3 NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD Stemmen doe je vanaf je 18de. Niet dus. Voor de Rotterdamse wijkraden mocht je gisteren ook als 16-jarige al het stemhokje in. De jongeren die dat hebben gedaan, deden het vooral om de jeugd een stem te geven. Cock Rijneveen Rotterdam De Kieswet heeft be paald dat je 18 jaar of ouder moet zijn om voor de gemeenteraad te mogen stem men. Verkiezingen voor de wijkraad in Rotterdam - of zoals in Amsterdam de stadsdeelraad - val len niet onder de Kieswet. Dat geeft beide grote steden de ruimte om zelf een leeftijdsgrens te bepa len. In de Tweede Kamer woedt al langer een discussie of de leeftijds grens ook voor andere verkiezin gen omlaag zou moeten. Vooral D66 en GroenLinks pleiten voor stemrecht vanaf 16 jaar. Zij wijzen naar buurlanden als Duitsland en België, waar bij sommige verkie zingen al vanaf 16 jaar mag worden gestemd. In Malta geldt dat zelfs voor alle verkiezingen die worden gehouden. Een meerderheid is er tot dusver echter niet voor. Maar ruimte voor een experi ment is er wel met als achterlig gende gedachte dat het de poli tieke betrokkenheid van jongeren vergroot. Deze krant vond vier piepjonge kiezers van 16 jaar die gebruik hebben gemaakt van hun stemrecht, omdat ze liever van daag dan morgen invloed willen hebben op de wereld om hen heen, hun wijk dus. Als abonnee maakt u gratis gebruik van alle digitale mogelijkheden! Adriaan Kröner ,,Goed dat dit kan. Ouderen zijn anders opgegroeid. Als jongere ben je het vaak niet met je ou ders eens, maar als 16-jarige krijg je ook best veel mee. Wij hebben een andere blik op de wereld." ,,Dat je je nü moet verdiepen in wat beter kan en wat de stand punten van anderen zijn. Het is goed om op jonge leeftijd be trokken te worden, te zien hoe de wereld daar mee omgaat en om je eigen mening op te bou wen." ,,Ik heb me ingelezen in de kan didaten. Ik heb voor een jongere gekozen, Casper Geselschap, die ideeën heeft over plant soentjes en sportveldjes. Daar hebben ouderen minder mee." Lafayette de Laive ,,Super. Zo leer je al vroeg dat het belangrijk is om ook de vol gende keren naar het stembu reau te gaan. Hoe leuk is dat. Het maakt je zelfstandiger." ,,Ik merk dat ik soms denk: waarom veranderen ze dat niet in de wijk? Ik zie speelveldjes vol viezigheid en sigaretten peuken. Kinderen van deze ge neratie hoeven niet de deur uit om vrienden te maken, dat kan ook via games. Maak het dus aantrekkelijker om naar buiten te gaan." Hoe heb je je keuze gemaakt? ,,Ik was op het basketbalveldje, toen er ineens foto's van een jongen werden gemaakt. Ik her kende hem als een kandidaat, Thomas de Gooijer. We raakten in gesprek en dat was leuk." Isis Deibel „Verrassend dat het kon! Wat fijn dat ik mijn stem al kan laten horen en niet hoef te wachten tot ik 18 jaar ben. Het gaat ten slotte wel om mijn toekomst en over mijn lot." ,,Wij zijn meer met de wijk bezig dan onze ouders. Wij groeien echt in die wijk op, we gaan niet ergens anders heen om te werken of zo. Dus moe ten jongeren er ook een stem in krijgen hoe hun buurt eruit ziet." Heb je een keuze kunnen maken? ,,Ik heb best lang getwijfeld. Er was voor onze wijk jammer genoeg niet heel veel keus. Ik vond het in elk geval belang rijk om op een vrouw te stem men." Doortje Cooiman ,,Leuk! Wij zijn nog fris en jong. Wij zijn de toekomst. Dus is het goed dat je nu al mag meeden ken en keuzes leert maken." ,,Dat wij puur zijn. Onze keuze is nog niet bepaald door wat de buitenwereld vindt. We hebben nog geen vooropgezette me ning. Daarom is het ook goed dat er jonge kandidaten zijn om op te stemmen." ,,Da's een beetje dubbel. Ik ben zelf ook verkiesbaar in mijn wijk, omdat jongeren een frisse, open blik hebben. Ik wil echt luisteren naar de bewoners. Niet zoals in de 'hogere politiek' die de mensen wel hoort, maar niet luistert. Ik wil vooral jon geren en vrouwen vertegen woordigen." PC DONDERDAG 17 MAART 2022 16-jarigen naar stembus: 'Wij zijn nog fris en jong' Wat vind jij ervan dat je mag stemmen? Wat is daar voor jou belang rijk aan? Hoe heb je je keuze gemaakt? Wat vind jij ervan dat je al mag stemmen? Wat is daar voor jou belang rijk aan? Wat vind jij ervan dat je al mag stemmen? Wat is daar voor jou belang rijk aan? Wat vind jij ervan dat je al mag stemmen? Wat is daar voor jou belang rijk aan? Hoe heb je je keuze gemaakt? TH.IIIli Adriaan, Lafayette, Isis en Doortje hebben als 16-jarigen gestemd voor de wijkraden in Rotterdam. foto frank de roo »0p pzc.nl of via de app

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3