zijn troepen maken nog wel vorderingen, maar het gaat langzaam. De steun voor Poe- tin zal hoe dan ook afbrokkelen.'' Op dit moment ziet Sweijs nog geen man die handelt als een kat in het nauw. ,,Ik kijk vooral naar een dictator die alle aspecten van een totalitair regime belichaamt. Hij zaait angst in een poging het narratief van deze militaire opera tie te regisseren. Hij wil niet alleen dat 'gewone Russen' zich koest houden, maar ook de elite. Hij maakte tijdens zijn toespraak ook een sneer richting oligarchen die er een westerse levensstijl op na houden. Deze rijkaards moeten beseffen waar hun geld vandaan komt. Hij gaf het signaal ze te pak ken als ze niet in de pas lopen.'' Of een steeds radicalere Poetin zijn beleid kan volhouden, valt te bezien. Sweijs: ,,De economische sancties zijn fors. Maar het water staat de meeste Russen nog niet aan de lippen. Ze kunnen niet meer naar de Mac of Starbucks. Pas als er voedseltekorten komen en het leven onbetaalbaar wordt, kan het een ander verhaal worden. Daar vreest hij voor en dan kan er ook intern, vanuit zijn eigen kliek, een opstand ontstaan. Niemand weet hoe het gaat eindigen met de positie van Poetin, maar voorals nog zijn ze nog niet van hem af en moeten velen vrezen te worden opgepakt.'' GO VRIJDAG 18 MAART 2022 President Zelenski verrast de 16-jarige Kateryna Vlasenko in een ziekenhuis in Kiev met een bos bloemen. foto reuters De moeder van de omgekomen Oekraïense officier Ivan Skrypnyk treurt bij zijn kist. Hij werd zondag geraakt tijdens de aanval op het International Center for Peacekeeping and Security. foto getty images Wl WSGHK&Ë raHMMrea»* De beschietingen op woonflats in Kiev gaan door en door. Een persoon is hier overleden, de brandweer doorzoekt het puin. foto afp Tobias den Hartog Den Haag Sanne Schelfaut Rotterdam/Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13