mm ÉSf» 7 IliÉfi Kort nieuws LIEGEN EXPERT: 'RUSSEN ZIJN NIET DE UITVINDERS, MAAR ZIJN ER WEL HEEL GOED IN' Niet Rusland zou werken aan biologische wapens, maar de Verenigde Staten in laboratoria in Oekraïne. Het is een typisch staaltje Russische misleiding en zeker niet het eerste in de strijd, zegt expert in Russische misleiding Han Bouwmeester. Gistermiddag kwam zelfs de Veiligheids raad van de Verenig de Naties bijeen om het over de beschul digingen met betrekking tot che mische wapens te hebben. Oekra- ine heeft net als veel andere lan den laboratoria waar infectieziek tes worden bestudeerd, zoals re centelijk corona. Het gaat om we tenschappelijk onderzoek samen met de Verenigde Staten en de Eu ropese Unie, benadrukte wereld gezondheidsorganisatie WHO. Maar volgens Rusland werken de Verenigde Staten hier aan 'bio logische militaire activiteiten'. Een beschuldiging die Amerika afdeed als 'totaal belachelijk'. Rusland zou dit verhaal volgens de Verenigde Staten gebruiken als excuus om juist zelf chemische wapens te kunnen inzetten. -> ,,Zo kennen we Rusland'', zegt universitair hoofddocent militaire strategie Han Bouwmeester, die promoveerde op de Russische misleiding in militaire conflicten. ,,Ze zijn niet de uitvinders van de misleiding, maar er wel ontzet tend goed in. Ze proberen een ver haal zo te draaien dat Oekraïne in de beklaagdenbank komt.'' Patroon Het is volgens Bouwmeester een patroon dat in deze strijd eerder is gezien. Bijvoorbeeld toen de Rus sen Oekraïne ervan beschuldigden dat ze genocide zouden plegen in de opstandige regio's Donetsk en Loehansk. Ook bij het bombardement op een ziekenhuis, afgelopen week, wordt de schuld bij de Oekraïners gelegd. Militairen zouden zich hebben verschanst in het zieken huis en het zou leegstaan. Daarom werd erop geschoten. ,,Wat bij dit ziekenhuis in Marioepoel is ge beurd is verschrikkelijk en ik denk ook niet dat de Russen dit met op zet hebben gedaan. Dit is neven- schade die ze ook niet willen. Ze treden misschien wat wreder op, maar zulke daden willen ze liever ook niet op hun naam hebben, want onbeschaafd zijn ze niet. Maar dan zie je dat ze het verhaal gaan verdraaien. Dat ze suggereren dat er militairen in het ziekenhuis zaten en dat de minister van Bui tenlandse Zaken er nog een schep je bovenop doet door te stellen dat Oekraïners mensen gebruiken als menselijk schild.'' Verdraaien Volgens Bouwmeester zouden Ne derlanders vreselijk in hun maag zitten met zo'n incident, maar in Rusland is dat volgens hem an ders. Ze hebben een cultuur om eerst te zwijgen als er iets misgaat. Als dat niet meer vol te houden is, ontkennen ze het en als ook dat niet houdbaar blijft, verdraaien ze het verhaal. Volgens Bouwmeester zijn daar in de geschiedenis ge noeg voorbeelden van, denk aan de kernramp in Tsjernobyl in 1986 en recenter bij het neerhalen van MH17 in 2014. In de strijd in Oekraïne probe ren de Russen volgens Bouw meester constant de zaak om te draaien. De Oekraïners zouden de terroristen zijn. Of ze worden be schuldigd van een nazibewind. Op enig moment kwamen er filmpjes naar buiten over gevechten in Charkov. Die werden door de Rus sen gebracht alsof het Oekraïense terroristen waren die de bevolking aanvielen. Militair profijt hebben ze van dit soort acties volgens Bouwmeester niet. ,,Maar Rusland probeert daarmee wel de publieke opinie te beïnvloeden. Daarmee behalen ze een strategisch voor deel. Want als het thuisfront je niet