2 10 Zeeland. Het wonder linksonder. Opinie in de krant Brief van de dag Oude slagzin van provincie klopt niet Quote van de dag Nederland kan niet zonder vrijwilligers Volledig zelf standige voedsel- voorzie ning is niet zo verkeerd Poetin staat in zijn onder broek en dat weet-ie Breek de zeedijk niet door LEZERSBRIEVEN Eindelijk eens iemand die een goede slagzin heeft voor Zeeland. Zeeland, het wonder linksonder. Een nieuwe slogan is hard nodig, Zeeland en voornamelijk Zeeuws-Vlaanderen worden dik wijls vergeten. Ik hoop dat deze slagzin zal worden gebruikt zodat Zeeland wat meer aandacht krijgt. Werkelijk een aandachttrekkende slogan. Adriana Biesbroeck, Hulst Varkensvlees Varkensboer Gert van Dam (krant, 10 maart) stelt dat we niet zonder hun vlees kunnen. Zijn bijdrage geeft alleen niet de hele waarheid weer. Niet benoemd is het feit dat het niet of minder eten van vlees mede een bijdrage kan leveren aan het terugdringen van de opwar ming van de aarde. De enorme landbouwgronden die nu worden gebruikt voor veevoer zouden dan een andere functie kunnen krij gen. Wat ook niet wordt benoemd is het feit dat de intensieve veehou derij zeer dieronvriendelijk is en dieren alleen ziet als iets waaraan je verdient en niet als dieren met een intrinsieke waarde. Wat vlees bevat is vitamine B12, een vitamine die makkelijk op een andere manier is te krijgen en dus geen enkele reden rechtvaardigt om dieren op te proppen in te kleine ruimtes, op zo'n onnatuur lijke wijze. De toenemende be wustwording van bovenstaande gaat gelukkig verder en dat is het enige positieve aan dit verhaal. Cees Cosijn, Terneuzen Wanneer de velden met gras, graan, mais en voederbieten, want veevoer, beschikbaar komen voor groenten, peulvruchten en graan is er genoeg voedsel voor iedereen. Dina Brouwer, Middelburg Veeteelt noodzakelijk? Eerdere ar tikelen over veeteelt geven een eenzijdig beeld. Van oorsprong is de mens een omnivoor en geen uitgesproken carnivoor. Heel vroe ger leefden de gewone mensen meestal vegetarisch. Na de Tweede Wereldoorlog is vlees, door massa productie, een luxe voor bijna ie dereen geworden. Kleine organismen (voedselpira- mide) kunnen natuurlijk afval verwerken tot mineralen, die dan worden opgenomen door de pro ducenten (planten). Ieder boven liggend niveau, consumenten, leeft van het onderliggend niveau. De effectiviteit van het energie verbruik neemt sterk af. Voor vlees- en zuivelproductie heeft men veel aardoppervlak nodig en energie. Mensen hebben veel echte natuur omgezet in landbouwgrond, gro tendeels voor de veeteelt. Zo door gaand houden we (biodiversiteit) alleen maar kippen, varkens en koeien over. In de natuur is het zo dat iedere Zo doorgaand houden we alleen maar kippen, varkens en koeien over predator (bijvoorbeeld wolf en haai) het aantal nakomelingen aanpast aan het beschikbare voed sel en zal ook zijn voedselgebied nooit helemaal leeg roven. En de mens? Tot slot: vegetarisch leven gaat prima! Jos Verstraaten, Sint Jansteen Oekraïne (5) Je ziet wel, wij moeten nog niet van onze boeren af. Zeker nu de crisis met Rusland alles bepaalt. Het westen is nu wakker geschud. Ik hoop dat de Navo alert genoeg is. Waarom staan er steeds weer figu ren op zoals Napoleon, Stalin, Mao, Pol Pot, Hitler, de Syrische leider Assad en nu Poetin. Het lijkt of het zo moet zijn. Toen het pro bleem op de Balkan was 'opgelost' dachten we: dit mag nooit meer gebeuren. En toch is het weer zo ver. Een volledig zelfstandige voedselvoorziening, zowel