I I 'GIT»* Bestelde peiling als campagnewapen: Op één dag 81 mensen ter dood gebracht 10 David Bremmer Rotterdam Volgens staatspersbureau SPA ging het om mensen die 'veroor deeld waren voor verschillende misdaden, waaronder het ver moorden van onschuldige man nen, vrouwen en kinderen'. Een deel van de veroordeelden had volgens Saoedi-Arabië banden met terroristische organisaties. De geëxecuteerde terroristen zouden moordaanslagen op vei ligheidsofficieren en aanvallen op politiebureaus hebben be raamd, meldt staatspersbureau SPA. Volgens de Saoedische staatstelevisie volgden de ver oordeelden 'de voetsporen van Satan tijdens het uitvoeren van hun misdaden'. De 81 executies vormen een twijfelachtig record: hiermee wordt de massa-executie van ja nuari 1980 overtroffen. Destijds werden 63 militanten ter dood gebracht, die een jaar eerder de Grote Moskee in Mekka hadden bezet. Mekka is de heilige stad van de Islam en de heiligste plek van Saoedi-Arabië. Advocaat Niet duidelijk is waarom Saoe di-Arabië ineens zo veel mensen executeert en waarom het deze zaterdag daarvoor heeft gekozen. Wel zijn in het koninkrijk tij dens de coronapandemie bedui dend minder doodvonnissen voltrokken. Van 2015 tot en met 2019 voltrok Saoedi-Arabië tus sen de 146 en 184 executies per jaar. In 2020 waren dat er 27 en vorig jaar 67, meldde de Euro- pees-Saoedi Organisatie voor Mensenrechten (ESOHR) re cent. 'Zwemlessen onder de maat' Een kwart van de ouders vindt de zwemlessen van zijn of haar kind onder de maat, is vanavond in het televisiepro gramma Radar te zien. De enquête is ingevuld door bijna 6000 consumenten. Eén op tien ouders stapte uit ontevre denheid over naar een andere aanbieder omdat ze vinden dat hun kind niet goed is opgeleid. Schoolzwemmen was tot 1985 verplicht. Sindsdien gaan scho len en gemeenten er zelf over en is het in veel plaatsen afgeschaft. SP-Kamerlid Van Nispen maakt zich al jaren hard voor één natio naal zwemdiploma. NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD De gemeenteraadsverkiezingen worden overschaduwd door de oorlog in Oekraïne. De vluchtelingen die tijdens de vorige grote stroom naar Nederland kwamen, uit Syrië, mogen nu stemmen. Hoe beleven zij dat? Shatha Tamim uit Zaandam (40) heeft nog geen tijd gehad om een kieswijzer in te vullen of partij programma te lezen. Afgelopen week heeft ze keihard gewerkt. Sa men met de gemeente opende ze een winkel, waar kleding, schoe nen en spullen worden uitgedeeld aan Oekraïense vluchtelingen. Het geeft Tamim, die in 2015 met haar drie kinderen uit Syrië vluchtte, een goed gevoel dat ze iets kan doen voor mensen die op de vlucht zijn voor tanks en bom men. ,,Toen wij in Ter Apel uit de bus stapten, stonden mensen klaar met kleding, eten en koekjes. Het zelfde wil ik nu voor deze mensen doen.'' Vluchtelingen die vijf jaar legaal in Nederland zijn, mogen stem men voor de gemeenteraadsver kiezingen. Dat geldt dus voor de Syriërs die met de grote vluchte lingenstroom in 2015 in Nederland arriveerden, onder wie Tamim. Zij gaat woensdag naar de stem bus, samen met haar oudste zoon Sami (19). Een bijzonder moment voor hen allebei. ,,In onze vorige levens hadden we niet de moge lijkheid om te kiezen. In Syrië kun je maar op één man stemmen: de president. Als je dat niet doet, ga je de cel in.'' Ze denkt dat veel Syri sche vluchtelingen van hun stem recht gebruik zouden willen ma ken. ,,Het is voor ons een nieuwe ervaring. We kunnen kiezen wie we willen en deel uitmaken van de verandering ten goede.'' Maar de praktijk is lastig. ,,Het woord