Deze krant is nergens zonder bezorger c Getuigenissen van Bataljon Zeeland vastgelegd nu het nog kan 8 Acht van de vijftien leden van het Bataljon Zeeland die nog bij het Bevrijdingsmuseum bekend zijn en in staat waren om aanwezig te zijn. Vlnr voorgrond: Jo Tilroe, Cornelis Goud, Jo Deurloo, Gerrit de Bruin en Lou Baaijens. Achter: Jaap Maljaars, Rokus Rijnberg en Rinus Nieu- wenhuize. foto marcelle davidse De verhalen van Bataljon Zeeland zijn gedocumenteerd voor het Bevrijdingsmuseum Zeeland. Gisteren, op de 72ste reünie, werden de filmbeelden voor het eerst vertoond. Ondine van der Vleuten Nieuwdorp Tholenaar Jo Deurloo (94), de jong ste van de in Nieuwdorp aanwezige veteranen, zal het nooit vergeten. De kist die zwaar op zijn schouders drukt, het bloed van zijn gestorven kameraad dat vanuit de kist over zijn arm loopt. ,,Pa, ik ga Nederland helpen bevrijden", zei Jo Deurloo in 1944 tegen zijn vader. Dat denken ook andere Zeeuwen die dan, vlak voor de capitulatie van de Duitsers, vrijwilliger worden in het Neder landse leger. Twintig van hen teke nen daarmee hun doodvonnis: zij zullen later sneuvelen in een ver en vreemd land. De voertaal in Bataljon Zeeland was - hoe kan het anders - Zeeuws. Voor mannen van elders die toege voegd werden, zoals de nu 99-jarige Hagenaar Gerrit de Bruin, was dat even slikken. Sergeant De Bruin weet nog goed hoe hij als butendie- ker werd ontvangen. Zwijgend, en met een blik van 'wat mot je?' ,,Ze spraken allemaal plat Zeeuws. Zei er een: ''k Heb pien in de poke'. Zei de ander: 'Hij heb pien in de buuk'." De Bruin lacht smakelijk. ,,Het ijs brak toen ze zagen dat ik van wan ten wist. Ook ik was vrijwilliger, maar ik had een keiharde opleiding gehad bij de Irene Brigade." Sergeant-majoor Margret Bleker van het Veteraneninstituut, die een toespraak hield, trok een parallel met de vrijwilligers die zich nu aanmelden om te gaan vechten in Oekraïne: ,,De gemene deler is: je wilt iets doen." De Zeeuwen die in '44 tekenden om de rest van Neder land te helpen bevrijden, hoorden al snel dat hun diensten hier niet meer nodig waren. Maar terug naar huis en het meisje, dat zat er niet in: zij werden verscheept naar Neder- lands-Indië. Om daar rust en veilig heid te brengen, werd gezegd. Om te strijden tegen de Indonesiërs zelf, bleek later, die zich onder het koloniale juk uit worstelden. Vechten voor vrijheid ,,Wij hadden niet moeten gaan, achteraf bekeken", zegt Cor Goud (97) uit Krabbendijke, die als 22-ja- rige jongen naar 'de Oost' ging, te gen de interviewer. ,,Wlj waren de vijand." Lou Baaijens: ,,Als ik had geweten wat ik nu weet, had ik het nooit gedaan. Die mensen vochten voor hun vrijheid." De 95-jarige Jacob Maljers uit Grijpskerke benadrukt dat hij van de lokale bevolking alleen maar vriendelijkheid heeft ervaren. Het maakte nogal uit in welk deel van Indonesië je zat, hoe je die jaren be- Ze spraken allemaal plat Zeeuws - Gerard de Bruin, Hagenaar leefde. Toch heeft ook Maljers nare herinneringen: ,,Een maat, gesneu veld in eigen vuur. Die heb ik horen janken, dat is niet mooi meer." Si- mon Corbijn uit Oostkapelle was 20 toen hij tekende. Hij herinnert zich het wachtlopen in de eerste, angstige tropennachten: donker, vol vreemde geluiden en schim men. ,,Je wist niet wie je vijand was", zegt hij. Want de vijand droeg geen uniform: hier werd een guer rillaoorlog uitgevochten. Onbegrip Bij thuiskomst was er voor sommi gen een feestelijke ontvangst - in huiselijke kring, althans. Verder was er vooral onbegrip. Niemand die snapte waarom ze nou eigenlijk naar 'de Oost' waren gegaan, en al helemaal niet wat ze daar doorstaan hadden. „Terwijl het bloed, zweet en tranen gekost heeft", verzucht Corbijn. ,,En dat je dan die twintig jongens moet achterlaten. Het is het misschien achteraf niet waard geweest." Fifi Visser en Gijs Haak docu menteerden de verhalen van acht van de laatste nog levende vetera nen. Op de 'Indië-afdeling' van het Bevrijdingsmuseum komt een ca bine te staan waarin hun getuige nissen opgeroepen kunnen wor den met een druk op de knop. 'Ge tuigenissen Bataljon Zeeland' zal vanaf deze lente te zien zijn. Zoek je iets nieuws? Start als krantenbezorger! Goed, je moet vroeg uit de veren, maar als Nederland wakker wordt, heb jij je geld al verdiend. Naast een prima vergoeding ontvang je na drie maanden bezorgen ook nog eens een bonus van 200,-. Dus wat let je? Bezorg jezelf - en onze lezers - een plezier en meld je vandaag nog aan! Ga snel naar krantenbezorgen.nl Of scan de QR-code DONDERDAG 17 MAART 2022 PC Onbegrepen oorlog in de Oost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36