baldErmEin.nl Voor fantastische Vlieg-busreizen! baldErman.nl m 17 Stichting: Hoop urgentie goed zichtbaar twijfel of armoedeserie in deze tijd nog wel gepast is Het lijken niet meer de tijden waarin Martien en de zijnen succes aan suc ces rijgen. In 2019 wint de familie de Gouden Televizier-Ring met hun realityhit Chateau Meiland, waarvoor miljoenen kijkers weer het knopje van SBS 6 op hun afstandsbediening weten te vinden. Niet voor niets roept Martien in zijn overwinnings- speech dat hij 'SBS persoonlijk weer uit het slijk heeft getrokken'. Hun (inmiddels verkochte) Franse kasteel is dan bovendien al drie jaar vooruit volgeboekt: fans willen dolgraag op vacance bij de flamboyante gastheer en zijn gezin. De kijker krijgt familie Meiland vervolgens voorgeschoteld als waren ze Rupsje Nooitgenoeg. Twee keer per week Chateau Meiland, Martien die ook als presentator (Cash or TrashFirst Last) en panellid (Wie van de 3) furore maakt. Ook zusjes Maxime en Montana krijgen een ei gen show: klusprogramma Petit Cha teau. Talrijke bedrijven gebruiken hen als boegbeeld in commercials. Maar na al dat enthousiasme sluipt de Meilandmoeheid er misschien een beetje in. Trok het vijfde seizoen vorig voorjaar gemiddeld een slor dige 1,5 miljoen kijkers, was dat bij de zesde reeks afgelopen najaar nog maar ruim één miljoen. En nu voor de start van Chateau Bijstand klinkt er kritiek over het 'sloebertje spelen', onder meer op sociale media. In Story spreekt de plaatselijke kaas boer over een 'poppenkast'. In talk show HLF8 vrijdagavond was het ongemak voelbaar toen bijstandsge rechtigde Hanny Heuvelink aan de Meilandjes vertelde hoe het is om dag in, dag uit bang te zijn dat je niet rondkomt. ,,Ik hoop dat ze er iets van opsteken'', besloot Heuvelink. Kiespijn In De Avondshow met Arjen Lubach werd al een week geleden de vloer aangeveegd met het hele format. „Armoede is niet alleen iets minder lekkere chips kopen, het is ook dat je geen chips kunt eten door de kies pijn, omdat je al jaren geen geld hebt voor de tandarts'', zegt Lubach over Met wat ik tot nu toe heb gezien, houd ik mijn hart vast' wat hij 'armoedeporno' noemt. En: ,,Voor de realityshow zouden ze 50.000 euro per aflevering krijgen. Dat zal nu niet veel minder zijn. Dan verdien je dus per aflevering twee keer het jaarsalaris van een alleen staande moeder met twee kids in de bijstand." ,,Het voelt een beetje alsof Talpa heeft gedacht: hoe kunnen we ze nog verder uitmelken?'', stelt Maiko Valentijn, ceo van mediabureau GroupM, dat onder meer zendtijd inkoopt voor adverteerders. ,,Mar- tien is hun uithangbord en Chateau Bijstand hebben we eerder al gezien als Effe geen cent te makken met on der anderen de Frogers. Ik had het interessanter gevonden als ze had den ingesprongen op de islamrel, want ik denk dat de familie daar wel krediet heeft verspeeld. Had ze bij een Marokkaans gezin gezet of iets, laat ze een rijker wereldbeeld krij gen. Dat was een mooie kans ge weest.'' Tv-columnist De Jong is het eens dat het rijke-lui-in-de-bijstand-fe- nomeen redelijk is uitgemolken. ,,De Frogers in 2008 waren leuk, dat was ook een keurig uitgevoerde reeks, Geer Goor waren sowieso hila risch en bij de Roelvinkjes had ik het wel gezien. Nu met de Meilandjes valt of staat het met de uitwerking". ,,De tijdgeest is behoorlijk veran derd.'' Wat ze de familie Meiland hoorde vertellen in HLF8kwam volgens haar 