c Vrijwilligers op heel Walcheren handen dragen steentje bij K«4i ri 4 -k In Veere staat een groep dames de romp van een boot te schuren en in Middelburg sjouwen mannen met kruiwagens door de waterspeeltuin. Er steken heel wat vrijwilligers de handen uit de mouwen tijdens NL Doet. r is zaterdagochtend half tien al een flinke groep mensen aan het werk op mountainbike- parcours Weyevliet in Vlissingen. Leonard Krijger loopt een heuvel op met een schep in zijn hand. Hij is trainer bij de Zeeuwse mountainbikevereni ging X-Treme en organisator van deze activiteit. ,,Er zijn behoorlijk wat vrijwilligers vandaag", zegt hij, terwijl hij om zich heen kijkt. /Vol gens mij zijn het er nog net geen twintig. Er zijn vandaag veel leden, maar ook mensen van buiten de ver eniging, die het gewoon leuk vinden om een dagje buiten bezig te zijn." Daar is hij blij mee, want er is genoeg te doen. ,,We gaan de zandbak schoonmaken, sommige delen van het parcours hebben een nieuwe laag kleischelpen nodig, we maken heg gen van wilgentakken en graven slo tjes voor de waterafvoer", somt hij op. Rolstoel Willem Anthonisse schept de klei- schelpen uit een aanhangwagentje. ,,Ik ben zelf geen mountainbiker, maar ik heb wel iets met fietsen. Een paar jaar geleden was ik vreselijk ziek. Een nierziekte. Ik zat nog net niet in een rolstoel. Op een gegeven moment ben ik gaan fietsen. Ik woon in Kats en eerst kon ik naar het strandje fietsen, dat was 1600 meter en dan moest ik een poos uitrusten voordat ik terug kon. Later kon ik achter elkaar een rondje fietsen en dat ommetje werd steeds groter. Ik merkte dat het daardoor steeds beter met me ging. Ik heb dus veel te dan ken aan dat fietsen en nu vind ik het fijn om iets voor deze club te kunnen doen." Ondertussen proberen Hidde en Mika met een spanband wilgentak- ken achter hun mountainbike te bin den. ,,Hier worden van die heggen van gevlochten", leggen ze uit. ,,Als we ze achter de fiets hangen, gaat het een stuk sneller dan wanneer we ze lopend naar de juiste plek moeten brengen." Ze hebben het trucje al snel onder de knie en verplaatsen de - w - Zeker met dit weer is het heerlijk om buiten bezig te zijn lange takken in sneltreinvaart over het parcours. Aan de andere kant van Walche ren, in de Oostwatering bij Veere, wordt de motorboot van de Lutem- groep onder handen genomen. ,,De Lutemgroep is de Middelburgse wa terscouting voor meiden", vertelt Tanja Caron, bestuurslid van de wa terscouting. Zeilbootjes ,,Als de meiden het water op gaan met zeilbootjes of vletten, gaat deze boot altijd mee. Hiermee kunnen we snel bij de bootjes komen als er iets aan de hand is of als het weer om slaat. Vandaag zijn er twee mannen uit de kluscommissie voor het tech nisch onderhoud en de dames die hier rondlopen gaan de boot schuren en schilderen." Mariëlle van Hinsbergen is ijverig in de weer met schuurpapier. ,,Ik ben geen lid van de vereniging, maar ik heb me aangemeld omdat ik het leuk vind. Zo'n dag klussen is gezellig en je leert nieuwe mensen kennen." Ze wijst naar de lucht: ,,Zeker met dit weer is het heerlijk om buiten bezig te zijn." AZC In Middelburg wordt de waterspeel plaats op Speelhof Hoogerzael opge knapt. ,,Het is hier altijd een leven dige toestand", vertelt bestuurslid Bert Metselaar. „Normaal gesproken zijn hier kinderen aan het spelen en vandaag lopen er toch wel een stuk of achttien vrijwilligers rond. Die me neer kan ik zelfs niet verstaan en hij Vrijwilligers zijn zo belangrijk, daar moeten we wel goed voor zorgen mij ook niet. Toch is hij komen hel pen", zegt hij wijzend op een man die aan het werk is met een trilplaat. ,,Hij komt uit Syrië en verblijft in het AZC. De mensen uit het AZC komen ook altijd helpen op onze maande lijkse vrijwilligersdag. Dat is een ini tiatief van Welzijn Middelburg, zij hebben een aantal projecten die bij- dragen aan integratie van asielzoe kers en statushouders." ,,Vandaag hebben we twee klussen georganiseerd. We gaan de halfver- harder vervangen en dat is behoorlijk zwaar werk. Heel veel kruien en het materiaal moet aangestampt worden. Als we genoeg tijd hebben, gaan we vanmiddag metselen. De randen van de waterloop, bassins en watervalle tjes krijgen op diverse plaatsen nieuwe natuurstenen om de water stroom weer in goede banen te lei den." Midden in zijn verhaal wordt Metselaar onderbroken door een luid klingelende bel. ,,Ah, het is tijd om te lunchen", zegt hij. „Natuurlijk wordt dat verzorgd voor de mensen die hier vandaag aan het werk zijn. Vrijwilli gers zijn zo belangrijk, daar moeten we wel goed voor zorgen." v.. MAANDAG 14 MAART 2022 WA NL Doet: 'Het is gezellig en je leert nieuwe mensen kennen.' Rachel van Westen Middelburg - 1 „jas, E Kirsten Boone (links) en Leonard Krijger maken een heg van wilgentakken op het mountainbikepar- cours in Vlissingen. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Mariëlle van Hinsbergen, vrijwilliger - Bert Metselaar, bestuurslid Speelhof Hoogerzael tyiifn9 EGrondwerk aan de waterspeelplaats op Speelhof Hoogerzael.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24