'Zo wordt de horserace benadrukt' 11 'Rechts staat voor vrijheid, toch?' 'Een plek om veilig te wonen is het allerbelangrijkste' de mensen die nu uit Oekraïne komen. Maar ook voor Nederlan ders." Belangrijke onderwerpen zijn voor haar de wachttijd voor sociale huurwoningen, werk voor iedereen en coronasteun voor on dernemers. Haar man heeft een restaurant, zelf volgt ze een mas ter internationale betrekkingen en werkt ze als bron- en contact onderzoeker bij de GGD. De meeste Syriërs in haar om geving gaan niet stemmen. ,,Het kiessysteem is voor hen heel inge wikkeld. Er zijn zo veel partijen en kandidaten. In hun partijpro gramma's staan mooie woorden, maar doen ze wat ze beloven? Par tijen hebben ook een geschiede- nis, die kennen wij niet.'' Zelf heeft ze om zich voor te bereiden een cursus gevolgd, een vergade ring van de gemeenteraad bijge woond en met veel mensen over politiek gepraat. Ze lacht. ,,Ja, ik heb daar erg veel tijd aan besteed. Ik zal de rest van mijn leven elke kans pakken om mijn stem uit te brengen.'' Voor nieuwkomers in Neder land zijn er behoorlijk wat barriè res om naar de stembus te gaan, beaamt socioloog Niels Spierings (Radboud Universiteit), die on derzoek doet naar politieke parti cipatie. ,,Weten ze dat ze mogen stemmen, waar dat kan, hoe dat werkt en op wie? Politieke par- tijen zoeken hen minder actief op, omdat het om een relatief kleine groep gaat. Veel informatie is al leen in het Nederlands beschik baar. Kosmopolitische partijen, zoals D66 en GroenLinks, com municeren in sommige gemeen ten wel in het Engels.'' Sumer Chaban geeft op zijn Fa- cebookkanaal Somarsound met 85.000 volgers in het Arabisch uitleg over de Nederlandse poli tiek. Zelf vluchtte hij in 1990 met zijn ouders uit Syrië naar Neder land. Hij is voor D66 verkiesbaar in de gemeenteraad van Hoorn. ,,Het is zo jammer dat de stemwij zers niet in andere talen beschik baar zijn. Veel nieuwkomers die naar Nederland zijn gevlucht, ko men uit landen waar politieke participatie niet bepaald wordt aangemoedigd. Zij zijn zich heel bewust van de waarden hier. Daar willen zij onderdeel van zijn.'' De lokale verkiezingen zijn een laagdrempelige manier, legt hij nieuwkomers uit. ,,Op de markt kun je met een lokale politicus in gesprek. Je kunt hem aanspreken, mailen en ter verantwoording roepen. Aan de wereldpolitiek kun je niets veranderen. Maar je hebt wel invloed op wat er in je straat, je buurt, je stad gebeurt. Op hoe we de vluchtelingen uit Oekraïne gaan opvangen. Lokaal kun je een verschil maken.'' Mohamad Alsahli (25) uit Am sterdam twijfelt tussen Groen Links en D66. Zijn docent Neder lands heeft uitleg gegeven over de verschillen tussen partijen. ,,In Syrië kon je alleen stemmen op de president. In Nederland kan ik invloed uitoefenen. Of er nieuwe coffeeshops mogen openen, inte resseert me niet. Een plek om vei lig te wonen, dat is het allerbe langrijkste in het leven. Nu komen Oekraïners naar Nederland, vluch telingen, net als ik. Ik stem op een partij die goed voor hen wil zor gen, daklozen helpt en betaalbare woningen regelt voor alle Neder landse mensen.'' publiceren 'laat je vooral de wed strijd zien, niet de inhoud' en ma ken D66 en GroenLinks 'er een tweestrijd van'. Volgens Kruike meier, verbonden aan de Univer siteit van Amsterdam, kan dat lei den tot wantrouwen onder de kiezers die juist willen weten waar een partij voor staat en niet op welke plek een partij staat in een tabelletje. Black box Maar de partijen móéten wel peilingen bestellen, zeggen de campagneleiders, om inzicht te krijgen in hoe ze ervoor staan. ,,Je tast in het duister, want er zijn geen lokale peilingen. Eigen lijk doen we een dienst aan de democratie'', vindt D66-cam- pagneleider Sjoerdsma, die stelt dat de peilingen 'ook motiverend werken voor onze campaigners'. Wijnand Duyvendak, die de zelfde functie vervult bij Groen Links, noemt de peilingen een ma nier om 'de temperatuur van het water te voelen'. GroenLinks had bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2018 het beste resultaat ooit. Maar bij de landelijke verkiezin gen van 2021 halveerde de partij bijna. Duyvendak: ,,We keken in een black box, want de landelijke peilingen zijn niet zo nuttig. We wilden weten: liggen we op koers voor fors herstel?'' GroenLinks vroeg Peter Kanne van I&O Research daarom in meerdere steden onderzoek te doen, maar volgens Kanne kon dat alleen in drie steden 'verantwoord' worden gedaan. In Amsterdam en Groningen leidt D66, blijkt uit zijn peiling, op de voet gevolgd door GroenLinks. Alleen in Utrecht kwam opdrachtgever Groen Links als grootste uit de bus. Maar Je tast in het duister, want er zijn geen lokale peilingen alleen die peiling openbaar maken, was geen optie. ,,De opdrachtgever bepaalt of ons onderzoek open baar wordt, maar het is dan wel alles of niets'', zegt Kanne. ,,Dat is onze voorwaarde.'' 'Niet chique' Duyvendak besloot tot publicatie, inclusief het rapport met citaten van kritische GroenLinks-stem mers. Hij benadrukt dat de partij er niet de boer mee op is gegaan. ,,Dan is het wel een heel oppor tunistisch instrument.'' Dat er bij de peilingen waar D66 opdracht toe gaf 'alleen een staatje' wordt gedeeld zonder verantwoording, vindt hij 'niet chique'. ,,Dat is niet inzichtelijk.'' D66 zou volgens ingewijden voor de peilingen ook I&O Research hebben benaderd, maar die bleek al een exclusieve afspraak met GroenLinks te hebben. Sjoerdsma laat de kritiek van zich af glijden. ,,Eerder bleek dat De Hond bij de gemeenteraadsverkiezingen behoorlijk goede voorspellingen deed.'' Bovendien, zegt onderzoeker Kruikemeier, kunnen de gepubli ceerde peilingen ook zorgen dat kiezers 'gemobiliseerd' worden om naar de stembus te gaan. ,,Als D66 mogelijk de grootste wordt in Amsterdam, kunnen linkse stem mers denken: nou, dan stem ik niet op de PvdA, maar toch op GroenLinks.'' De uit Syrië ge vluchte Walaa Ayoud (26) woont met haar ouders en dochter van 7 in Amsterdam. Woensdag gaat ze voor het eerst in haar le- Waala Ayoud ven stemmen. Wat ze belang rijk vindt? „Gelijke behandeling, geen discriminatie, goed onder wijs.'' Maar welke partij daarbij past? Dat vindt ze lastig te bepalen. ,,Ik heb geen ervaring, ik weet niet goed wat de standpunten zijn. Rechts staat voor vrijheid, toch?'' GO MAANDAG 14 MAART 2022 Shatha Tamim uit Zaandam: „Vanwege de taal is het lastig het Nederlandse kiessysteem te begrijpen.'' foto jeanpierre jans Mohamad Alsahli - Sjoerd Sjoerdsma, campagneleider D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11