Een paar jaar geleden verveelde hij zich geregeld, vooral 's middags als hij klaar was met zijn huiswerk. Een instrument leren spelen, dat leek hem wel wat. Tot grote verras sing van zijn ouders, trouwens. En aangezien hij van Schotse folk muziek houdt - nog meer van metal trouwens - werd het de doedelzak. De aardigheid zit 'm in het Keltische sfeertje eromheen, de verhalen, de mythen - hij wil straks niet voor niets Grieks en Latijn studeren. Het is geen makkie, spelen op zo'n doedelzak. Op je schouder heb je de drones, drie pijpen voor de grondtonen, en dan nog een hele zak onder je arm. Je moet via de blaaspijp zorgen dat er constant voldoende lucht in de zak blijft. Met de chanter - het onderste pijpje dat op een blokfluit lijkt - speel je de melodie. Dat zijn veel handelingen tegelijkertijd. Sinds augustus 2020 krijgt Javan les van Annemieke van Doeburg uit Borculo, vanwege corona voorname lijk online. Onlangs heeft hij een eigen, best dure set aangeschaft, dus voorlopig gaat hij zeker door. Hij steekt er veel tijd en moeite in, het geeft een groot gevoel van voldoening als een tune lukt. Het is geweldig iets te kunnen wat bijna niemand kan. Omdat JAVAN KASSENAAR (18) uit Zutphen zich verveelde op het gymnasium besloot hij zich op de doedelzak te storten. HIJ HEEFT ALTIJD IETS omhanden. Ook tijdens zijn examen jaar op het gymnasium werkt Javan drie avonden per week als leiding gevende bij New York Pizza. Daar naast doet hij aan volleybal: twee trainingen met zijn team, plus eentje die hij zelf geeft aan een groepje jonge meiden. En de wed strijden, natuurlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 85