11 MJINIU HERMAN LELIEVELDT De wooncrisis was hét thema in de verkie zingscampagnes, stelt Herman Lelieveldt. Dat verplicht nieuwe gemeentebesturen eigen inwoners voorrang te geven boven toeristen. idden in een pande- mie die maar niet wil uitdoven en een oorlog die steeds gruwelijker wordt, gingen de Zeeuwen deze week naar de stembus. In de campagnes bleek dat ook in Zeeland één on derwerp met stip bovenaan staat: de wooncrisis. Het was opvallend om de afgelopen weken zoveel partijen te zien die de belofte de den nu echt werk te gaan maken van het bestrijden van de woning nood. Die beloftes staan in schril contrast met wat we de afgelopen jaren hebben gezien. Wachten In Middelburg werden verschil lende leegstaande kantoorpanden omgebouwd tot hotels en hotelap partementen, terwijl men er ook woningen van had kunnen maken. In Sluis wilde de gemeenteraad geen paal en perk stellen aan toe ristische verhuur, ondanks de dui delijke wens van bewoners die steeds moeilijker een huis kunnen vinden. In Noord-Beveland zagen we de laatste jaren het ene na het andere luxueuze vakantiepark op doemen, maar is de woningnood nu zo groot dat bewoners straks opgevangen moeten worden in al lerijl neergezette tiny houses. Daar mogen ze samen met arbeidsmi granten op twee sportvelden wachten tot er weer echte huizen beschikbaar zijn. Projectontwikkelaars De tragiek van deze ontwikkelin gen is dat de meeste bestuurders dit diep in hun hart misschien niet eens wilden, maar het de afgelo pen jaren er toch steeds weer van lieten komen. De provincie knelde de woningbouw die gemeenten mochten realiseren af, omdat prognoses keer op keer een leeg loop van bewoners voorspelden. De projectontwikkelaars trokken tegelijkertijd Zeeland in en ont dekten toeristisch onroerend goed als het perfecte beleggingsobject. Tegenstribbelende colleges zoals die in Veere werden klemgezet met juridische procedures en drei gementen van planschade. Deze nieuwe raadsperiode is dan ook het moment om overal in Zeeland de steven te wenden en vol in te zetten op het belang van Stop met het bouwen van nieuwe hotels en verbouwen van kantoorpanden wonen. Dat betekent allereerst dat partijen in de collegeonderhande lingen stevige afspraken maken om toeristische verhuur aan ban den te leggen (via de Wet Toeristi sche Verhuur) en speculatie met woningen tegenhouden (via een zelfwoonplicht). Stop daarnaast onmiddellijk met het bouwen van nieuwe hotels en het laten verbou wen van leegstaande kantoorpan- den tot vakantieappartementen. We hebben er genoeg. We willen bewoners die er het hele jaar zijn en zich langdurig verbinden aan hun stad en dorp. Het is belangrijk om deze afspraken in de collegeak koorden vast te leggen, want dit geeft de gemeenten en hun wet houders politieke en juridische rugdekking, wanneer de ontwik kelaars buiten ons zicht straks toch weer planologische geiten paadjes proberen te bewandelen. Provincie Maar er is meer nodig dan actie op gemeentelijk niveau. De Zeeuwse gemeenten moeten als de wiede weerga met de provincie aan tafel en een woningbouwpact sluiten: haal het slot van de woningbouw- beperkingen en zet een stop op de verdere uitbreiding van toeristisch verblijf in onze provincie. Dat is ook in het belang van de toeristi sche sector zelf, want er is in Zee land nu al sprake van overcapaci teit en die neemt alleen maar toe met alles wat nu nog in de pijplijn zit, aldus een recent rapport van ZKA leisure consultants. Hotelka mers staan een derde van de tijd leeg en met vakantieappartemen ten zal dat niet anders zijn. Wie bijbouwt voor toeristen en 'deel- tijdverblijf (slim bedacht die Koester onze bewoners en zet ze de komende raadsperiode op nummer één term, maar dus gewoon toerisme) vergroot daarmee alleen maar de piekbelasting in de zomer en die is nu al ondraaglijk: kijk maar naar de verkeersdrukte in Grijpskerke en Wolphaartsdijk en de parkeer- drukte in Middelburg en Dom burg. Allerlei problemen die we straks weer met publiek geld te lijf mogen gaan, want meebetalen aan publieke voorzieningen, daar heb- ben private partijen geen trek in. Te lang hebben de Zeeuwse be stuurders bewoners louter als kos tenpost en toeristen als inkom stenbron gezien. Dat is een smalle welvaartsopvatting, maar voor de gemeenschap gaat het om de brede welvaart: hoe zorgen we er voor dat je hier prettig en betaal baar kan wonen, zodat er draag vlak is voor voldoende voorzienin gen, we het verenigingsleven op peil houden en ons kunnen inzet ten voor de buurt? Daarvoor zijn we de afgelopen week naar de stembus gegaan. Van degekke Koester daarom onze bewoners en zet ze de komende raadsperiode op nummer één, te beginnen met de collegeonderhandelingen. Want het is van de gekke dat je in deze provincie makkelijker een va kantiewoning dan een echte wo ning kan vinden. Herman Lelieveldt is docent aan University College Roosevelt woont sinds 2005 in Zeeland. GO DONDERDAG 17 MAART 2022 UDe op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Vakantiewoning is sneller te vinden dan echt huis - Herman Lelieveldt - Herman Lelieveldt Op Noord-Beveland stikt het van de luxe vakantieparken, maar inwoners worden ondergebracht in tiny houses. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39