Laat iedereen vrij, maar niemand vallen. OM eist tbs met dwang in moordzaak De eerste stem is van Melvin c Uitgaand van zwart scenario Stem vandaag in vrijheid. JOL Walcheren Delen van Nederland kunnen bij een ernstig gastekort worden afgesloten van het netwerk. Het kabinet houdt voor het eerst rekening met dit zwartste scenario nu Rusland heeft gedreigd om de gasleverantie te staken, zegt minister Jetten van Energie in een interview met deze krant. Marcia Nieuwenhuis Jan Hoedeman Den Haag Er ligt een crisisplan klaar voor het geval er een acuut tekort ontstaat aan aardgas. In dit uiterste ge val kan worden besloten om na bedrijven ook 'hele delen van Neder land' af te sluiten van Het kan gaan om gemeente, provincie of heel landsdeel - Rob Jetten, minister aardgas. ,,In de meest extreme scenario's staat in het crisisplan dat je hele gebieden kan afsluiten van gas'', verklaart Jetten. ,,Dat kan een gemeente zijn, een provincie ofeen heel landsdeel.'' Het is volgens hem pas zover als er sprake is van 'een enorme schaar ste, waarbij het gas echt moet wor den verdeeld over de landen in Noord-west-Europa'. Nederland is voor zo'n 20 procent afhankelijk van Russisch gas, de hele Europese Unie voor zo'n 40 procent. Daarom heeft kabinet besloten om zo snel mogelijk minder afhan kelijk te worden van Russisch gas. De D66-bewindsman maakte gis teren bekend dat hij meer vloeibaar gas uit andere landen wil importe ren. Het is overigens wel de vraag of dat lukt: ook op die markt is er wereldwijde schaarste. Ook springt het rijk bij om gasopslagen te vul len voor komende winter. Met deze maatregelen hoopt het kabinet schaar ste te voorkomen. Jet ten denkt daarom dat het niet hoeft te ko men tot het meest extreme scenario waarbij delen van het land zonder gas komen te zitten. Tegelijk kan het kabinet niet uitsluiten dat het Groninger gasveld langer openblijft, al is slui ting het 'doel'. Er hoeft dit jaar min der Gronings gas te worden opge pompt dan eerder voorspeld. In ja nuari zei het kabinet nog dat er 7,6 miljard kuub moest worden opge pompt in plaats van de eerder afge sproken 3,9. Omdat de winter zach ter is dan verwacht, hoeft dit jaar 'slechts' 4,6 miljard te worden op gepompt. C P3 MIDDELBURG Het Openbaar Ministerie heeft gisteren tbs met dwangverple ging geëist tegen de 36-jarige Arie van den D. voor de moord op Henk Cijsouw uit Bigge- kerke. Van den D. stak zijn 67-jarige schoonvader op maandag 13 sep tember 2021 met 42 messteken dood op het erf van diens woning in Biggekerke. Een dochter, met wie Van den D. in scheiding lag, ontkwam door zich op te sluiten in de badkamer van haar ouderlijk huis en 112 te bellen. Val uit het paradijs De officier van justitie verdenkt Van den D. van moord en een po ging tot moord. Volgens deskun digen lijdt de Middelburger aan verschillende stoornissen. De re latiebreuk ervoer de geesteszieke Van den D. zodoende als een 'val uit het paradijs'. Ze vinden dat hij volledig ontoere keningsvatbaar is voor de misdrij ven. Het OM nam dat advies over, al besefte de officier van justitie dat dit een 'bittere pil' moest zijn voor de nabestaanden. De familie Cijsouw reageerde na afloop teleurgesteld. ,,De eis mis kent ons gevoel van rechtvaardig heid.'' De rechtbank doet op maandag 4 april uitspraak. Alles of niets Ajax op jacht naar ticket kwartfinale Champions League Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Nieuwsmedia Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD In alle vroegte gingen gistermorgen de eerste stembureaus in Vlissingen open. Melvin Hage was er als de kippen bij. Klokslag half acht kwam hij binnen lopen en bracht zijn stem uit voor de gemeenteraadsverkiezingen. ,,Ik was toch vrij. Ik dacht: ik doe het gewoon gelijk." Ook vandaag en morgen kan er gestemd worden. c zeeland 4 Kabinet komt met noodplan gastekort FOTO ERNST JAN ROZENDAAL CZEELAND2 D66 C P22 dinsdag 15 maart 2022 13°c I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1