vlees als granen, is toch niet zo verkeerd in deze zo precaire tijdelijke situa ties. Ik weet wel dat de beste gra nen nog altijd uit landen moeten komen met een landklimaat: hete zomers en strenge winters om goed brood te kunnen bakken. Dus je ziet, we moeten niet alles zomaar overboord gooien. Fonny Vermandel, Hulst Poetin staat in zijn onderbroek en dat weet-ie. Hij is de paria van de wereld geworden, levenslang, en dat weet-ie ook. Hij stuurt piep jonge, ongetrainde en gedesillusi oneerde Russische soldaten de Oekraïense steden in waar ze zul len worden ontvangen door hun leeftijdsgenoten met molotov cocktails en meer, huis voor huis, straat voor straat. Hij weet dat, maar eigenlijk weet-ie helemaal niet hoe het ver der moet. R. van Beurden, Sluis Hedwigepolder De MER's (milieueffectenrappor tages) uit 2006 en 2017 zijn sterk achterhaald. Ze vertonen ern stige hiaten en reppen met geen woord over vervuild Scheldewa- ter. Het ontbreekt aan informatie over aanwezigheid van microplas tics. Long chemicals, zoals plastic korrels, in de Westerschelde zijn onbenoemd. De hoge concentra ties op de rechteroever, horen er niet thuis. Er bestaat nu een optie om een sy nergie van milieubescherming en klimaatadaptatie vast te leggen: nieuwe natte natuur. Geen woord over klimaatverandering. Breek de bestaande zeedijk niet door. Er ko men dan geen PFAS, vlamvertra- gers en onnatuurlijk plastic in de polder. De Hedwigepolder (krant 5 maart) is nu met de nieuwe landinwaarts gelegde sigma-dijk, een prachtig potentieel zoetwater bassin. Er ligt nu een ongekend groot Oost-Zeeuws-Vlaams waterbassin voor winterwateropslag en water donor in de zomermaanden en dat alles voor een habbekrats. Bouw het nieuwe Prosperpolder-noord pompstation om tot tweerich tingsverkeer en klaar is Kees. Albert Reunis, Hulst DONDERDAG 17 MAART 2022 GO Deze krant wil een podium zijn voor opinies in en over Zeeland. Personen en organisaties die in een betoog van maximaal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet gegarandeerd. Daarom is het goed de contouren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. Poster met de slogan van Jaap Toorenaar. foto jaap toorenaar Gelukkig eindelijk weer iemand die de kreet 'Zeeland, land in zee' als ver schrikkelijk en waardeloos bestem pelt, (krant, 15 maart). Bij deze kreet gaat niet alleen een geograaf zoals ik steigeren, nee, hier klopt iets niet. Ze ker niet als officiële websites er met graagte van maken: 'Zeeland is de énige provincie met land in zee'. Onze eilanden liggen niet in zee, maar in een estuarium dat we in de wande ling liever - maar onjuist - een delta noemen. En 'de énige provincie'? We zijn er altijd als de kippen bij als onze provincie weer eens onjuist of onvolle dig op een kaart terechtkomt, maar kijken we hiermee zelf niet verder dan onze neus lang is? Wat dacht u van Noord-Holland met Texel, van Gronin gen en Friesland met hun eilanden op de grens van Noord- en Waddenzee? Het is de hoogste tijd om deze bela chelijke en onwaarachtige stelling te vergeten, in ruil voor iets beters. Aad de Klerk, Middelburg - Koning Willem- Alexander over NL Doet - Fonny Vermandel Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. - R. van Beurden - Albert Reunis Slagzin (2) Varkensvlees (2) Varkensvlees (3) Cees Cosijn: ,,De intensieve veehouderij is zeer dieron vriendelijk." FOTO EMIEL MUIJDER- MAN - Jos Verstraaten Oekraïne (6) 2aaa—gri? 0 v,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38