"*1 1 effeweg.nl Broers via omweg veilig terug uit Moskou c Alleen Finnen en Russen mogen mee naar Sint-Petersburg Boek onbezorgd met ons garantiepakket 8 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND effeweg.nl oF bel 08810 30 800 De stamceltransplantatie die Pe ter van Straalen (46) uit Gerwen vanwege MS (multiple sclerose) in een kliniek in Moskou onder ging, is van zichzelf al zwaar. Zijn immuunsysteem werd plat gelegd en stamcellen werden geïnjecteerd. Maar tijdens zijn verblijf in Moskou viel Rusland Oekraïne binnen en werd alles nog veel gecompliceerder. Hans van Straalen (39) uit Bergeijk stond Peter de laatste tweeënhalve week bij in Mos kou, nadat hij het stokj e over had genomen van hun broer Paul. Toen hij op een dag het metro station uitliep, kwam hij in een oproer terecht. „Ik zag hoe de monstrerende mensen, zelfs oude omaatjes, werden neerge- knuppeld en gearresteerd." Terugvliegen op Amsterdam was onmogelijk. Er werden nieuwe tickets geboekt met een tussenlanding in Istanboel. Maar toen kreeg Peter koorts en mocht hij niet aan boord. De prijzen voor nieuwe tickets schoten om hoog. „We hebben rond de 3500 euro betaald'', zegt Hans. „Vijf keer meer dan normaal.'' En toen waren de visa verlopen en kre gen ze een boete van 5000 roebel (circa 50 euro) per persoon om dat ze twee dagen illegaal in het land waren. Ze hebben nu een Russisch strafblad. En ze mogen vijf jaar Rusland niet in. Hans: „Maar dat maakt me niet uit. Ik ben er klaar mee, ik ga er echt nooit meer naartoe.'' Wie nu weg wil uit Rusland, of juist ernaartoe, heeft maar een paar mogelijk heden. Het station van de Finse hoofdstad Helsinki is er daar eentje van. Het is 18.00 uur. De trein uit Sint-Petersburg komt aan, precies op tijd. Op perron 9 van het Cen traal Station van Helsinki staan een paar cameraploegen te wach ten, want deze trein is nieuws. Sinds het begin van de oorlog in Oekraïne zijn de twee dagelijkse treinen tussen Rusland en Finland voller dan ooit. Volgens een woordvoerder van de Finse spoor wegmaatschappij VR kunnen er per rit zo'n 350 mensen mee, en aanvankelijk waren alle stoelen bezet. Dat zou betekenen dat al meer dan 10.000 mensen deze reis hebben gemaakt. In de armen Vandaag stappen er vooral man nen, vrouwen en kinderen uit die tussen wal en schip zijn gevallen. Zoals Ksenia, die met haar twee zoontjes haar Tsjechische man Petr in de armen valt. ,,Ik was bij mijn moeder, toen de oorlog uit brak'', zegt ze. ,,Toen konden we niet meer terug.'' Petr is met de auto vanuit Tsjechië naar de Estse hoofdstad Tallinn gereden en heeft daar de boot gepakt naar Helsinki. ,,Ik heb al 40 uur niet ge slapen. Dit was voor haar de enige mogelijkheid om naar huis te ko men. We weten natuurlijk niet hoelang de grens nog openblijft. Er kan van alles gebeuren. Ik ben jpj '-.-'3gj|j|| zo blij dat ze weer hier zijn.'' Deze trein is maar voor de helft gevuld. Eerder vandaag was het een stuk drukker op spoor 9. Toen vertrok er een trein de andere kant op, van Helsinki naar Sint-Peters burg. ,,Bijna helemaal vol'', aldus de conducteur. De reizigers rich ting Rusland vertellen over ge strande familie, onbruikbare cre ditcards (door Westerse sancties) en uitgelopen zakenreizen. Velen hebben een lange weg moeten af leggen om hier te komen: Helsinki is de enige plek in de EU vanwaar- uit je