Jacht, voedsel en vrijheid 1 14 MRT r 'Als Poetin hier komt, zijn we machteloos' 2022 Zeeuwse veteranen zijn bezorgd 2 COLUMN Marleen Blommaert Het wordt een ritueel. Het eerste dat ik 's ochtends doe, is kijken welke ver schrikkingen de kleine pseudo-tsaar uit Moskou nu weer over zijn broedervolk uitstort om Oekraïne te 'denazificeren'. Als ik wakker ben, kan ik over het algemeen de slaap niet meer vatten en misschien hoop ik, tegen beter weten in, wel op een wonder. Lezend over de inbeslagname van een zeil jacht van Andrey Melnichenko, een van de Russische oligarchen, google ik zijn naam en 'zeiljacht'. Het blijkt om een driemaster te gaan van meer dan een half miljard, ontwor pen door Philippe Starck. Het is het meest protserige en spuuglelijke jacht dat ik ooit zag. Googelt u maar: Zeiljacht A (oh beschei denheid vraagt, het is een afzichtelijk uithangbord voor rijkdom. De boot waarmee de schurk in de nieuwste Bondfilm rondvaart met het snode plan om de wereld te vernietigen. Een half miljard om te laten zien dat je de groot ste hebt.Soms denk ik weleens dat het makkelijker zou zijn als mensenmanne tjes gewoon een bont verenkleed hadden gehad om te imponeren. In dat geval was het man netje in het Kremlin al uitgerangeerd, want dof verenkleed en oud. Misschien is het wel de angst voor de dood en de vergetelheid die hen voortdrijven in hun nietsontziende am bitie. Een ambitie en een zucht naar macht die letterlijk over lijken gaat. Makkelijker als mensen mannetjes gewoon een bont verenkleed hadden Zo gezegd in deze krant 1 Ze weten wat oorlog is en hoe bommen en granaten écht klinken. De beelden van de verwoeste steden in Oekraïne halen veel herinneringen naar boven bij Zeeuwse veteranen. In het Veteranen Ontmoetings Centrum in Vlissingen roeren za terdagochtend een stuk of tien mannen in hun kartonnen bekers met filterkoffie. Een paar keer in de week komen oud-militairen, maar ook voormalig politieagenten, Rode Kruis-medewerkers en brandweerlieden uit de hele pro vincie hier samen. Vandaag zijn er alleen zestigplussers. „Jongeren ko men hier ook hoor", zeg John Kou ters, voorzitter van de marinever eniging Zeeland. ,,Maar niet op za terdagochtend. Dan moeten ze naar de voetbal met hun kinderen, of de tuin opknappen." 'Oorlog vergeet je nooit', weet Kouters. Juist daarom zijn de ont moetingen zo belangrijk. ,,Er ko men hier veel jongens met PTSS: met collega's praten lost hun pro blemen voor tachtig procent op. Be grip krijgen voor wat ze meege maakt hebben, is zó belangrijk." Oude wonden De beelden van bombardementen, tanks en wanhopige Oekraïense vluchtelingen halen bij sommigen oude wonden open. De negentigja rige Louis Prud'homme de Lodder is één van de oudste Zeeuwse vete ranen. Hij was militair in Neder- lands-Indië en werd later uitgezon den naar Nieuw-Guinea, toen hij bij de Koninklijke Marine zat. ,,lk heb nog steeds nachtmerries. De laatste weken gaat het slechter. Dat komt door die beelden van bom men en granaten. De dode mensen die ze in kuilen gooien." Carlos Eckardt heeft er ook last van. Hij werd een half jaar uitge zonden tijdens de oorlog in het voormalige Joegoslavië. ,,Ik zie op televisie die vrouwen met baby's lopen", zegt hij. ,,Het is dertig jaar geleden, maar die beelden doen me wat. Daar praten we hier over. Toen ik daar zat, praatte ik nooit met het thuisfront over vervelende dingen. Voor 't zelfde geld moest ik een paar maanden later weer weg. Ik wilde niet dat mijn vrouw wist wat ik had Begrip krijgen voor wat ze meegemaakt hebben, is zó belangrijk meegemaakt." Poetin. Die naam valt vaak. De Zeeuwse veteranen zijn bezorgd over