l Bonte stoet van20.000vrijwilligers wil vechten in Oekraïne 5 Times meegenomen naar de studio, die foto's publiceerde van vrouwen na het bombardement op de kraamkliniek. Volgens Sjoelgin gaat het om één vrouw: ,,Hier heeft ze zich verkleed, en ligt ze op de brancard", wees hij. Hij ontkende dat Russische troepen de kraamkli niek hebben aangevallen. ,,Russi- sche militairen vallen geen burgers aan, alleen militaire infrastruc tuur." Volgens hem is de aanval in scène gezet door 'nationalistische bataljons'. ,,Burgers worden ge bruikt als menselijk schild." Herkenbaar Renée Jones-Bos, tussen 2016 en 2019 ambassadeur in Rusland, noemde Sjoelgins uitlatingen 'heel herkenbaar, helaas'. ,,Het patroon wat je hier ziet - precies omdraaien wat er gebeurt, verwarring zaaien, alternatieve scenario's voorstellen - gebeurde rond MH17 ook al." Vanuit de hele wereld melden duizenden Oekraïnegangers zich bij het veemdelingen- legioen om te vechten tegen Rusland. Niet duidelijk is of ze dat ook al doen. ,,Ga niet om een onverwerkt verleden te compenseren." Een glasvezelmonteur uit Delfzijl, een brandweer vrouw uit Dordrecht, de zoon van een Britse ex-minister, een timmer man uit New Jersey (Amerika), een Schotse opa van 61, een Zweedse Sy- rië-veteraan. Een bont gezelschap reageerde op de oproep van de Oek raïense president Zelenski om het land te komen helpen en je aan te sluiten bij het vreemdelingenlegioen van het Oekraïense leger. Dat leger richtte er een speciale website voor op, waarmee je in een paar klikken en na het uploaden van wat papieren of ficieel Oekraïneganger bent. ,,Voor transport kan worden gezorgd." De Oekraïners stellen dat er zich inmiddels 20.000 vrijwilligers heb ben gemeld, uit 52 landen. Onduide lijk is of dat alleen mensen zijn die interesse hebben getoond of dat zich al 20.000 legionairs in Oekraïne heb ben gemeld. Onduidelijk is ook hoe veel Nederlanders die kant op zijn gereisd. Wel duidelijk is dat de inte resse in eerste instantie zo groot en zo divers was, dat de Oekraïners een voorwaarde toevoegden: alleen men sen met militaire ervaring zijn wel kom. Of, zoals de moderator van de Amerikaanse Facebookgroep Volun teers for Ukraine schrijft: ,,Als je mili taire ervaring bestaat uit het jaren lang spelen van de game Call of Duty, dan gooien we je uit de groep. No bullshit." Het weerhoudt avonturiers zonder militaire ervaring er niet van om toch af te reizen. ,,De meerderheid die zich aan de grens meldt, heeft geen militaire ervaring'', stelt de Pool Kac- per Rekawek, die al jaren onderzoek doet naar buitenlandse strijders in Oekraïne, op basis van zijn bronnen. ,,Er zijn zorgen over die mensen, ze ker als er ook een taalbarrière is." Er zijn meer zorgen: beschadigde ex-militairen die naar Oekraïne gaan voor het geld of om een onverwerkt verleden te compenseren. ,,Voor hen is het beter niet te gaan", schrijft lui tenant-generaal buiten dienst Hans van Griensven op Linkedin. Ik ver zoek iedereen die een beschadigde een daarvan staat een gewapende man in gevechtstenue en met een Nederlandse vlag op zijn arm, naast een Braziliaan en een Portugees. Zijn identiteit wordt niet vermeld, maar een tussenpersoon in Nederland zegt hem te herkennen. De foto werd eer der deze week gedeeld via een Oekra- iens Telegram-kanaal. Die beheerder reageerde niet op vragen over de her komst van de foto. De Zweed Jesper Söden vertelde woensdag vanuit Oekraïne aan Zweedse media 'met een speciale eenheid naar Kiev te gaan'. Söden was eerder in Syrië, daar vocht hij in 2017 met Koerdische milities tegen terreurgroep IS. Een Duitse groep ex perts stelt over de verzameling vrij willigers: Er zijn op dit moment nog geen berichten van buitenlandse strijders die actief zijn in gevechts operaties." Die experts stellen ook: ,,De ideologische achtergrond van de strijders is nog wat onduidelijk." In de periode 2012-2015 reisden zo'n driehonderd Nederlanders af naar een andere oorlog: die in Syrië. Het overgrote merendeel van hen sloot zich aan bij jihadistische ter reurgroepen als IS. Daarmee werden ze strafbaar, de Oekraïnegangers zijn dat in principe niet, zij sluiten zich aan bij een regulier leger. veteraan kent die overweegt te gaan vechten, hem of haar hier op aan te spreken en te komen tot een verstan dige beslissing." In een toelichting zegt Van Griensven persoonlijk geen vertrekkers te kennen 'maar wel ver halen te horen'. Zo vertelde de 28-ja- rige Manuel uit Delfzijl aan de Volks krant zijn baan als glasvezelmonteur op te zeggen en naar Oekraïne te gaan. Hij is opgeleid als infanterist, maar heeft 'een behoorlijke emotio nele rugzak'. Moeizaam Waar de duizenden Oek- raïnegangers nu precies zijn in dat land is niet al tijd duidelijk. Contact ver loopt moeizaam als ie mand de grens over is. Joyce (40, ex-militair, 'ik kan niet tegen onrecht') uit Dordrecht meldde in de buurt van Kiev te zijn en stuurde een foto van een tent met stapelbedden mee. Een andere Ne derlander die in Oekraïne is, laat we ten 'binnenkort naar het front te gaan'. Persbureau Reuters sprak in de stad Lviv met Britse ex-mariniers, maar zag ook Bert, 'een enorme, geta toeëerde Nederlander'. Ook duiken de eerste groepfoto's van vrijwilligers uit het Vreemdelingenlegioen op. Op Ik kan niet tegen onrecht GO MAANDAG 14 MAART 2022 F Burgers in een ziekenhuis in Marioepol. FOTO AP aan Vreemdelingenlegioen: van ex-marinier tot timmerman Cyril Rosman Rotterdam/Kiev Vrijwilligers krijgen in Kiev instructies. Links: een militair met een Nederlandse vlag op zijn mouw. Rechts: Britse Afganistanve- teranen bij de Poolse grens. FOTO'S AFP GETTY, INSTAGRAM - Joyce, ex-militair, zit in de buurt van Kiev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5