Teams Raad van Europa controleren reeks stemlokalen piAno COIICERT 4 Het feest van de democratie is in het rustige Anna Jacobapolder vooral een feest van herkenning. ,,Daar hebben we de burgemeester van De Polder." De beide dames zijn woensdag aan het einde van de ochtend in het Middelburgse stembureau in kerk De Hoeksteen. Ze zien er nog fris en fruitig uit, hoewel hun tour al bij het krieken van de dag begon. ,,Het is een flinke rit. Onze regio is Rot terdam-Zeeland-Utrecht", vertelt De Jonghe uit Brussel. ,,We hebben een hele lijst die we nalopen." De Raad van Europa heeft een achttal teams in het hele land op de baan. Politiek actief Beide vrouwen zijn ook politiek ac tief en benadrukken dat het zo be langrijk is dat het stemmen goed en eerlijk verloopt. Fischerova, oud-burgemeester en voormalig lid van het Tsjechische parlement: ,,Deze verkiezingen spreken me aan, zeker omdat ik de gemeente raad weer in wil." Ook de Brusselse volksvertegenwoordiger Carla de Jonghe is onder meer gemeente- raadslid. Carla de Jonghe: ,,We checken een aantal zaken. Zo bekij ken we of de ID-controle van de stemmers correct verloopt, maar we kijken ook of de stembussen goed verzegeld zijn. We controle ren ook of de privacy van de stem mers goed gewaarborgd is.'' Campagnemateriaal Haar Tsjechische collega vult aan: ,,We kijken ook of er geen campag nemateriaal bij de stemhokjes ligt. Maar dat speelt hier gelukkig niet." Alles blijkt verder in orde in lokaal De Hoeksteen. Deze verkiezingen spreken me aan, zeker omdat ik de gemeenteraad in wil De Middelburgse burgemeester Harald Bergmann mist de dames op een haar na: ,,O, dat is wel jammer, ik had ze graag even gesproken." Hij constateert wel tevreden dat er een contante stroom stemmers is in het bureau naast winkelcentrum Dau- wendaele. Eliane Rodrigues - piano Floris Onstuedder - trompet 18-3 Terneuzen 19-3 Goes Kaarten: uiiuiii.zeeuiiisorkest.nl 2E-3 middelburg NAAR DE STEMBUS Ronduit prachtig. Zoals de zon woensdag - in alle vroegte - de lucht diep rood kleurt boven het paar honderd zielen tellende dorp. Het is net 7.00 uur. Rita Bou- deling laat niets aan het toeval over. De verzegelde groene kliko - de bak waarin mensen straks hun stem- formulieren schuiven - is leeg. Dat heeft ze gecheckt. Op drie aan el kaar geschoven tafels liggen genoeg potloden en stembiljetten. Ook dat weet ze zeker. En die spatschermen en handgel tegen corona-gedoe? Geregeld. Einde van de wereld 'Ons Dorpshuis' is klaar voor de verkiezingen van een nieuwe ge meenteraad op Tholen. Nou, bijna. ,,Deze kan echt niet hoor", roept Marina van der Perk als ze een wat tuttig tafelkleedje wegtrekt. ,,Zo, dat ziet er beter uit." Zo is dat. Om 7.30 uur zitten ze er echt klaar voor. Met zijn vieren. De eerste stemmers stappen om 7.38 uur binnen. Gehaast, want ze moeten snel door. Het duurt dan tot 8.16 uur voordat de eerstvol gende stemmers binnenko men: Rien en Corrie Tichem. ,,Hey, hallo", klinkt het hartelijk. Want ja, de leden van het stembureau wo nen zelf in Anna Jacobapolder en Sint Philipsland. Ze zijn actiefin de gemeenschap en kennen dus veel van de mensen die langskomen. Rita controleert zorgvuldig de stempas en het ID-bewijs. Van Ma rijke van der Est krijgen ze een stembiljet en een rood potlood. Marthyn Mol telt en legt het aantal nauwkeurig vast. Het loopt geolied. ,,Ja, we komen van hier, uit de Pol der hé", zegt Rien als hij net zijn stem heeft uitgebracht. ,,Flupland en De Polder, dat is zo'n beetje het eiland. Het einde van de wereld." Huizenprijzen Ja? ,,Ja natuurlijk. Het is hier heer lijk rustig." Ah, dus er waait een prima politieke wind? ,,Nou, mi lieu en wonen, daar maken we ons wel druk om. Dat hebben we ook laten meewegen in onze stem. We hebben kinderen en andere men sen die proberen een huis te krij gen. Maar dat is nog niet zo eenvou dig op dit moment. Zelfs hier niet. Als je kijkt wat voor prijzen betaald n moeten worden voor heel kleine huisjes Maar wacht even, het is juist zo rustig en dan wilt u er huizen bij? ,,Ja, voor de leefbaarheid. Het dorpshuis moet bestaan. De school, de kerk. Het is hier echt een klein gemeenschapje bij elkaar. Het gaat gelukkig nog allemaal goed. Maar we moeten zorgen dat het goed blijft gaan." Als Rien en Corrie pardoes terug willen lopen naar de deur waar- Milieu en wonen, daar maken we ons wel druk om door ze zijn binnengekomen, roept Marina geduldig: ,,Wilt u via de zij deur naar buiten gaan?" Zij is van daag van de uitgang, zoals ze zelf zegt. En, belangrijker, ze waakt over de stembus. Soms kan het zomaar een half uur duren voordat er weer iemand komt. En dan zijn Rita, Marijke, Marthyn en Marina doodnor male mensen die - als het stem bureau leeg is - praten over alle daagse onderwerpen. ,,Kijk nou", roept Marijke als ze een geel briefje uit haar telefoon hoesje vist. ,,De hond van mijn zoon heeft een cursus gehad. Mijn kleindochter heeft keurig voor haar oma opgeschreven wat ik tegen de hond moet zeg gen. Echt, te leuk om weg te gooien. Luister. Volg, terug. Af, zit, poot en hoog. Dat zijn kunst jes. Laag en foei, dat is corrigeren. En spelen is: vrij en apport. Mooi toch?" Zelf op de lijst De buitendeur gaat open. ,,Klan- ten", grapt Marthyn. ,,Kiek. Daar heb je Gert-Jan. De oud-voorzit ter van het stembureau. Die staat nu zelf op de lijst en mag dus geen lid van het stembureau zijn." Logisch natuurlijk. ,,Hey, Gert-Jan", onthaalt Marthyn hem enthousiast. ,,We hadden je al om half acht verwacht". ,,Oh. Nee, toen was ik wortels aan het laden. Dat is een goed excuus hé?" Na het stemmen, zegt Rita: ,,Omdat je voorzitter-af bent, mag je het rode potlood mee naar huis nemen." Kijk eens aan, ant- DONDERDAG 17 MAART 2022 GO Jana Fischerova (links) en Carla de Jonghe controleren namens de Europese Raad de gang van zaken in de stembureaus. FOTO ANNEMARIE ZEVENBERGEN Hoe staat het met de privacy van de stemmers en zijn de stembussen verzegeld? Een paar punten die de Tsjechische Jana Fischerova en Belgische Carla de Jonghe bekijken na mens de Raad van Europa. Annemarie Zevenbergen Middelburg - Jana Fischerova, waarnemer HET ZEEUW ORKEST GEMEENTERAAD Ons kent ons op Jeffrey Kutterink Anna Jacobapolder Voorzitter Rita Boudeling laat de verkiezingen in Anna Jacoba polder gesmeerd lopen. foto's marcelle davidse - Rien Tichem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32