Rutte ziet niet snel ontstaan H c Koning kiest bij vrijwilligerswerk zelf liever voor snoeien 3 Rutte vindt de ondernemers te somber, zei hij in het televisiepro gramma WNL op Zondag. ,,Ik vind dat ook niet verstandig om daar over te gaan speculeren. Daar is ook helemaal geen reden voor", zei de premier. Een scenario als in de jaren 70 van de 20ste eeuw met een langdurig hoge inflatie en een recessie ligt nu op de loer, lieten VNO-NCW en MKB-Nederland eerder deze week weten. Rutte verwacht dat niet. Volgens hem draait de Nederlandse economie 'als een tierelier'. Koopkracht Wel zal de Nederlandse koopkracht dit jaar in de min zitten, voorziet de premier. ,,Het is onvermijdelijk dat we dit jaar niet in de plus komen. Daarna wordt weer een plusje zichtbaar." Het Centraal Planbu reau (CPB) verwacht dat de koop kracht mede door de oorlog in Oekraïne met meer dan 3 procent zal afnemen. Het kabinet trekt wel miljarden uit om vooral de laagste inkomens te helpen. Die hebben het meeste last van de gestegen prijzen, onder meer voor de energie. ,,Maar het heeft niet de pretentie of de belofte dat we daarmee de gevolgen volle dig wegnemen. Dat kunnen we niet", zei Rutt. Hij acht de kans groot dat de economie van het Wes ten 'langjarig' te maken zal hebben met de gevolgen van de crisis in Oekraïne. Plotseling piek van besmettingen in China In China zijn gisteren 3393 nieuwe coronabesmettingen geconsta teerd, het hoogste aantal sinds fe bruari 2020, toen het land voor het laatst kampte met een grote golf aan besmettingen. Tot enkele dagen ge leden meldde China nog hooguit honderden besmettingen per dag. De huidige uitbraak bracht de auto riteiten ertoe meerdere noordoos telijk gelegen steden in lockdown te plaatsen. Ook zijn alle scholen in Shanghai, waar ruim 27 miljoen mensen wonen, gesloten. In meer dan tien regio's verspreidt het virus zich momenteel snel. The New York Times meldt dat twee burgemees ters van steden in het noordoosten van het land, waar de uitbraak woedt, zijn ontslagen. Een reden hiervoor gaven de autoriteiten niet. - ANP haar Toy Poedel, enkele dagen na dat het beest een Zoom-bespre- king van de koningin verstoorde.) Maxima: ,,En we hebben nog twee labradors.'' Monteney: ,,Gaat dat goed, alle maal?'' Maxima: ,,Nee! Mambo is de kleinste, dus hij wil telkens de baas spelen.'' Monteney: ,,Heeft u ook poe zen?'' Maxima: ,,Nee, wij zijn niet echt van die poezenmensen.'' Monteney: ,,Wij hebben ze hier wel, voor als de mensen in de dag besteding verdrietig zijn. Dan komt regelmatig voor bij begin- Nederland kan niet zonder vrijwilligers nende dementie en ze vinden het juist dan heerlijk om een poes te kunnen aaien.'' Maxima knikt: ,,Dat geeft troost!'' De koningin heeft het naar haar zin in de stal, waar ze serieus helpt met het uitmesten van het scha pen- en geitenverblijf. Hop, daar gaat weer een nieuwe lading naar de kar, waar Monteney's vader Bas (80) optast. Tegen hem: ,,U werkt ook hard, als tachtiger!'' Monteney komt uit een echt boe rengezin en heeft samen met man Ronald van de Vliet zijn ouders in huis genomen, een halfjaar gele den. ,,Mijn vader heeft gisteren nog de tarwe ingezaaid, dat vindt die man heerlijk. Dus leeftijd zegt ons hier niet zo veel.'' Maxima, even later: ,,Heel mooi dat dit echtpaar, zonder zorgachtergrond, een boerderij heeft overgenomen en daar niet alleen woont, maar