4 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND De belaagde hoofdstad Kiev bereidt zich voor op een blokkade door Russische troepen. Er zijn voorraden aangelegd om twee miljoen inwoners twee weken van voedsel te kunnen voorzien, melden de autoriteiten. Ten noordwesten en oosten van Kiev vinden volgens de Oekraïense autoriteiten zware gevechten plaats met Russische eenheden. De vrees bestaat dat zij de hoofdstad de ko mende dagen zullen omsingelen. ,,Deze twee miljoen burgers die hun huis niet hebben verlaten, zul len niet alleen gelaten worden", al dus een topfunctionaris. Honderd duizenden andere inwoners zijn gevlucht. De autoriteiten deden er de afgelopen dagen volgens hem al- les aan om in samenwerking met het bedrijfsleven winkels en apo theken open te houden en de prij zen 'op een betaalbaar niveau' te houden. Ook rond de zuidelijke havenstad Marioepol wordt zwaar gevochten. Russische troepen belegeren en blokkeren de stad, die gisteren nog altijd in handen van Oekraïense verzetsstrijders was. Marioepol is bijna door zijn laatste voedsel- en watervoorraden heen, meldde de gemeenteraad gisteren in een onli- neverklaring. ,,Mensen zitten al twaalf dagen in een moeilijke situ- atie. Er is geen elektriciteit, water of verwarming in de stad. Er bestaat bijna geen mobiele communicatie meer. De laatste reserves van voed sel en water raken op." De gisteren beschoten basis in Yavoriv, waar huurlingen wor den getraind, ligt zo'n 50 kilometer ten westen van de stad Lviv, waar veel vluchtelingen zich verzamelen om de grens met Polen over te ste ken. Volgens lokale media is ook het vliegveld van Ivano-Frankove be schoten, halverwege Lviv en Yavo riv. Ook in Lviv zelf klonk gister ochtend omstreeks 06.00 uur het luchtalarm. Aan de rand van de stad waren explosies te horen. Probleem Volgens luitenant-admiraal Rob Bauer, die voorzitter is van het mi litair comité van de Navo, geven de Russen met de aanval op Yavoriv het signaal af dat de wapenhulp uit Niet-onderschepte drone had een bom het Westen voor hen een probleem is. Oekraïne krijgt onder meer anti tankwapens en luchtverdedigings raketten van westerse landen. De wapens uit het Westen zijn 'heel succesvol' in de strijd tegen de Rus sische troepen, aldus Bauer in het televisieprogramma WNL op Zon dag. ,,Het is voor de Russen een pro bleem, die wapens.'' In tv-programma Buitenhofwerd de Russische ambassadeur in Ne derland Aleksander Sj oelgin gecon fronteerd met de Russische bom bardementen op flatgebouwen en ziekenhuizen. Volgens de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) bestookten de Russen al 29 gezond heidscentra, waaronder een kraam kliniek in de Zuid-Oekraïense stad Marioepol. Maar volgens Sjoelgin, die zijn ei gen, Russische versie van de oorlog in Oekraïne gaf, is dat 'simpelweg niet waar'. Hij had The New York Cherniviv MAANDAG 14 MAART 2022 GO Satelliet- beelden van een wijkje in Marioepol, voor en na een Russisch bom bardement. FOTO'S AP Kiev legt voedselvoorraden Caspar Naber Rotterdam/Kiev Een oude militaire drone van Russische makelij, die vanuit Oekraïne door meerdere Navo-lidstaten vloog zonder te worden onderschept, had een bom aan boord. Dat maakte de Kroatische minis ter van Defensie gisteren be kend. Het van afstand be stuurde toestel stortte enkele dagen geleden neer aan de rand van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Slachtof fers vielen er niet. Wel ont stond er een grote krater en raakten tientallen gepar keerde voertuigen bescha digd. Zowel Oekraïne als Rusland ontkent iets met het incident te maken te hebben. Een hotel is getroffen bij een luchtaanval. foto epa De militaire basis Yavoriv bij de Poolse grens. foto reuters Onder dekking van een militair ontvluchten burgers Irpin, een voorstad van Kiev.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4