Het hóeft niet, maar wij stemmen wel coronaproof l 3 G Lijsttrekker Frances Oreel laat haar stembiljet in de stem-em- mer glijden. foto lex de meester PvdA in een samenwerkingsver band met de toenmalige PPR met een dozijn leden in de raad - ziet Oreel (55) 'als ik realistisch ben' niet snel terugkomen. Maar stiekem droomt ze wel weer van 'regerings deelname'. ,,Als we drie zetels ha len, zijn we een aantrekkelijke coa litiepartner. We willen ook graag bestuurlijke verantwoordelijkheid dragen. Maar niet ten koste van al les: als het gevoel niet klopt, doen we niet mee." Schoorvoetend geeft ze toe dat de PvdA bij wijze van goede voorbereiding voor 'alle por tefeuilles' geschikte kandidaten heeft gescout. Ofze dan zelféén van die kandidaten is, laat Oreel 'liever in het midden'. Wederhelft Ze heeft een volmacht van haar we derhelft mee, dus één stem heeft ze om kwart over vier zeker te pakken. ,,En ik heb ook op mezelf gestemd. Heb ik nog nooit eerder gedaan, maar ik vond dat ook mijn stem de lijsttrekker toebehoorde." Ook na het invullen van de stembiljetten heeft ze nog steeds een 'drie-zetel- gevoel', bevestigt Frances Oreel. ,,Ja ik ben nog steeds optimistisch. Ik moest maar eens een Bossche bol gaan eten om die stemming vast te houden." Om kwart over tien 's avonds heeft Oreel nog steeds goede hoop dat de PvdA drie zetels binnens leept. Dat de opkomst met nog geen 45 procent wederom lager is dan vier jaar geleden baart haar wel een beetje zorgen. ,,Een lagere opkomst is meestal niet goed voor de PvdA." Maar bij het opsommen van de eer ste resultaten, zegt ze lachend: ,,Ik vestig hoop op een appje dat ik een uurtje geleden kreeg. Iemand die zegt als 'allerlaatste stemmer om één minuut voor negen' op mij te hebben gestemd. Dat moet toch wel een goed voorteken zijn." Voor een foto bij de stembus wilde Oreel eerst 's ochtends vroeg naar het stembureau gaan. Na een lange werkdag besloot ze dinsdag avond juist vroeg te gaan werken op woensdag, zodat ze om drie uur 's middags haar stem kon uitbrengen en het verloop van de verkiezingen rustig kon afwachten. Tegen het middaguur laat ze weten dat ze nog aan het vergaderen is en om 16.00 uur haar stembiljet in de gleuf van de stembus wil laten glijden. Is het raadslidmaatschap wel te combineren met een drukke baan? ,,Ik zit nu zo lang in de raad dat ik veel op routine kan doen. Veel dos siers zitten in mijn hoofd. En voor de rest is het een kwestie van plan nen. Ik vind het belangrijk dat par tijen in de Vlissingse raad opkomen voor minderbedeelden en mensen die niet voor zichzelf op kunnen komen. Ook de zorgverlening, de jeugdzorg zeker, verdient extra aan dacht. De laatste weken komt veel kritiek los op de manier waarop we omgaan met de zorg. Ik hoop in een volgende periode niet meer de enige te zijn die voor de zorg op komt. Het is en blijft nodig dat de PvdA zich uitspreekt en ik wil me daar met alle liefde nog minstens een periode voor inzetten." De tijd van een grotendeels rood college - eind jaren zeventig zat de ,,Dat doen we om de mensen tege moet te komen die het toch fijner vinden dat er nog afstand wordt ge houden", zegt Monique Onghena, de voorzitter van het stembureau in dorpshuis De Kauter in Nieuw Na men. Het coronaproof stemmen hoeft niet zo voor iedereen. Henny Boone, die in Nieuw Namen zijn stem komt uitbrengen, baalt van de enorme plens ontsmettingsvloei stof die uit het apparaatje bij de en tree komt. Het komt niet alleen op Heb je ze gisteren op de tribune bij Ajax zien zitten? Hutjemutje? zijn handen, maar ook op zijn broek en op de grond. ,,Getsie, wat heb ben jullie voor troep!" Zijn stempas en identificatiebe wijs moet onder het plastic scherm worden doorgeschoven. Het rode potloodje mag hij houden. Na het stemmen wordt hij er vriendelijk op gewezen de grote gele pijlen op de grond te volgen die naar de uit gang leiden. Het is een omweg. Boone vindt het maar onzin. ,,Heb je ze gisteren op de tribune bij Ajax zien zitten? Hutjemutje? En hier is haast geen mens en moet het zo!" - Sheila van Doorsselaer PC DONDERDAG 17 MAART 2022 uit Vlissingen is ondenkbaar' NIEUW NAMEN Handen ontsmetten, plastic schermen, strikt gescheiden looproutes. Hoewel de corona maatregelen zowat allemaal zijn losgelaten, wordt er overal nog coronaproof gestemd. - Henny Boone, kiezer Henny Boone (rechts) haalt coronaproof zijn stembiljet op in het stembureau in De Kauter in Nieuw Namen. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31