ook oude ren met beginnende dementie een rustige plek geeft.'' Haar man bracht de zaterdag ochtend op het boerenerf vooral snoeiend door, in de boomgaard, met tal van vrijwil ligers van de zorgboerderij. ,,Nederland kan niet zonder vrijwilligers", meent de koning. ,,Dan valt Nederland stil. Dat zagen we donderdag ook, op de Harskamp, hoeveel vrijwilligers betekenen bij de opvang van gevluchte Oekraïners. En het leuke van vrijwilligerswerk is dat je iets doet met een groep mensen die dat niet dagelijks doet. Gelukkig wel onder bege leiding van van iemand die er meer van weet...'' Maxima, met guitige blik: ,,We waren al bang dat we geen appels meer aan de bomen zou den zien.'' Willem-Alexander helpt nog even met het schoonmaken van de woonkamers en vraagt wat hij nog meer kan doen. Beheerder Van de Vliet: ,,U kunt de koningin helpen met het uitmesten van de stal.'' Willem-Alexander: ,,Nou, die komt daar vast wel uit.'' Maxima, even later plagend tegen haar echtgenoot: ,,Het was best heftig, het werk in die stal. En we waren vooral met vrouwen, viel me op.'' In het kader van vrijwilligersactie NL doet gingen koning Willem-Alexander en koningin Maxima aan de slag op een zorgboerderij in Brielle. De koningin op kaplaarzen in de mest, de vorst met een schoonmaakdoekje. Ze hadden het houten bankje dat koningin Maxima zo gaat op- schuren liever buiten gezet, vertelt beheer der Arjan Monteney van zorgboer derij Op Aarde in Brielle. Maar ja, die wind hier hè, op het vlakke, open land van Voorne-Putten. Niet handig, ziet ook Maxima: ,,Dat stof van het schuren waait overal naartoe.'' En dus gaan de koningin en Monteney in de stal met een flink stuk schuurpapier los op het be moste bankje. De voorjaars schoonmaak op de zorgboerderij Op Aarde ('Majesteiten, welkom op aarde', grapt Monteney bij de aankomst van het koningspaar) is een typische NLdoet-activiteit, de jaarlijkse vrijwilligersactie van het Oranje Fonds. Bij zo'n 5500 activiteiten gingen vrijwilligers zaterdag en gisteren aan de slag en traditioneel zitten daar ook altijd een paar Oranjes tussen. Willem- Alexander en Maxima zijn beschermpaar van het fonds, maar een etmaal voor het schuren in de stal kwam prin ses Beatrix in actie op kinderboer derij De Schaapskooi in Bilthoven. Zo begint een koetjes en kalf jes-gesprek tussen Monteney en Maxima tijdens het schuren, dat steeds inhoudelijker wordt, over de mensen met beginnende de mentie die op de boerderij in dag besteding zitten. Monteney: ,,Gisteren zagen we uw schoonmoeder al in actie.'' Maxima: ,,O ja, waar was zij dan?'' Monteney: ,,Op een kinderboer derij, ik zag mooie beelden van haar met een pony.'' Maxima: ,,Och, ze is zo goed met dieren.'' Monteney: ,,U toch ook, uw hondje Mambo is wereldberoemd geworden de laatste tijd.'' (Maxima postte in januari een selfie met GO MAANDAG 14 MAART 2022 'Stal uitmesten? Daar komt Maxima wel uit' Premier Mark Rutte verwacht niet dat Nederland binnenkort in een recessie zal raken door de oorlog in Oekraïne. Werkgevers verwachten wel een economi sche crisis. Rutte vindt de on dernemers 'te somber', zei hij in het televisieprogramma WNL op Zondag. ANP Den Haag PEKING - Koning Willem-Alexander Maxima weet van aanpakken. foto anp Jeroen Schmale Brielle G Zullen hier ooit nog appels groeien, vroeg Maxima zich af. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3