'verwend en wereldvreemd' over. ,,Ze vonden een beperkt budget niet zo'n probleem, maar die kleine woonkamer, nou dat was zó afzien vond Martien. Die woonkamer kwam in beeld. Ik denk dat drie kwart van Nederland zo woont. Als ze luxe wilden, zoals een fles wijn of emmer borrelnoten, mochten zij er voor werken. Wat geefje dan voor signaal af? Sorry mensen in de bij stand dat jullie de gasrekening niet kunnen betalen, jullie moeten maar gewoon gaan werken? Hoe kijken de slachtoffers van de Toeslagenaffaire hiernaar?'' Meer begrip Het zou mooi zijn als de familie Mei- land én de kijkers door het pro gramma meer begrip en gevoel krij gen hoe het is voor mensen die structureel met een kleine porte monnee leven, vindt De Jong. ,,Dan kan het een mooi programma zijn, met de nadruk op kan. Ik moet, als persoon die zonder nadenken bood schappen kan doen, ook af en toe met mijn neus op de feiten worden gedrukt dat sommige mensen hun verwarming uit laten, omdat ze de rekening anders niet kunnen beta len. Het zou mooi zijn als de serie mensen echt meer bewust maakt. Maar met wat ik heb tot nu toe heb gezien en gehoord, houd ik mijn hart vast.'' 8 dagen vlieg-bus Rondreis De verborgen schatten van Sicilië 8 dagen vlieg-bus Excursiereis Madeira 8 dagen vlieg-bus Rondreis Hoogtepunten van Ierland 8 dagen vlieg-bus Rondreis Rome, Sorrento en Napels 11 dagen vlieg-bus Rondreis Klassiek Griekenland 15 dagen vlieg-bus Rondreis Portugal compleet strand FTëTTV Mfl - Bij Bolderman .1 aanbetalen niet verplicht! GO MAANDAG 14 MAART 2022 Reactie Stichting Babyspullen ,,We wisten dat het voor de familie Mei- land, net als voor ve len in Nederland, moeilijk voor te stellen is hoe het is om te le ven in de bijstand. De manier waarop er ge sproken wordt door de familie over bijvoor beeld het 'kleine' huis, geeft wel aan dat zij zich helemaal niet rea liseren in welke luxe positie zij doorgaans verkeren. Natuurlijk is een maandje aan de bijstand proeven niet te vergelijken met in de bijstand leven, maar we hopen dat het onderwerp meer aandacht krijgt'', ver telt Mary Kearney, di recteur van Stichting Babyspullen. ,,Er wor den in Nederland 35 baby's per dag in een gezin geboren dat op of onder de armoede grens leeft.'' De stichting verstrekt babystartpakketten met kleding, bedden goed en andere beno digdheden. ,,Zo ver- lichten we de stress bij ouders waardoor zij zich kunnen richten op essentiële dingen als het ontwikkelen van een hechte band met hun kindje.'' In de serie is onder meer te zien dat de Meilandjes langsgaan bij het sorteercentrum van de stichting. Erica en Maxime helpen mee en brengen een pakket naar een moe der. Kearney: ,,Ik hoop dat in de afleveringen de urgentie goed wordt overgebracht.'' In Chateau Bij stand moeten Maxime, Martien en Erica Meiland het zien te red den met een bij standsuitkering. FOTO'S SCREENSHOT SBS6, WILLIAM RUTTEN m - Angela de Jong, tv- columnist Ifc -r ^gjgu..-jjf IÉ M Vertrekdata: 8,22 juni 31 aug 14,28 sept S okt. Vertrekdata: 30 juni 1,8,22 sept/6 okt Vertrekdata: 27 april, 15,29 juni 113,27juli 110,24 aug etc. Vertrekdata: 4,18 mei 115,29 juni 13 juli 24 aug 7 sept etc. 1 Vertrekdata: 31 mei/ 14,28 juni 20 sept 4 okt. Vertrekdata: 17 mei27sept/26 okt. Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds, reserveringskosten. consumentenbijdrage SGR brandstoftoeslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17