meer steunt, wordt zo'n ope ratie heel moeilijk.'' Bij Oekraïne ziet Bouwmeester veel minder misleiding. Maar dat wil niet zeggen dat die er niet is. Het Slangeneiland-incident, kort na de invasie, zou er zo één kun nen zijn. Dertien Oekraïense mili tairen zouden daar zijn gesneuveld nadat ze aan een Russisch marine schip lieten weten dat ze 'de ko lere' konden krijgen. Dat bericht bleek later niet te kloppen. ,,Het kan zijn dat het in de 'fog of war' niet duidelijk was wat er precies gebeurde. Aan de andere kant: de Oekraïense president Zelenski heeft ook bij de tv gewerkt. Hij weet hoe hij een goed verhaal moet houden. Dit zou ook heel goed misleiding geweest kunnen zijn om de Russen in een kwaad daglicht te stellen.'' Maar volgens Bouwmeester heeft Zelenski het voordeel boven Poetin dat het Westen Oekraïne in zijn hart heeft gesloten. De Russen zijn de slechten, Oekraïne wordt onrecht aangedaan. ,,Dat bepaalt onze mening. Dus geloven we ook eerder wat de Oekraïense presi dent zegt.'' GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Rusland probeert bond genoot Belarus bij de oor log tegen Oekraïne te be trekken door in Belarus on der valse vlag dorpen aan te vallen. Volgens Oekraïne is sprake van een 'provoca tie': de Russische actie moest lijken op een Oekra- iense operatie om zo een reactie van Belarus uit te lokken. Volgens de Oekra- iense luchtmacht zouden Russische vliegtuigen zijn opgestegen vanaf een Be- larussisch vliegveld, daarna over Oekraïne zijn gevlo gen, vervolgens zijn omge draaid en het Belarussi- sche Kapan hebben be schoten. De Russische media waakhond heeft de toe gang tot Instagram in Rusland beperkt. Voor de inwoners valt daarmee op nieuw een sociaal medium weg. Facebook en Twitter kregen eerder al een ver bod. Toezichthouder Ros- komnadzor greep in nadat tegen moederbedrijf Meta een rechtszaak was be gonnen omdat het op Fa- cebook en Instagram uitla tingen zoals 'dood aan de Russische bezetters' tijde lijk toelaat. Oproepen tot geweld tegen burgers blij ven verboden. Een militaire verken- ningsdrone van Russische makelij is vanuit Oekraïne door meerdere Navo-lid- staten gevlogen zonder dat alarm is geslagen. Het on bemande toestel crashte aan de rand van de Kroati sche hoofdstad Zagreb. Slachtoffers vielen er niet. De drone stortte mogelijk neer door brandstofge brek. De minister van De fensie van Kroatië spreekt vaneen zeer ernstig inci dent en kondigt een gron dig onderzoek aan. Het is onbekend of de drone van de Russen of Oekraïners was. De Europese Unie moet overwegen de bevroren tegoeden van de Russi sche centrale bank of van oligarchen te gebruiken voor Oekraïense vluchte lingen, vindt fractievoorzit ter Manfred Weber van de christendemocraten in het Europees Parlement. Zo zouden het Russische re gime en de handlangers van president Vladimir Poetin 'financieel verant woordelijk worden gesteld' voor de oorlog. ,,Er is meer druk op Poetin nodig. Zijn acties tegen de Oekra- iense burgerbevolking en de oorlogsmisdaden zijn totaal onaanvaardbaar'', zegt de Duitser. Slagveld ligt bomvol brokken misleiding Raymond Boere Moskou/Kiev/Breda G Slangenei land. Hier zou den Oekraïen se militairen zijn gedood nadat ze tegen de Russen 'Krijg de ko lere' hadden geroepen. Het bericht bleek later onjuist te Zijn. FOTO ARCHIEF In de belegerde stad Marioepol wordt een zwangere vrouw geëvacueerd uit een beschoten kinderziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7