Eén lange stoet bont versierde Belgen langs de vloedlijn 5 'We kregen het idee: we moeten wat doen!' Vergunningen oestervisserij Oosterschelde Muziek en sport verbroedert. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee en in de kantines van acht voetbalclubs werd dit weekend spontaan actie gevoerd voor Oekraïne. Kippenvel! Een dikke laag, vanaf de eerste woorden die het vrouwe nensemble Waisisi zaterdag meer stemmig door de Nieuwe Kerk laat klinken. De korte impressie uit hun productie Lied van de Vrijheid gaat over de Joden die er in kamp Theresienstadt nog het beste van proberen te maken; kracht putten uit de muziek. Maar tegen de ach tergrond van een nieuwe oorlog in Europa en een volk op de vlucht krijgen die woorden opeens een dubbele betekenis. Gestolen is mijn huis, nu ben ik nergens meer Wanneer zijn wij weer vrij? Waterlanders Hier en daar zie je mensen achte loos een traantje wegpinken. Bij een ander biggelen de waterlan ders openlijk over de wangen; ge lijk aan het begin al ofanders geeft het vioolspel van Annette Jumelet wel dat laatste zetje. 'Mijn stem voor de Oekraïne' staat in een blauw-geel hart geprojecteerd op het scherm achter de musici van uiteenlopend pluimage die mid dag. ,,Een spontane actie", zegt di rigent/componist Mar van der Veer over het benefietconcert dat hij met organist Marien Stouten heeft georganiseerd. ,,We kregen het idee: we moeten wat doen!" Na een oproep in eigen kring en de krant was de basis binnen een paar dagen geregeld. Ook burgemeester Jack van der Hoek ging in op de vraag ofhij een lied wilde zingen voor het goede doel. Dat worden er zelfs twee: naast de Vögelfanger uit de Zau- berflöte van Mozart laat hij horen ook een waardig vertolker te zijn van Wim Sonnevelds Het Dorp. En bij de reprise krijgt de zingende burgemeester moeiteloos de volle zaal mee met het refrein: En langs het tuinpad van m'n vader... Van der Hoek spreekt lovende woorden over het initiatief. ,,On- voorstelbaar dat we weer een oor log hebben in Europa, met onvoor stelbaar veel leed. Er is veel geld nodig om de mensen te helpen. Vandaar ook dat ik gelijk ja heb ge zegd toen Mar vroeg ofik mijn me dewerking wilde geven. Omdat hij dacht dat er dan misschien nog net Klanken die door de lucht zweven, raken en bemoedigen mensen wat meer mensen zouden komen kijken", lacht Van der Hoek. ,,Ik ben blij nu zoveel mensen te zien. Bij de repetitie vanmiddag waren we nog met z'n tweeën." De kracht van de muziek is iets wonderlijks, ervaart Van der Veer ook weer met het benefiet. ,,In een concentratiekamp, maar dat zie je nu ook in Oekraïne: In metrostati ons, buiten bij zandzakken zie je ze zingen, muziek maken. Heel vreemd eigenlijk, maar muziek is iets vreemds. Klanken die door de lucht zweven, raken en bemoedi gen mensen." Oekraïens volkslied Amber Bontekoe is zich daar heel goed van bewust, zegt de zangeres van Waisisi na afloop. ,,Wij zingen nu over een oorlog naar aanleiding van een nieuwe oorlog. Dat is wel bizar. Ik probeer me altijd zo goed mogelijk in te denken wat de bete kenis achter de tekst is. Aan de an dere kant moet ik oppassen dat ik op dat moment niet te veel de situ atie in Oekraïne voor ogen haal, want dan komt er geen woord meer uit." Wanneer Van der Veer aan de vleugel en Marien Stouten op het pijporgel tot slot het volks lied van Oekraïne inzetten, staat het publiek als één blok op. Uit res pect en vooral ook de hoop dat de ellende snel afgelopen mag zijn. De inzamelingsactie in de Nieuwe Kerk bracht 2500 euro op. Het geld wordt gedoneerd aan Vluchtelingenwerk. Acht voetbal clubs op Schouwen-Duiveland hielden dit weekend ook een inza meling onder hun publiek. Die ac tie was goed voor 3000 euro, aldus organisator Kasimier Snoek van ZSC. Dat geld gaat naar de hulpac tie van de in Zierikzee wonende Oekraïner Andriy Derzhavets. Zie ook pzc.nl/video ,,Hier hadden heel veel mensen behoefte aan", zegt Maarten van der Weele. ,,De mensen