Prokkelvlogger Sander stemt, filmt én helpt 'Je verkreeg onze stem. Benut hem wel' 2 Frances Oreel lijdt op dé verkiezingsdag niet aan spanning of een angstig voorgevoel. Ze verwacht drie zetels voor de PvdA in Vlissingen. Sander woont al bijna zeven jaar op woon groep De Hoeve Voe- mekaer in Kapelle en vormt een duo met be geleidster Manon Zweemer (25). Ook in de gemeenten Goes en Tholen waren gisteren zogeheten prokkel- duo's aanwezig in de stembureaus. Het initi atief om mensen met een (licht) verstande lijke beperking te kop pelen aan mensen zon der beperking wordt dit jaar voor het eerst ge daan, in 125 gemeenten. Van oor tot oor Met een iPad in zijn hand en een glimlach van oor tot oor loopt Sander uit Kapelle-Bie- zelinge door het ge bouw. ,,Hallo kijkers, welkom bij een nieuwe vlog. Vandaag ga ik hel- PZC.NL pen bij het stemmen", opent Sander. Hij vlogt elke dag voor zijn You- Tube-kanaal De Bieze- linge Vloggers. Eerst krijgt hij in structies waar hij de mensen heen moet stu ren en dat hij ze een stembiljet en potlood mee moet geven. Daarna mag hij burge meester Fons Naterop ontvangen en inter views doen. Alles wordt vastgelegd voor de vlog. Burgemeester Naterop: ,,Sander vertegenwoor digt een bepaalde doel groep. Het is heel leuk om hem een kijkje ach ter de schermen te ge ven. Hij gaat zelf stem men en ik hoop dat hij anderen aanspoort dit ook te gaan doen. Als ik zie hoe hij dat vloggen oppakt en uitlegt dan ben ik echt trots op hem." Ouders Sander zou gisteravond ook het tellen van de stemmen bijwonen. ,,Moe? dat ben ik nooit! Maar ik heb vooral zin om mijn ouders straks te zien. Die komen ook hier stemmen." Keerop keer een doekje NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD Half uurtje gratis om te stemmen Nee, Oreel gaat niet voorspellen dat Vlissingen sinds gisteren weer een rood bolwerk is. Een sociaal-demo cratisch blok dat met zeven, acht raadsleden en twee wethouders in een college een groot stempel op het beleid van de gemeente drukt, zoals dat tot vijftien jaar terug re gelmatig praktijk was. De tijd dat de Partij van de Arbeid de koers in Vlissingen uitzette, is achter de rug, maar dat de socialisten weer een woordje mee gaan spreken, staat voor Oreel (bijna) vast. Want men sen die vier jaar geleden dachten 'enigszins links te stemmen', móéten wel teleurgesteld zijn in GroenLinks, SP en 50Plus. Velen van die ontgoochelden zullen hun oor weer te luister leggen bij het so ciale geluid van de PvdA, hoopt en verwacht Oreel. Roepende Op de vraag ofze niet bang is dat ze de komende vier jaar weer als enige PvdA-roepende in de raadswoes- tijn zit, antwoordt Oreel niet, maar zet ze wat recht. ,,We haalden de vorige keer natuurlijk twee zetels. Dat ik na korte tijd alleen de PvdA vertegenwoordigde, kwam door het vertrek van Angelique Duijn- dam, die een eigen lijst begon. Ver velend, want ze verzamelde na tuurlijk wel stemmen voor de PvdA. Ik kan me niet voorstellen dat de partij uit de Vlissingse gemeen teraad verdwijnt, maar mocht dat toch zo zijn dan is dat jammer. Als mensen hun stem niet aan mij wil len geven, lig ik daar niet wakker van, want ik heb er geen invloed op. Veel mensen kiezen personen. Maar kiezers hoeven mij niet leuk ofaardig te vinden; ze moeten onze standpunten en denkbeelden om armen." Ook woensdag net na de middag is Oreel overigens nog niet bang voor het voortbestaan van de Vlis- singse PvdA. ,,Er zijn veertien par tijen voor 27 raadszetels. Als er niet twee of drie afvallen, is de versnip pering helemaal compleet. Ik ver wacht dat de kleinere zittende coa litiepartijen een paar zetels kwijt- Ik kan me niet voorstellen dat de PvdA uit de Vlissingse gemeenteraad verdwijnt raken. Die kunnen naar Forum voor Democratie gaan als protestpartij die voor het eerst aan de Vlissingse raadsverkiezingen meedoet. Ik weet niet of het Ruslandstandpunt van Baudet een rol speelt. Maar ik hoop dat de PvdA voor veel links georiënteerden het alternatiefis." Landelijk ingrijpen Oreel zag met lede ogen 'het poli tieke bestel veranderen' sinds ze in 2002 een eerste periode in de ge meenteraad zat. De laatste twee