Er is een groot verschil tussen het controleren van de macht en ophitsing NPO, RTL en Talpa nemen wangedrag niet langer voor lief Alles is weer open. Dat hebben we met elkaar bereikt. 6 OZCAN AKYOL Het duurde even, bijna drie maanden, maar eindelijk heeft het Openbaar Minis terie genoeg aanleiding gezien om Viruswaarheid-frontman Willem Engel te arresteren. Deze moderne sekteleider, bekend van zijn opruiing en complotgedachten, pakte al snel na het uitbreken van de pandemie een podium om zijn onsamenhangende theorietjes te verspreiden, waarbij niet zelden publieke personen werden gebrandmerkt als oplichters. Hij begon zinloze rechtszaken tegen de Belgische viroloog Marc Van Ranst en deinsde er niet voor terug om kort na de hartaanval van voetballer Christian Eriksen een verband te leggen tussen deze tragedie en het vaccinatiebeleid. Maar er is meer. Toen ik voor het eerst over hem schreef, dat was in de zomer van 2020, kreeg ik talloze mailtjes en appjes van mensen die in een verscheurd gezin leefden omdat sommige le den waren gehersenspoeld door Willem Engel. Het pijnlijkste bericht kwam van een vrouw die na veertig jaar van haar man ging scheiden, om dat hij alleen nog maar bezig was met het zorgpersoneel dat een on dergronds netwerk zou dienen. Haar man raakte niet alleen de rea liteit uit het oog, maar verloor ook zijn dierbaren. Het Openbaar Ministerie zal zich moeten beperken tot het strafrecht en kan zich een flater in deze zaak niet permitteren, wat betekent dat er goede gronden zijn gevonden voor de aanhouding. En dat is een interessante ontwik keling. Want terwijl de meeste Neder landers met het lot van de burgers in Oekraïne bezig zijn, verlegden Willem Engel en consorten hun aandacht ook naar deze tragische kwestie, alleen hebben zij een andere kijk op alles. Volgens Engel bestrijdt Poetin 'de nazi's' en is zijn oorlog dus legitiem. Het doel van deze gevaarlijke oproerkaaiers zal altijd zijn om een andere stelling in te nemen dan onze regering. Het is heel gezond om ons dagelijks bestuur in de gaten te houden, vanuit de oppositie en de journalistiek. We hebben door recente schanda len gezien dat dit zelfs broodnodig is. Er is alleen een groot verschil tussen controle en ophitsing. Er worden in dit land momenteel tientallen politici, wetenschappers en journalisten beveiligd door de politie. Dit komt allemaal omdat ze door andersdenkenden gecri minaliseerd zijn. In die samenleving hadden we nooit mogen belanden. Goed dat het Openbaar Ministerie daar nu alsnog werk van maakt. NPO, RTL en Talpa Network sluiten zich aan bij Mores, het onafhankelijke meldpunt voor seksueel wangedrag in de cultuursector. Dat hebben zij gisteren bekendgemaakt na overleg met staatssecretaris Gunay Uslu van Media. Leon van Wijk Hilversum Omroepmedewerkers en pro grammamakers kunnen voortaan bij Mores terecht als zij zich slachtoffer voelen van seksueel wangedrag. Daarnaast komt er een convenant voor de hele sector. NPO, RTL en Talpa beloven zich in te zullen zetten om het meld punt meer bekendheid te geven en zeggen het financieel te gaan steunen. De partijen spreken van een 'goed en open gesprek' met Uslu. Het was de tweede sessie die volgde op de uitzending van Boos over wantoestanden bij The Voice of Holland. Mores werd opgericht nadat re gisseur Job Gosschalk in 2017 er kende dat hij zich schuldig had ge maakt aan seksueel wangedrag. ,,We behandelden nu ook al mel dingen uit de mediasector", zegt Janke Dekker namens het meld punt. ,,Maar het is heel goed dat er meer ruchtbaarheid aan ons be staan wordt gegeven. Ik heb het gevoel dat de sector heel hard werkt om de cultuur te verbete ren. Het zijn geen loze stappen." Het meldpunt werkt met een externe partij die de meldingen in behandeling neemt. ,,We merken dat bij grote zaken het aantal mel dingen vaak tijdelijk toeneemt", zegt Dekker. ,,Na de uitzending van Boos meldden zich meer dan honderd mensen bij ons. In zulke gevallen hebben we een 'flexibele schil' van medewerkers waarmee we snel kunnen uitbreiden.'' Het meldpunt wordt nu gefi nancierd uit 'solidariteitsbijdra gen' van allerlei grote spelers uit de creatieve sector: ,,We zijn opge richt vanuit het idealistische standpunt dat we er met zijn allen voor moeten zorgen dat onze sec tor veiliger wordt.'' NPO, RTL en Talpa hebben ver der afgesproken dat er binnenkort een sectorbreed convenant wordt gesloten dat moet leiden tot meer sociale veiligheid en inclusie bin nen de media. Voor het opstellen van het convenant is extern advi seur Inge Brakman aangetrokken. *3^ v J N|i fk De laatste informatie vind je op rijksoverheid.nl/corona. Of je kunt bellen naar 0800-1351. We gaan weer uit eten, naar een concert of voorstelling, naar een verjaardag en de sportschool. Voor de een is het misschien even wennen, voor de ander voelt het weer als vanouds, ledereen maakt hierin eigen keuzes. De een draagt nog een mondkapje in de supermarkt, de ander houdt afstand of geeft een boks. Daarin kunnen we elkaar respecteren. Corona is niet weg. We kunnen er wel mee leven. Dat hebben we laten zien. Onderstaande adviezen helpen nog steeds om besmetting te voorkomen. Hiermee bescherm je jezelf, je familie, vrienden en anderen. En houd je rekening met de mensen die zich zorgen maken over hun eigen gezondheid en die van anderen. De overheid blijft de verspreiding van het virus goed in de gaten houden. DONDERDAG 17 MAART 2022 GO Y @OzcanAkyol »Ttj 1 HT- S N Klachten? Blijf thuis en doe een test. VJ Was vaak je handen. Zorg voor voldoende frisse lucht. Haal een vaccin, booster- of herhaalprik. Hoesten nies in je elleboog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6