de plannen van de Russische leider. ,,Wij hebben de Koude Oor log meegemaakt", zegt Kouters. ,,Dan weet je dat de situatie ieder moment kan veranderen. Als die vent het in zijn hoofd krijgt om nu cleaire wapens te gebruiken, dan heb je zó een wereldoorlog. Daar zijn de meeste veteranen hier wel bang voor. De jeugd heeft nooit een oorlog meegemaakt, maar wij wel. Wij weten wat er vroeger allemaal gebeurd is." Eckardt knikt instemmend. ,,In onze regering zitten allemaal jonge dames en heren. Die hebben nooit een oorlog ofeen watersnood mee gemaakt. Waarom zetten ze geen oude generaal neer als minister van Defensie? Dan was het leger de laat ste jaren nooit zo uitgemolken. Ne derland kan zijn eigen land niet eens verdedigen, als er hier oorlog komt." Kouters: ,,Ik zat vroeger op een marineschip met duizend man. Nu heeft het Nederlandse leger in totaal nog maar dertigduizend man. En als we een tank nodig heb ben, dan moeten we er eentje lenen van Duitsland. Als Poetin komt, zijn we machteloos." Eén blok Marius Elshout gelooft niet dat het zover komt. ,,Nee joh, Poetin gaat niet naar Europa. Echt niet. Dan wordt-ie kapot geschoten. Wat die man wel wil? Ik heb geen idee. Mis schien wil hij de nieuwe tsaar wor den, net als Tsaar Nicolaas." Over één ding zijn de mannen het wel eens. ,,Nederland moet één blok vormen met andere landen. Daar moet geen scheurtje in zitten. Want als Poetin dat merkt, maakt-ie daar meteen misbruik van." Toos Henk MAS IK £>AN BIJ JOU? ■W\ i1 "TTT!f Jongens bedreigen caissière buurtsuper Buurtsuper Goethals aan de Bernhardstraat in Westdorpe is zaterdagmiddag rond twee uur overvallen. De caissière werd door twee jongens bedreigd. ,,De schrik zit er goed in", zegt eigenaar Theo Goethals. De da ders zijn allebei ongeveer zes tien jaar oud en hadden een helm op. Goethals was net even naar boven toen het gebeurde. ,,Ze hadden een soort schroe vendraaier bij zich en dreigden de caissière daar mee te steken. Dat is heel heftig. Je kunt dan alleen maar geld geven." gedonder in de verte aankomen. Naast di recte schade op dit moment ligt honger in het verschiet. In een artikel van Mariska Ver maas op boerderij.nl wordt Kees Huizinga aangehaald. Hij boert op een bedrijf van 15.000 hectare in Oekraïne. Ter vergelijking: ons grootste akkerbouwbedrijf van Neder land, de maatschap Wilhelminapolder kan daar tien keer in. Dertig procent van de we reldgraanvoorraad komt uit het gebied rond de Zwarte zee. Wat de wereld te wachten staat als daar niet gauw gezaaid kan wor den?: hongersnoden in Afrika en conflicten die daaruit voortkomen. De prijzen van graan schieten nu al door het dak, prijs stijgingen die we voor het laatst tijdens de Eerste Wereldoorlog. vrijheid. Kies voor een partij die die vrijheid koestert. Niet door te schreeuwen maar door de vrije pers en democratische institu ties zoals ons parlement te koes teren. Het is overigens geen jacht als u het mij MAANDAG 14 MAART 2022 GO AFVALBERG SLINKT EEN BEETJE „Sommige re- creatiebedrij- ven verwijzen naar de dichtstbijzijnde milieustraat, terwijl dat niet is toegestaan." - OLAZ CZEELAND1 OPEN PODIUM ,,Bij het eerste akkoord moet je denken: dit is het." - Erik van Giesen, toetsen- tovenaar CZEELAND6 Cornelleke Blok Vlissingen v\ Zeeuwse veteranen drinken koffie in het Veteranen Ontmoetings Centrum in Vlissingen. foto dirk-jan gjeltema - John Kouters, veteraan Paul Kusters HIJ ZOEKT,. EK... HE LOOKIN6 VOOR t»E AtiRES OF CLAUDIA fcE BRE1J Internet: toosenhenk.nl WESTDORPE Wie luistert naar boeren hoort nog meer Oh en gaat u vooral stemmen, want

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2