op het dorp, maar wij ook natuurlijk. Daar zit je voor in het strao-comité." Twee jaar moest het dorp aan de Grevelingen het door de corona maatregelen zonder doen. Maar zaterdag mocht het dan eindelijk weer en was het voor niemand uitgezonderd genieten met volle teugen. ,,We hadden in januari al besloten alles op alles te zetten om een straö te organiseren, omdat dit gewoon zó ontzettend leeft hier." Eén minuut stilte Hoe hecht die band is, blijkt uit het eerbetoon dat de rijders bij hun rondgang door de straten brengen aan de vorige week over leden Anja van Kuijk. Op verzoek van de familie rijden ze speciaal langs haar huis. Daar aangekomen houdt de hele stoet halt en wordt een minuut stilte in acht genomen voor deze trouwe fan van de straö. ,,Heel intens, heel indrukwekkend om dat zo te doen", vindt Van der Weele. Hij is zelf een beetje verbaasd over de grote belangstelling voor het traditionele benen wassen aan de Brouwersdam. ,,Echt heel veel mensen uit het dorp zijn op het strand komen kijken. Maar ook van verder uit het land en zelfs toeristen van over de grens. Het straörijden is sinds een tijdje offi cieel cultureel erfgoed, dan sta je overal in vermeld. Dat zal er wel mee te maken hebben. En het weer was natuurlijk fantastisch." Als vaste voorrijder voert Van der Weele een stoet van 53 paar den aan, op vier 'lichtvoeters' na allemaal bont versierde Belgen uit de omgeving. ,,Als je dat zo allemaal bij elkaar ziet lopen, man, dat is toch weer genieten!" Uit de drie cafés in het dorp klinkt live muziek en veel ge zelligheid. ,,We gaan hier nog wel even door!" Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit De minister voor Natuur en Stikstof heeft 32 vergunningen gegeven voor oestervisserij in de Oosterschelde. Zij heeft dit gedaan op grond van de Wet natuurbescherming. Definitieve besluiten U kon via RVO een zienswijze doorgeven over de ontwerpbesluiten over de vergunningsaanvragen. Dit kon van 4 december 2021 tot en met 15 januari 2022. RVO heeft 2 zienswijzen ontvangen. De minister reageert hierop met een Nota van Antwoord. Dit is een document waarin de reacties en antwoorden op de zienswijzen staan. De minister heeft de zienswijzen meegenomen bij het nemen van de definitieve besluiten. De besluiten zijn niet aangepast door deze zienswijzen. De minister heeft de ontwerpbesluiten daarom omgezet in definitieve besluiten. De inhoud hiervan blijft hetzelfde. U vindt de Nota van Antwoord en de definitieve besluiten op www.rvo.nl/vergunningen-oestervisserij-oosterschelde en via puc.overheid.nl/natuurvergunningen. Wilt u deze besluiten en de bijlagen liever op papier bekijken? Stuur dan een e-mail met uw naam en adresgegevens naar wetnatuurbescherming@minlnv.nl. Noem in uwe-mail de naam van de besluiten. Geef ook aan dat u hiervan graag een papieren versie wilt zien. Beroep definitieve besluiten Bent u het niet eens met de definitieve besluiten? Dan kunt u hier binnen 6 weken tegen in beroep gaan. Dit kan als u belanghebbende bent. Bent u geen belanghebbende? Dan kunt u in beroep gaan als u op tijd een zienswijze heeft doorgegeven. Verschillen de definitieve besluiten inhoudelijk van de ontwerpbesluiten? Dan kunt ook in beroep gaan als u geen belanghebbende bent en geen zienswijze heeft doorgegeven. Opwww.rvo.nl/vergunningen-oestervisserij-oosterschelde leest u meer over de vervolgprocedure en over de regels rondom de beroepsprocedure. Meer informatie Heeft u vragen over deze vergunning? Kijk dan op www.rvo.nl/uov-wet-natuurbescherming. SD MAANDAG 14 MAART 2022 SCHARENDIJKE Marcel Modde Zierikzee - Mar van der Veer, dirigent/componist Weer ouderwets druk bij de straö. FOTO KATJA VAN NOORT - Marcel Modde De zaal zat vol tijdens het benefietconcert voor Oekraïne in de Zierikzeese Nieuwe Kerk, hier met Mar van der Veer achter de vleugel. foto katja van noort Spontane acties leveren5500euro op voor Oekraïne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50