c NL Doet: bouwen aan reuzenfarao's en struikelstenen poetsen 4 Carnaval in de polder, maar dan net even anders. En op de knieën ter ere van vermoorde Joodse inwoners. Veel vrijwilligers kwamen dit weekeind in actie voor NL Doet. Op de 3D-tekening zien ze er imposant uit, de vijf meter hoge farao's die moeten verrijzen in de boerenschuur bij Brijdorpe. Na een avondje klussen is de basis voor de twee beelden gelegd. De Egyptische iconen worden opge bouwd uit een houten constructie, omhuld met kippengaas en dan aan gekleed met papier-maché. ,,Het principe is hetzelfde als bij die grote carnavalwagens", zegt Hans de Munnik van het bouwteam. Poortwachters De reuzenfarao's worden de poort wachters van het Zeeuwse subkamp voor Nawaka komende zomer. Dit waterkamp van Scouting Nederland wordt eens in de vier jaar gehouden op het verenigingslandgoed bij Zee- wolde. Nawaka trekt doorgaans zo'n vijfduizend scouts uit binnen- en buitenland. ,,Het staat tien dagen bol van de nautische activiteiten. En om dat het zo groots is, wordt het om de vier jaar georganiseerd. Iets waar die gasten enorm naar uitkijken." De Munnik legt uit dat het kamp wordt opgedeeld in verschillen sub kampen met elk hun eigen thema en bijpassende aankleding. ,,Wij doen Egypte, dus dan denk je al snel aan piramides en grote beelden. Als je daar straks aankomt, loop je eerst langs twee van die grote beelden en een zuilengalerij recht op een pira mide af. Dat moet wel een beetje in druk maken. De piramide wordt - als alles lukt - een soort huiskamer in oosterse sferen, waar je in een zitzak kunt ploffen, in de schaduw kunt zitten ofje telefoon kunt opladen." In het kader van NL Doet kreeg het team van De Munnik vrijdagavond onder meer ook hulp van de wethou ders Paula Schot en Ankie Smit. De Munnik was blij met de extra hulp zo aan het begin van de bouwwerk zaamheden. Alles wordt in de schuur van minicamping Den Engelsman op maat gemaakt en drie dagen voor start van Nawaka (8 augustus) in Zeewolde in elkaar gezet. ,,Dus we zijn hier nog wel even bezig. Alle hulp is van harte welkom!" De reuzenbouw was één van de zeven activiteiten dit weekend op Schouwen-Duiveland waarbij vrij willigers de handen uit de mouwen staken. Dat varieerde van snoeiwerk- zaamheden op de Vinkenbaan en groot onderhoud aan het mountain- bikeparcours in de Boswachterij Westerschouwen, tot aan een opfris- Zout met azijn, werkt perfect beurt van de clubgebouwen van FC De Westhoek en de scoutinggroep in Burgh-Haamstede en het timmeren van een garderobekast bij de scouting in Zierikzee, waar wethouder Daniël Joppe kwam assisteren. Op de knieën En ook burgemeester Jack van der Hoek droeg zijn steentje bij aan de landelijke vrijwilligersactie van het Oranje Fonds. Hij ging zaterdag in Zierikzee op de knieën om struikel stenen te poetsen. De messing straat klinkers, verspreid over het centrum, herinneren aan 22 voormalige inwo ners die daar hebben gewoond. Deze Joodse mensen werden in de Tweede Wereldoorlog afgevoerd en vermoord in Duitse vernietigingskampen. Sinds de struikelstenen vijf jaar ge- leden in de straten van Zierikzee hun plekje kregen, hebben weer en ver keer hun sporen achtergelaten. Som mige huidige bewoners maken de plaatjes voor hun deur af en toe schoon. ,,Lijkt mij ook een kleine moeite", zegt één van de vrijwilli gers. ,,Je woont in het huis waar zij uit zijn gesleurd." De meeste stenen zijn evenwel donker uitgeslagen en daardoor nog lastig te herkennen tus- De piramide wordt een soort huiskamer in oosterse sferen sen de gewone klinkers. In de bood schappentas op de trolley van werk groeplid Jan Kroesen van de Stichting Struikelstenen Zeeland zit een won dermiddel, verklapt hij. ,,Zout met azijn, werkt perfect", ondervond de eerste poetsploeg een dag eerder. De burgemeester neemt de proef op de som, wanneer hij voor het oude huis van Abraham, Selma en Dolf Wilkens in de Breedstraat begint aan de lichtste van de drie messing plaat jes. Die was vrijdag door de eerste groep vrijwilligers al voorbewerkt. Even goed roeren in de jampot, een flinke klodder van het wondermid del op de vaatdoek en het vuil ver dwijnt als sneeuw voor de zon. De herinnering aan Selma schittert weer. Maar op de nog vieze steen voor haar vader en broer moet Van der Hoek toch even flink boenen met een schuursponsje. ,,Het is net of die namen weer tot leven komen zo", zegt Carel Beulink, één van de negen mensen die zich heeft aangemeld voor deze NL Doet-activiteit. ,,Mooie symboliek", is de burgemeester het met hem eens. Kiezelsteentjes Kroesen laat het niet bij de noodza kelijke schoonmaakbeurt. Uitgebreid vertelt hij over het verhaal achter de betreffende steen. Stuk voor stuk ver halen die imponeren en stilte af dwingen bij de poetsploeg. Uit res pect en volgens goed Joods gebruik worden witte kiezelsteentjes achter gelaten. Om te laten weten dat ze aan Abra ham en al die andere denken. Nog steeds. En zo ook blijvend. ilUJküJiüH MAANDAG 14 MAART 2022 SD 'Het is net of die namen weer tot leven komen' Marcel Modde Scharendijke/Zierikzee Burgemeester Jack van der Hoek poetst de struikelstenen van de familie Wilkens in de Zierikzeese Breed- straat in het kader van NL Doet. FOTO'S KATJA VAN - Jan Kroesen, werkgroep Stichting Struikelstenen Zeeland De wethouders Ankie Smit (rechts) en Paula Schot helpen de basis leggen van twee grote farao's voor een scoutingkamp. - Hans de Munnik, bouwteam Zeeuws subkamp lHU! rTTTTTTTTj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49