Russen verloren al meer soldaten dan VS in 20 jaar Afghanistan van een 'ontwakende nachtmerrie' voor Marioepol 7 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Marioepol is gisteren weer zwaar onder vuur genomen door het Russische leger. Een theater in de belegrede Oekraïense havenstad, waarin burgers zich schuilhielden voor het oorlogsgeweld, zou zijn gebombardeerd. Op het moment van de aanval zou den er in het theater 'honderden en mogelijk zelfs duizend burgers' aanwezig zijn geweest, verklaarde locoburgemeester Serhiy Orlov van Marioepol tegen de Britse omroep BBC. Volgens journalisten schuil den in elk geval 'honderden men sen' in het pand. Het stadsbestuur van Marioepol sprak later op de be richtendienst Telegram 'over een vreselijke en onmenselijke daad'. De claim van de Oekraïeners is moeilijk onafhankelijk te verifië ren. Het Russische ministerie van Defensie heeft via het Russische staatspersbureau RIA Novostibij meteen ontkend bij de aanval op het theater betrokken te zijn ge weest. Op sociale media werden beelden getoond van het zwaar ge havende theater. Nachtmerrie Volgens het Rode Kruis bevindt Marioepol zich momenteel in een 'ontwakende nachtmerrie'. Eerder beschuldigde Oekraïne Russische troepen er al van dat zij met raket ten een konvooi evacués zouden hebben beschoten. De beschoten mensen wilden Marioepol ont vluchten. Er zouden daarbij min stens vijf gewonden zijn gevallen, waaronder een kind. Het precieze aantal slachtoffers moet nog wor den vastgesteld. De Oekraïense au toriteiten toonden foto's en video beelden van een zwartgeblakerd voertuig. Ook die claim is nog niet te verifiëren. Rusland ontkent dat haar troe pen burgers in Oekraïne beschie ten. De afgelopen dagen zouden duizenden burgers in voertuigen hebben kunnen vertrekken uit de omsingelde stad via speciale vluchtroutes. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren geëist dat Rusland 'onmiddellijk alle mi litaire activiteiten in Oekraïne stopt'. De Russen waren niet aan wezig bij de uitspraak van het hoogste gerechtelijke orgaan van de VN. De zaak was aangespannen door de Oekraïense president Volo- dimir Zelenski. Het Internationale Gerechtshof oordeelde ook dat Rusland de pro-Russische separa tisten in de regio's Donetsk en Loe- hansk niet mag helpen. De uitspra ken zijn bindend, maar het hof kan lidstaten niet dwingen zich aan de uitspraak te houden. Ondertussen zou er achter de schermen worden gewerkt aan een neutraliteitsplan. Vanuit beide lan den klonken hoopvolle reacties. In het plan zou gesproken worden over een staakt-het-vuren en de Russische terugtrekking, maar wel in ruil voor de belofte dat laatstge noemde geen lid van de Navo zal worden. Versterken Die organisatie besloot gisteren na overleg met alle defensieministers de komende jaren de oostgrens mi litair flink te versterken. Topman Jens Stoltenberg sprak van 'een to tale reset van onze veiligheidsstra tegie'. Komende week als president Joe Biden naar Europa komt, wordt hier verder over gesproken. De Oekraïense president Zelen- ski herinnerde Biden en het Ameri kaanse congres in een toespraak via een onlineverbinding aan de ter- reuraanvallen van 11 september 2001 op de Verenigde Staten. Hij wilde daarmee zijn eis voor meer militaire steun kracht bijzetten en pleitte opnieuw voor een vliegver bod boven Oekraïne. ,,Rusland ver anderde de Oekraïense lucht in een bron des doods voor duizenden mensen." Biden heeft Zelenski 725 miljoen euro aan nieuwe militaire hulp toegezegd. Later op de dag noemde hij president Poetin een 'oorlogsmisdadiger'. Na drie weken strijd in Oekraïne zijn de verliezen aan Russische zijde ongekend. Militaire experts schatten dat er al 8000 Russen zijn omgekomen. Wie aan de winnende of verliezende hand is, valt nog niet te zeggen. Het Oekraïense leger kon het gis teren niet laten om triomfantelijk op te sommen welke verliezen ze de Russen al hadden toegebracht. Het zou gaan om zo'n 14.000 ge sneuvelde Russische soldaten, 430 uitgeschakelde tanks, 108 kapotte helikopters, 1375 gepantserde gevechtsvoertuigen en 190 artille- riesystemen. Maar of de cijfers kloppen, is giswerk. Op internet verzamelt het onaf hankelijke onderzoekscollectief Oryx foto's van al het in Oekraïne kapotgeschoten materieel, waar door in elk geval een globaal beeld is te krijgen van de schade. Volgens Oryx zijn de Russen in totaal 1349 militaire voertuigen verloren, de Oekraïners zo'n 360 stuks. Maar ook op deze cijfers is het nodige af te dingen. Het is moeilijk te zeggen hoe groot de verliezen nu precies zijn. Maar zowel voormalig landmachtgene- raal Mart de Kruif als hoogleraar Militaire Operationele Weten schappen Frans Osinga weten dat het inmiddels om duizenden Rus sische militairen gaat. Mart de Kruif hoort 'betrouwbare getallen' die ergens tussen de 6000 en 8000 zouden liggen. Dat zijn in het zwartste scenario 400 doden per dag. Volgens beide experts een ongekend hoog aantal dat de wereld lang niet heeft gezien. Ter vergelijking: in twintig jaar strijd in Afghanistan sneuvelden totaal 2500 Amerikaanse soldaten. C Na drie weken strijd zijn de Russen nog steeds bezig hun doelen te bereiken Zoveel dode kameraden moet toch iets doen met de troepen, zegt oud-generaal Mart de Kruif. ,,In de Russische ziel is het lijden meer verankerd dan bij ons. Toch is ook een mensenleven bij hen niet minder waard. Dit moet impact hebben op de eenheden. Maar welke? Het kan demoraliseren, maar het kan ook zijn dat Russen bereid zijn nog harder te vechten." Generaals Dat er onder de vele Russische doden waarschijnlijk ook vier hooggeplaatste generaals zijn, doet het moreel ook al geen goed. Toch gaat het volgens De Kruif te ver om te concluderen dat het Russische leger in staat van wanhoop is. Dat generaals voorop gaan in de strijd kan ook een enorm voordeel hebben. De commandovoering is daardoor veel sneller. Na drie weken strijd zijn de Russen volgens De Kruif nog steeds bezig hun doelen te berei ken, alleen valt de snelheid van de opmars tegen. Er zijn problemen met de logistieke lijnen die boven dien ook nog eens worden aange vallen. En de weerstand van de Oekraïners is hardnekkig. ,,Ze gaan de strijd niet aan in het open veld, maar vechten in gebieden die ze zelf hebben uitgekozen." - Raymond Boere GO DONDERDAG 17 MAART 2022 'Aanval Russen op theater vol schuilende burgers' Peter Schouten Marioepol/Rotterdam Een soldaat helpt een vrouw in Kharkiv. foto ap G Het gebombardeerde theater van Marioepol. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7