WERK Hoe zorg je voor een geoliede samenwerking Waarom forenzen ongelukkig maakt CBR-examinator 18 Je brein op het werk Steeds meer bedrijven richten teams interdisciplinair in: werknemers van verschillende afdelingen buigen zich samen over een project. Maar samen werken met onbekende collega's in heel andere functies is soms best lastig. huiswerken heeft een groot voordeel: je hoeft niet meer te forenzen. Zelf reisde ik vijfjaar lang bijna twee uur naar mijn werk in Den Haag en even zo lang weer terug. 89 werkdagen per jaar kostte me dat! Ik ge noot met volle teugen van mijn baan en mijn bankreke ning stroomde lekker vol. En ja, misschien zag ik mijn eigen stad zelden bij daglicht en deed ik 's avonds weinig meer dan tv-kijken, maar ik vond het mijn baan dubbel en dwars waard. Ondertussen weet ik beter. Onderzoeken laten zien dat mensen aangeven dat ze zich het ongelukkigst voelen tij dens hun reis naar het werk. Een kwartier reizen is prima, maar elke minuut die je er lan ger over doet, maakt je minder tevreden over je leven. Wie meer dan een uur reist naar zijn werk, moet 40 procent meer verdienen om even ge lukkig te zijn dan wanneer hij niet hoeft te reizen, becijfer den psychologen. Vooral mensen die normaal gesproken lang in de auto zit ten, plukken de vruchten van thuiswerken. Minder verkeer- stress en pijnlijke gewrichten, meer tijd om te sporten, te sla pen, je familie en vrienden te zien en een gezonde maaltijd te koken. Met een ommetje kom je nog eens iemand tegen en voel je je meer vertrouwd in je buurt. Toch reizen? Het kan beter. Zo blijken mensen die naar hun werk fietsen gelukkiger en gezonder. Ze hoeven niet in de file te staan, voelen controle over de reis en blijven moeite loos fit. Moet je te ver reizen voor de fiets, maak de reis dan in elk geval nuttig. Zelf liep ik twintig minuten naar het station, dat compen seerde het zitten een beetje. Tijdens de lange treinreis had ik altijd een plek bij het raam en verslond ik een boek per week. Luister een podcast, plan je dag of pak juist rust als je dat nodig hebt. Extreem ver reizen maakt hierdoor weer minder ongelukkig, omdat je tijd kan besteden aan dingen waar je normaal niet aan toekomt. Niet of nauwelijks forenzen heeft wel een nadeel: je mist de rituele overgang van werk naar privé. Kom je maar niet uit de werkmodus? Misschien dat een nieuw ritueel of een half uurtje in je geparkeerde auto zitten helpt. Wat doet een.... Samenwerken is er door de coronacrisis niet ge makkelijker op geworden voor veel kantoorwer kers. De communicatie ging niet meer face-to-face, maar via computerschermen. Door het wei nige contact met andere afdelingen werden mensen vooral in hun eigen teams gezogen. ,,Op kantoor kun je nog makkelijk naar een andere afde ling lopen en een praatje maken met iemand in een andere functie. Maar de drempel om te bellen met een on bekendere collega is toch een stuk hoger'', schetst HR-deskundige Imke van Kampen, eigenaar van Frem HR. En goed contact onderhouden met collega's is juist hét kernpunt van een soepele samenwerking, stelt teamcoach Jeanneke Bruning. ,,Bij samenwerkingen ben je afhankelijk van elkaar om het project af te ron den of een bedrijf draaiende te hou den. Dan moet je weten wat je aan elkaar hebt.'' Je hoeft niet elkaars lievelings kleur te weten, maar wel hoe ie mand werkt, zegt Van Kampen. ,,Wees je bewust van het feit dat sommige collega's een andere visie hebben, maar óók een ander karak ter. Het is wat kort door de bocht, maar ik kan me zomaar voorstellen dat mensen op de financiële afde ling wat introverter zijn dan mar keteers. En bij een samenwerking kan dit soms botsen.'' Samenwerken is de toekomst Een goede samenwerking hangt ook af van hoe vaak je samenwerkt. In sommige bedrijven is er bijvoor beeld sprake van een eilandjescul tuur waarbij iedereen los van el kaar werkt. Hier gaat een plotse linge samenwerking vaak stroever dan bij een bedrijf waar vaker in terdisciplinair wordt samenge werkt. Vrijwel alle kantoorwerkers zullen binnen een paar jaar aan deze werkvorm moeten geloven, voorspelt Gert Jan van Halem, chief technology officer bij IT-be- drijf Devoteam: ,,Het wordt de nieuwe norm.'' Bij Devoteam hebben ze het zo ingevuld dat elk team ICT'ers, ma nagers, marketeers, ontwerpers en ontwikkelaars bevat. ,,Intern is het zo ingericht dat elke 'pijler' - voor bijvoorbeeld Google of Microsoft - dertig tot zestig medewerkers on der zich heeft. Zij staan als team met elkaar in contact, maar delen ook informatie met andere pij lers.'' En de samenwerking gaat ver der. Voor nieuwe klanten worden nieuwe teams uit verschillende pijlers gevormd, zegt Martijn van Veen, managing director. ,,Op deze manier helpen we de klant vanuit verschillende disciplines en komen we tot veel betere resulta ten.'' Leer elkaar kennen Bij Devoteam kan het dus voorko men dat de medewerker bij elk nieuw project weer met andere mensen werkt. ,,Daarom organise ren we om de week een lunch voor alle personeelsleden waar mensen 'Als de eerste emotionele reactie voorbij is, stuur dan geen app' DONDERDAG 17 MAART 2022 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Erik Brouwer (41) is examinator bij het CBR Wat doe je precies? ,,Ik neem praktijkexamens af voor het autorijbewijs en doe ook faal angstexamens. Aan de hand van wettelijke voorschriften en richtlijnen bepaal ik of een kandidaat na afloop van het praktijkexamen het rijbewijs heeft gehaald.'' Hoe bevalt het werk? ,,Mijn werk is onwijs leuk en uitdagend. Iedere rit is anders.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Alle neuzen dezelfde kantop MIRTE VAN ROOIJEN Martijn van Veen (r) en Gert Jan van Halem van Devoteam. ,,Wij organiseren om de week een lunch. Dan leren we elkaar beter kennen.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS - JEANNEKE BRUNING, TEAMCOACH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18