met de trein naar Rusland kunt. Er gaat nog een bus van Tal linn naar de grensplaats Narva en, naar het schijnt, een vliegtuig van uit Istanboel (maar dat is natuur lijk geen Europese Unie). Yuri komt uit de Israëlische stad Haifa, waar hij studeert. Zijn ouders wonen in Moskou. Hij ver vloekt de oorlog ('Een Russische misdaad') en vreest de effecten van de sancties. ,,Ik hoor van mijn ouders dat de prijzen al met 25 procent gestegen zijn.'' Hij wil over een paar dagen al terug, maar je weet nooit, zegt hij. ,,Poetin kan zomaar de grens dichtgooien.'' Dan is er de Duitser Helmut, die zijn Russische vrouw op de trein komt zetten. Hijzelf mag niet, want deze trein is alleen voor Fin nen en Russen, en daar wordt streng op gecontroleerd. Het plan is dat ze haar familie gaat bezoe ken en dan ergens in mei terug komt. Ook hier: ,,Je weet nooit.'' Hoop opgegeven Daar komt Mika Laitinen met zijn vriendin Natalia Svetova. Zij gaat terug naar huis, ergens vlak bij Sint-Petersburg. Hij lacht er een beetje bij, maar zijn ogen doen niet mee. ,,Ik weet niet wanneer we elkaar weer zullen zien.'' Hij maakt zich zorgen over haar en over wat ze daar gaat aantreffen, of ze nog wel werk heeft straks en geld, en of de grens openblijft. Walter heeft weer een ander verhaal. Hij komt zelf uit Costa Rica, woont in Zürich met zijn Russische vrouw en had net zijn schoonmoeder op bezoek (voor haar eerste kleinkind), toen de oorlog uitbrak. ,,Van ons mocht ze blijven'', zegt hij. ,,Maar ze wil te rug naar haar man. Dus ben ik met haar naar Tallinn gevlogen en nu is ze net ingestapt. Ze zijn helemaal geen aanhangers van Poetin, maar Rusland is wel hun thuis. Ze heb ben de hoop dat dingen gaan ver anderen al lang opgegeven.'' Zijn vrouw maakt zich vreselijke zorgen, zegt Walter. Gaan haar ouders het wel redden daar? Is er genoeg geld? Wanneer zullen ze elkaar weer zien? ,,We proberen ze vanhieruit zo goed mogelijk op de hoogte te houden van wat er ge beurt in Oekraïne, en de rest van de wereld. En ik moet mijn vrouw zelfs af en toe tegenhouden om niet te kritisch of boos te zijn via Facebook. Je weet maar nooit wie er meekijkt.'' Dan vertrekt de trein, om 14.57 uur. Ook weer precies op tijd. Boek zonder aanbetaling MAANDAG 14 MAART 2022 GO De broers Peter en Hans van Straalen zijn weer thuis na een zenuwslopend avontuur in Moskou. „Ik zag hoe de monstranten werden neerge- knuppeld.' Twan Linders Gerwen/Bergeijk Rusland in is óók een kunst Mark van Assen Helsinki B? Sinds de invasie hebben ruim 10.000 mensen de treinreis tussen Rusland en Finland gemaakt. foto epa Geld-terug-garantie* Repatriëringsgarantie* Zekerheid via ANVR en SGR' 15 dagen Normandië met zjjn invasiestranden Ontbijt en diner Vertrek: meijun.juL, aug, sep, okt Rondreis Klassiek Italië, AmalFikust en Venetië Ontbijt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Rondreis Schotse Hoog landen en Orkney-eilanden Ontbijt en diner Vertrek: apr, mei,jun,juL, aug, sep Rondreis Spanje en Portugal Ontbjjten diner Vertrek: apr,jun,jul, aug, sep, okt, nov Noordkaap Ontbjjten diner Vertrek: junjul, aug Alle Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten, CaLamiteitenFonds, consumentenbijdrage SGR en e.v.t. brandstoFtoeslag. *Bekjjk de volledige voorwaarden op www.eFFeweg.nl/garanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8