pe riodes, toen ze wederom in de raad zat, voerden lokale partijen de bo ventoon in de coalitie. ,,Een wat mij betreft mindere ontwikkeling, om dat lokale partijen zich nogal eens tegen de democratie keren. Ze zet ten zich aftegen landelijke partijen, maar beseffen onvoldoende dat we Rijk en provincie nodig hebben om zaken voor elkaar te krijgen. Alleen schoppen tegen Den Haag werkt niet. Kijk naar de jeugdzorg, zonder landelijk ingrijpen waren de pro blemen nog veel groter geweest." Van den Abeele - afkomstig uit Westdorpe en in het dagelijks leven directeur van Welzijn Middelburg - trad in januari aan als stadsdich ter. Hij schreef voor de gemeente raadsverkiezingen een stadsge dicht: Geacht raadslid. De inhoud is niet Middelburgs maar van toepas sing op alle raadsleden. In het tweeluik spreekt Van den Abeele eerst het raadslid zelf aan op zijn of haar motivatie om de poli tiek in te willen: 'een mens te zijn die toekomst wilideeën zaait waar wij kunnen bloeien.' In deel twee van het tweeluik be nadrukt Van den Abeele dat cam pagne voeren en politiek bedrijven niet vrijblijvend is, maar dat daaruit verantwoordelijkheden voort vloeien: je sprak dat het beter moest, dat het hoog tijd was om, je beloofde betere tijden en somde op van a tot, je gaf de kiezer hoop dat juist voor haar of hem, je leus hing door heel de stad en raakte ons met, je zwaaide en knikte toe, je beheerste het spel, je ver kreeg onze stem, benut hem wel. ,,Raadsleden worden namens maatschappij gekozen en hebben dus de plicht er voor de maatschap pij het beste van te maken", vindt Van den Abeele. ,,Ik hoop dat je dat vasthoudt als je gekozen bent, want dan heb je de middelen om je ideeën handen en voeten te geven." Zijn gedicht is geen waarschu wing uit onvrede. ,,Ik zet wel vraag tekens bij de status van de politiek en hoe politici met elkaar commu niceren. Waarom zit je op die stoel? Het moet niet gaan om jou maar om het realiseren wat goed is voor de maatschappij. Dus ja, het begint bij je persoonlijke motivatie, maar het gaat erom wat je ermee doet. Onze stem is heel veel waard, realiseer je wat je daarmee doet." DONDERDAG 17 MAART 2022 PC Sander van Binsbergen begroet mensen die komen stemmen op het gemeentehuis in Ka- pelle. Samen met zijn begeleidster Manon Zweemer en burgemeester Fons Naterop (r). FOTO MARCELLE DAVIDSE KAPELLE Stemmers in het Ka- pelse gemeentehuis konden gisteren reke nen op een hartelijke ontvangst. Het stem bureau kreeg giste ren hulp van de goed lachse Sander van Binsbergen (29). Hij vlogde de hele dag voor zijn YouTube-ka- naal. H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Mijn stem doet ertoe (1541 reacties) - Lizenka van Essen ZIERIKZEE Perry Berkhout, Denise Fortuin en Michel Visser van de schoon maakploeg van de Zuidhoek in Zierikzee zagen gisteren van alle mensen in Zee land misschien wel de meeste stemhokjes. Ze trokken van stembureau naar stembureau om even snel een doek over spat- schermen en door stemhokjes te halen. ,,We doen Seroos- kerke, Ellemeet, Noordwelle, Re- nesse en drie stembureaus in Burgh-Haam- stede." Ook Anita Wagen voort en Sylvana Westerbeke wa ren de hele dag op pad. Om 17.00 uur giste ren was Noord- gouwe al voor de zesde keer aan de beurt. Eens Oneens Nieuwe stelling: Lage opkomst bij verkiezingen doet me pijn VEERE In sommige dor pen hoefde tij dens verkie zingsdag niet betaald te wor den voor het parkeren. In het stadje Veere bij voorbeeld, waar 5,20 euro per uur betaald moet worden op het Oranjeplein, mochten stem mers een half uur gratis parke ren. Een 'ca deautje' van scheidend raadslid Marin van den Berge (VVD) die vreesde voor een 'kiesdrem pel'. Op de Grote Markt in Hulst waren tien par keervakken ge reserveerd via een Stem Ride om de kiezers niet op parkeer- kosten te jagen. 'Dat PvdA wegvalt René Hoonhorst Vlisisngen - Frances Oreel MIDDELBURG Je verkreeg onze stem. Benut hem wel. Met die opdracht be sluit de Middelburgse stadsdich ter Aschwin van den Abeele zijn 'tweeluikje speciaal gericht aan alle nieuw te benoemen ge meenteraadsleden'. - Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30