Van kernbom op Oekraïne merkt Nederland zo goed als niets c Parochie Amsterdam diverse keren bedreigd om pro-Oekraïne houding 7 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Alle vijf geestelijken van de Russisch- orthodoxe Nikolaas- parochie in Amster dam verlaten de kerk. Ze voelen zich onder drukgezet door hun eigen aartsbisschop en de Russische staat. Het is voor hen niet langer moge lijk 'een spiritueel veilig klimaat' te bieden aan gelovigen, meldt de kerk in een persbericht. Het gaat om vier priesters en de diaken van de Parochie van de Heilige Ni- kolaas van Myra, die sinds jaar en dag in de Tichelkerk in de Amster damse Jordaan zetelen. De geeste lijken nemen de 'zeer moeilijke stap met pijn in het hart'. De paro chieraad, hun gelovigen, steunt het besluit. Op 26 maart wordt er in een algemene vergadering over gestemd. Tot die tijd zijn er geen kerkvieringen. De onrust ontstond nadat de hoofdstedelijke Russisch-ortho- doxe parochie recent liet weten de patriarch van de Russisch-ortho- doxe kerk, Kirill, niet langer te noemen in erediensten. Dit uit on vrede over de volledige steun die patriarch Kirill had uitgesproken voor de Russische invasie van Oe kraïne. De Nikolaasparochie is welis waar Russisch-orthodox, de paro- chianen zijn oosters-orthodoxe gelovigen van wel twintig ver schillende nationaliteiten. Eerder ondertekende de parochie al een petitie die Kirill vraagt op te roe pen tot beëindiging van de oorlog in Oekraïne. De pro-Oekraïne houding le verde de parochie diverse bedrei gingen op. Zo werd de poort van de Tichelkerk afgelopen dinsdag beklad met het Russische Z-sym- bool. Bovendien trok de gemeen schap de aandacht van de Rus- sisch-orthodoxe bisschop Elisey en de Russische ambassade in Den Haag. Zondag 6 maart kwam de 59-jarige Elisey per ambassade wagen met diplomatiek kenteken C Aartsbisschop Elisey kwam ze persoonlijk zeggen dat de Russen ze 'met interesse' volgen naar Amsterdam, schrijft het Ne derlands Dagblad. De hoogste Rus- sisch-orthodoxe geestelijke in ons land meldde zijn Amsterdamse collega's dat het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken de kerk met 'grote interesse' volgt. Een bron van de parochie spreekt tegenover het ND van 'een geestelijke tank die op onze paro chie werd afgestuurd'. Het paro- chiebestuur bleef echter bij de boycot van patriarch Kirill tijdens de erediensten. Nu trekken de priesters en de di aken hun conclusie. Zij voelen zich onder druk gezet door zowel de bisschop als de Russische staat, melden zij in een verklaring. Het is voor hen ,,niet langer mogelijk om nog te functioneren binnen het patriarchaat van Moskou en een spiritueel veilig klimaat te bie den aan hun gelovigen''. Zij weige ren terug te komen op hun besluit om afstand te nemen van patriarch Kirill. ,,Ons geweten staat dit niet toe.'' Ze hebben aartsbisschop Elisey canoniek ontslag gevraagd en wil- len zich aansluiten bij het het Oe cumenisch Patriarchaat van Con- stantinopel (OPC). Dit is een oos- ters-orthodoxe stroming, waarvan de aartsbisschop resideert in Tur kije. Het OPC heeft vier parochies en een klooster in ons land staat in beginsel positief tegenover het verzoek. Beveiliging Momenteel krijgt de Nicolaasba- siliek extra beveiliging. De Russisch-orthodoxe kerk heeft in Nederland en België twintig parochies, een kapel en vier kloosters. In ons land zijn er naast Amsterdam parochies in onder meer Rotterdam en Zwolle. Het aartsbisdom is dus gevestigd in Den