rusland 11 OORLOG OEKRAÏNE Duitsland probeert met man en macht onderdak te bieden aan de stroom vluchtelingen uit Oekraïne. In stadsdeel Reinickendorf moeten 'oude' vluchtelingen plaatsmaken voor de nieuwkomers. Toch gaat er veel goed dankzij de ervaringen van de vluchtelingencrisis uit 2015. Valentina reist verder naar Dortmund, maar wil snel terug naar Oekraïne. in Reinickendorf 'dringend nodig' is voor nieuwe vluchtelingen. 'Een noodgreep, die helaas uit de huidige situatie is ontstaan. De toestand in Berlijn is dramatisch.' Volgens de Berlijnse senator Katja Kipping heeft de Duitse regering de komst van de tienduizenden Oekra- iense vluchtelingen 'totaal onder schat'. ,,Er zijn weliswaar geen lange rijen zoals in 2015. Maar dat komt vooral doordat wij de situatie hebben moeten oplossen'', zei Kipping woensdag tegen dagblad Tagesspiegel. Daarnaast kampt Duitsland zowel op de korte als lange termijn met een zeer nijpend woningtekort. Er moe ten snel een half miljoen woningen bijkomen voor vluchtelingen, be raamt onderzoeksbureau Empirica, waarvan de helft nog gebouwd moet worden. Duitse gemeentes dringen aan bij Berlijn op meer ondersteu ning en financiële middelen. Merkel Toch heeft Duitsland geleerd van de vorige vluchtelingencrisis uit 2015. Nadat toenmalige bondskanselier Angela Merkel de grenzen open gooide met haar historische uit spraak 'Wir schaffen das', kwamen ruim 1,1 miljoen Syriërs het land bin nen. Volgens vrijwilliger Christian telt Duitsland daardoor nu meer opvanglocaties, kan het vlotter beslissingen nemen en komt ook sneller geld vrij. ,,De solidariteit en barmhartigheid is net zo groot als toen'', meent hij. Ook ex-vluchtelin gen uit Syrië dragen nu hun steentje bij, zoals Naji. ,,Drie jaar geleden ver huisde ik naar Berlijn en wil ik nu zelf mensen helpen.'' Ondertussen heeft Valentina op het treinstation van Berlijn begrepen dat ze naar Dortmund moet gaan. ,,Maar het liefst wil ik snel terug naar mijn vaderland, daar mijn werk als fitnessinstructeur oppakken en uit eindelijk trouwen met mijn lief.'' Einfach umsteigen 1 Wocfie parken mit BahnCard am Hbf Guy Hoeks Berlijn alentina (23) uit Bila Tserkva, nabij Kiev, begint opgewekt aan haar verhaal, maar gaandeweg breekt haar stem. ,,Ik heb alles moeten achter laten, inclusief mijn vriendje.'' Op het Berlijnse station Hauptbahnhof wordt ze vergezeld door drie oudere Oekraïense vrouwen, die met kinde ren eveneens noodgedwongen af scheid moesten nemen van hun mannen vanwege de oorlog in eigen land. „Gelukkig zijn hier veel Oekraï- ners, waardoor we steun bij elkaar vinden.'' Zo'n duizend mensen uit Oekraïne bereiken Berlijn dagelijks, meestal per trein. De in totaal ruim 175.000 Oekraïners worden hier met open armen ontvangen, hoewel de cijfers waarschijnlijk nog hoger liggen, doordat Oekraïens staatsburgers visumvrij kunnen rondreizen in het Schengengebied en Duitsland daar binnen een favoriete bestemming is. Meer dan drie miljoen mensen hebben Oekraïne inmiddels al verla ten. Op perron 13 van het Berlijnse treinstation, waar de meeste vluchte lingen met zware koffers en in plastic gewikkelde tassen aankomen, ziet vrijwilliger Christian één gemene deler. „Mensen zijn uitgeput en we ten uit wanhoop niet waar ze heen moeten. Wij moeten zorgen dat ze snel naar tijdelijke opvangplekken in Berlijn worden gebracht of naar an dere steden.'' Naast hem staat een bord met de geel-blauwe Oekraïense vlag en een pijl naar links, die leidt naar een grote witte tent voor het treinstation, waar eten, simkaarten en bustickets naar de opvanglocaties in de stad worden uitgedeeld. Het Berlijnse systeem piept en kraakt. De vluchtelingenstromen zijn zo groot dat het linkse stadsbestuur V Voafs ^-BERLIN Anna Konstanty- nova is heel blij met de opvang in Berlijn, waar ze naartoe kwam met haar ouders. Op een station in Berlijn wordt Oekraïners de weg gewezen. foto's guy hoeks Mensen zijn uitgeput en weten uit wanhoop niet waar ze heen moeten - Christian, vrijwilliger besloot de voormalige luchthaven Tegel beschikbaar te stellen voor opvang. Het in 2020 opgedoekte vliegveld, dat ook al dienst doet als vaccinatiecentrum, heeft de eerste 250 vluchtelingen reeds opgevangen. Terwijl de verlaten vliegtoren in de verte boven een viaduct uitsteekt, versperren dranghekken met prik keldraad de weg. Het gebied rondom Tegel is hermetisch afgesloten van pottenkijkers, die overduidelijk niet welkom zijn. ,,Uw komst is niet ge wenst'', zegt een man in een rood hesje kortaf. Welkom voelen In het Berlijnse stadsdeel Reinicken- dorf, 2 kilometer verderop, heeft de bewaker van een andere tijdelijke opvanglocatie dezelfde boodschap. In deze 'Tempohome' verblijft Max met zijn zoon Andrij sinds een week. Op Google Maps laat hij zien waar ze vandaan komen: Zaporizja, de stad waar de Russen zo'n twee weken ge leden beslag legden op de grootste kerncentrale van Europa. Naast haar ouders vertelt Anna Kon- stantynova, een it-student uit Odessa, dat ze zich erg welkom voelt in Duitsland. ,,Omwonenden bren gen spulletjes, praten veel met ons en we krijgen drie keer per dag te eten.'' De containers op de opvanglocatie waarin het gezin slaapt, omschrijft ze als kleine, comfortabele bungalows met twee slaapkamers, een badkamer en een keuken, genoeg ruimte voor drie personen. Via een Telegram kanaal met 126 leden deelt ze haar er varingen als Oekraïense vluchteling in Berlijn met anderen. Toch is niet iedereen blij met de behandeling van Oekraïeners. 'De vluchtelingen, die hier al jaren leven, moesten binnen 24 uur hun spullen pakken om ruimte te maken voor de Oekraïense nieuwkomers', twitterde de Berlijnse activist Tareq Alaows. Volgens de geboren Syriër, die zelf in 2015 naar Duitsland kwam, blijft het verantwoordelijke Landesamtes für Flüchtlingsangelegenheiten in ge breke. De overheidsinstantie rea- geeert op het platform dat de locatie GO VRIJDAG 18 MAART 2022 'Solidair' Berlijn worstelt met huisvesting van Oekraïense vluchtelingen □hne BahnCard 55 bis 14 Tage max. 98/110 Bar((vorgarig V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11