de mocratie kenden we alleen uit de geschiedenisboeken. En dan moet je ineens uit je bubbel komen en in vrijheid je mening uiten. Van wege de taal is het bovendien las tig om het Nederlandse kiessys teem te begrijpen.'' Zelf weet ze nog niet op welke partij ze gaat stemmen. ,,Ik heb nog weinig informatie over wat de politici willen gaan doen. Maar ik stem zeker niet op de PVV. Ik vind het belangrijk dat een partij zich inzet voor gelijke kansen. Het maakt niet uit ofje Mohammed of Jan heet.'' Suzan Abwini (30) studeerde in Syrië politicologie en woont nu met haar man en 5-jarige zoontje in Coevorden. Voor ze in een gam mele boot naar Europa vluchtte, had ze nog nooit gestemd. Stem men beleeft ze als een grote ver antwoordelijkheid. ,,Ik voel mezelf echt een Nederlander. Ik wil een goed land voor iedereen. Voor vluchtelingen, zoals wij en zoals Lokale peilingen, besteld door een politieke partij die hoopt goed te scoren, maken deze gemeenteraadscampagne school. Een onderzoeksverantwoording wordt niet altijd openbaar gemaakt. Slim wapen of kwalijke poging tot beïnvloeding? D66 heeft een 'unieke kans' om in Maastricht de grootste partij te worden, zo valt te lezen op de eigen website. Waar ze die wijs heid vandaan halen? 'Een peiling van Maurice de Hond wijst dat uit', schrijft de partij. Maastricht is niet de enige ge meente waar opiniepeiler De Hond in opdracht van D66 onder zoek doet in aanloop naar de ge- meenteraadsverkiezingen. Waar nog meer precies is niet duidelijk. In elk geval in Amsterdam en Nij megen, maar volgens campagne leider Sjoerd Sjoerdsma worden niet alle peilingen openbaar ge maakt. ,,Soms is er geen interesse van een lokale journalist. Dan gaan we het niet in onze eigen echoput delen.'' Een boodschap die D66 Maastricht blijkbaar had gemist. GroenLinks bestelde ook peilin gen, maar dan bij I&O Research, in Amsterdam, Utrecht en Gronin gen. Over de kosten wil niemand wat zeggen. Volgens De Hond 'valt dat allemaal wel mee' en is het 'ze ker geen duizenden euro's'. ,,Goed onderzoek kost tijd en geld'', wil opiniepeiler Peter Kanne van I&O Research alleen kwijt. Zowel De Hond als Kanne benadrukt dat de partij die de opdracht geeft, geen invloed heeft op de uitslag. Verantwoording Maar op sommige peilingen valt wel wat af te dingen. Zo is er bij die van D66 geen onderzoeksver- antwoording te vinden. Hoeveel mensen in Maastricht zijn ge peild, staat nergens. De peiling in Nijmegen, een stad waar 170.000 mensen wonen, zou onder slechts 307 mensen zijn uitgevoerd. Dat is onzin, zegt De Hond. Zijn peiling is gebaseerd op lan delijk onderzoek, onder volgens D66 vijfduizend mensen, en wordt aangevuld met 'een steek proef in de gemeente'. De Hond: ,,De lokale peiling zegt niet alles, dus ik neem ook de landelijke trend mee." Als het CDA het lan delijk bijvoorbeeld slecht doet, is het volgens hem 'uitgesloten' dat de partij goed scoort in gemeen ten. Volgens onderzoeker politieke communicatie Sanne Kruike meier benadrukken de peilingen het frame van de politiek als een horserace. Door de peilingen te MAANDAG 14 MAART 2022 GO Saoedi-Arabië heeft op één dag 81 personen geëxecu teerd, meer dan in heel 2021 bij elkaar. De ongelukkigen waren veroordeeld voor zware misdrijven en terro risme, stellen autoriteiten. HILVERSUM Vluchtelingen uit de 2015-golf mogen voor het eerst stemmen Annemieke van Dongen Den Haag Suzan Abwini uit Coevorden: ,,Ik zal de rest van mijn leven elke kans pakken om mijn stem uit te brengen.'' foto corné sparidaens r r Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10