Haag. Minister van Veiligheid en Justi tie Dilan Yesilgöz-Zegerius heeft mede vanwege het gebeurde zater dag een bezoek gebracht aan de Amsterdamse parochie. Eerder op de dag bezocht de VVD-bewinds- vrouw ook al een belaagde Russi sche supermarkt. Door de Russische invasie is de nucleaire dreiging terug van weggeweest. Daarom berekent het RIVM op verzoek van het kabinet de impact voor Nederland van een kernbom op Oekraïne. Poetin zal heus geen nucleaire wa pens inzetten, klinken hier en daar sussende woorden. Het zou een veel te grote stap op de escala tieladder zijn. Maar wat als hij toch een kernbom op Oekraïne laat af vuren? En wat betekent dat voor Nederland? Op verzoek van de nationale stralingsautoriteit ANVS kijkt het RIVM naar dat scenario, vertelt Lars Roobol, stralingsexpert bij het RIVM en afdelingshoofd bij het Rijksinstituut. „Vanwege de dreiging is het verzoek aan ons ge daan om wat berekeningen uit te voeren. De eerste resultaten over eventuele gevolgen van een kern bom in Oekraïne zijn inmiddels gedeeld met de stralingsautori teit.'' Het RIVM werkt samen met het ministerie van Defensie, zodat de actuele informatie over nucle aire wapens gedeeld en verwerkt kan worden. De berekeningen zijn niet open baar, maar Roobol kan wel melden dat de impact voor Nederland ver moedelijk beperkt zal zijn. Als Poetin de zogenoemde 'tactische kernwapens' inzet heeft dat lokaal een verwoestende uitwerking. Deze raketten met kernkop wor den over een afstand van 500 kilo meter afgevuurd. In Nederland zullen mensen daar niet veel van merken, schetst Roobol. ,,Het produceren van ra dioactiviteit is niet het doel van zo'n bom. Dat explosief is lokaal zeer schadelijk natuurlijk, en ver schrikkelijk voor de slachtoffers, door de explosie en de hitte. Maar c Radioactiviteit die vrijkomt bij tactisch kernwapen is een negatief bijeffect, niet het doel van zo'n bom de radioactiviteit die dan vrijkomt is een negatief bijeffect. Voor Ne derland moet je qua gevolgen dan denken aan de kernramp in Tsjer- nobyl in 1986. Die heeft hier nul gezondheidsschade aangericht. Wel was er gedoe: koeien moesten van het land af, je wilt geen radio actieve stof in de melk.'' Na de brand in een van de Oek raïense kerncentrales en de 'nucle aire paraatheid' die Poetin afkon digde onlangs, staan alle seinen wereldwijd op oranje. De dreiging van een kernramp of nucleaire aanval is na tientallen jaren terug van weggeweest. Voor Roobol (55) zelf is dat ook uitzonderlijk: ,,In de jaren 80 maakte ik me als 18-jarige jongen nog zorgen over de Koude Oorlog. Maar daarna verdween de Sovjet-Unie, het IJzeren Gordijn viel, die dreiging verdween ook. Dat dit ooit serieus zou worden, had ik niet verwacht nee.'' Tot een maand geleden was Roobols afdeling vooral druk met metingen over radioactieve stoffen in huis (zoals Radon) of radioac tieve afvalstromen. Maar na de Oe- kraïne-oorlog is alles anders. In middels zijn 10 van de 45 teamle den druk met deze crisis. Maar met een nucleaire aanval op Navo- landen of dat Rusland grotere kernwapens inzet, dat zijn hor rorscenario's waar nu nog nie mand zich mee bezighoudt. GO MAANDAG 14 MAART 2022 Geestelijken weg bij Russisch- orthodoxe kerk om oorlog David Bremmer Amsterdam De kerk in Amsterdam werd beklad met het Russische Z-symbool. foto anp BILTHOVEN - Niels Klaassen De kerk in Amsterdam zegt niet langer 'een spiritueel veilig klimaat' te kunnen bieden. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7