Bouwen aan je immuunsysteem Betrapt! HUISARTSENPOST Rutger Verhoeff schrijft wekelijks over patiënten die hem raken Zowel in je huis als in je lichaam bevinden zich dierentuinen aan bacteriën. Kan dat kwaad? En hoeveel zin heeft het om je handen vaak te wassen? De handzeep, desinfecte rende doekjes en bacte- riedodende gels met hoge percentages alco hol vlogen er doorheen tijdens de pandemie. Was je han den zo vaak mogelijk, was het ad vies van het RIVM, want zo voor kom je de verspreiding van het co ronavirus. Dus wasten we massaal onze handen schraal. Als we het virus buiten willen houden, wat is dan het effect op de goede bacte riën die op ons, in ons en om ons heen huishouden? Geschat wordt dat er zo'n 100 miljoen ver schillende soorten micro-organismen zijn. Het merendeel daarvan is helemaal niet schadelijk. ,,Best gek dus, dat we ons altijd op de slechte bacteriën richten'', vindt professor Remco Kort, als microbioloog verbon den aan de Vrije Universiteit Am sterdam en Artis-Micropia. ,,Maar ook niet geheel onlogisch, want ze veroorzaken wel tal van verve lende ziektes.'' Tegen allergie en astma Dat grote deel onbeminde, goede bacteriën, is enorm belangrijk. ,,De meeste zitten in onze dikke darm en spelen een belangrijke rol in de spijsvertering. Vezels die we zelf niet kunnen verteren, worden Zelfs je eigen poepbac- teriën vormen geen gevaar verteerd door bacteriën'', legt Kort uit. Daarnaast kunnen we onze darmen vergelijken met een bus. Zit de bus vol goede bacteriën? Dan passen de slechte bacteriën er niet meer bij. Je huis continu met hevige middelen reinigen, is dus helemaal niet zo'n goed idee voor je immuunsysteem. ,,Handen wassen is altijd goed, maar je moet het niet overdrijven. Gebruik geen antibacteriële zeep met agressieve middelen en ont smet niet continu je handen. Het is anders als je in een pande- mie zit en je het hebt over ziekteverwekkers, maar over het alge meen is blootstel ling aan goede bac teriën heel belang rijk. Vooral aan het begin van je leven. Als je weinig in con tact komt met bacte riën in je eerste levensja ren, bouw je geen goede weer stand op. Met soms astma en aller gieën tot gevolg.'' Zo wijst een onderzoek van de Universiteit van Iowa uit dat de Amish, die gedurende eeuwen niet zijn meegegaan met nieuwe technologie, minder vaak astma krijgen dan de Hutterites, een volksstam die ook dichtbij de na tuur leeft, maar wel gekozen heeft om moderne technologie te ge bruiken voor de landbouw. Met je handen in de aarde, en daarmee in BACTERIE WEETJES mer. ,,Op een aanrechtdoekje kun nen bacteriën heel goed groeien en daar zitten slechte bacteriën tus sen'', zegt Seegers. De keuken schoonhouden en vaatdoekjes vaak vervangen, is dus wel een ad vies van de microbioloog. En wie een goed immuunsysteem wil, hoeft ook niet meteen alle poets spullen aan de wilgen te hangen. ,,Schoon en steriel zijn twee ver schillende dingen. Je hebt in ieder geval geen baat bij alles desinfecte ren, zeker niet als je kleine kinde ren hebt. Laat ze buiten spelen, in de modder wroeten. Zo bouwen ze weerbaarheid tegen infecties op.'' de goede bacteriën wroeten, doet je immuunsysteem een plezier. Aanrechtdoekjes De bacteriën die je in je huis vindt, zijn veelal afkomstig van je eigen lichaam. Daar hoef je je dus geen zorgen om te maken. Zelfs je eigen poepbacteriën vormen geen ge vaar. ,,Als je alleen woont, hoef je in theorie je handen niet eens te wassen na een toiletbezoek'', zegt microbioloog Jos Seegers van My- MicroZoo. ,,Het lichaam van ie mand anders is daar niet mee be kend, dus een ander kan er wel ziek van worden'', legt hij uit. Plekken in huis waar je slechte bacteriën kunt vinden, zijn de vochtige plekken zoals het aan recht in de keuken en de badka- k kom voor de apk daar beneden'', meldt mevrouw Bollesteijn (53). Ik ken haar al een paar jaar en met 'de apk daar bene den' doelt ze op een baarmoederhalsuit- strijkje. ,,Even de olie verversen en dan kan ik er weer tegenaan'', grapt ze, terwijl ze haar bruinleren jasje ophangt. Dan ploft ze neer op de onderzoeksbank, trapt haar instapschoenen met luipaardprint uit en maakt de bovenste knoopjes van haar blouse los. ,,Kunt u ook even hiernaar kij ken?'' vraagt ze ineens. Haar rechterwijsvinger rust op een klein rood, schilferig plekje. Als ik er zacht jes overheen wrijf, voelt het ruw aan. ,,Houdt u van de zon?'' ,,Ja'', knikt ze bevestigend. ,,Kunt u dat daaraan zien?'' Nu knik ik bevestigend. ,,Het is actinische keratose, dat ontstaat door zonneschade.'' ,,Is het gevaarlijk?'' ,,Er is een kleine kans dat het huidkanker wordt.'' Glimlachend maakt ze een zaagbeweging met haar rech terhand. ,,Weg ermee.'' ,,De behandeling is wat sub tieler dan dat. Ik kan het aan stippen met stikstof.'' ,,Ik kom ervoor terug'', belooft ze en ze wipt haar borsten uit haar blouse en BH. ,,Even een verdieping lager. Hoe kom ik van deze schimmelplekken af? Ik heb 'Even de olie verversen en dan kan ik er weer tegen aan' al van alles geprobeerd.'' Onder haar borsten is de huid vuurrood. ,,Hoe zit het met uw suiker?'' Ze kijkt me ondeugend aan. „Betrapt! Ik heb de laatste tijd wat gezondigd.'' Als uw suikergehalte hoog is, dan komt u minder snel van die plekken af.'' ,,Ga ik aan werken'', belooft ze. ,,Eerst dit.'' Ze zwaait haar benen op de bank en schuift haar spijker broek samen met haar slipje onhandig naar beneden. Ik verwarm een eendenbek onder de warme kraan en smeer het in met glij middel. ,,Heeft u klachten?'' Mevrouw Bollesteijn schudt haar hoofd en plaatst haar voeten in de stijgbeu gels. ,,Ga uw gang.'' Vervolgens breng ik voorzichtig de een denbek bij haar in. ,,Gaat het?'' ,,Ja hoor.'' Als de eendenbek goed zit, loop ik naar het aanrecht om het kweeksetje te pak ken. ,,Rookt u nog steeds?'' Verbaasd kijkt mevrouw Bollesteijn me aan. ,,Dat van die zon en suiker vond ik al knap, maar dat u in mijn vagina kan zien dat ik nog steeds rook, vind ik echt heel bijzonder." „Nee, nee", zeg ik lachend. „Ik zie net een pakje sigaretten in uw jaszak zitten." Koester al je goede bacteriën SANDRA MOERLAND GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Het enige microbenmuseum ter wereld staat in Amsterdam: Micropia. In je lichaam alleen al zitten honderdduizend miljard bacteriën, waar van 99 procent huis houdt in je darmen. De Nederlander An- toni van Leeuwenhoek ontdekte in 1674 als eerste het bestaan van bacteriën door gebruik te maken van een enkel voudige microscoop. De microben in je li chaam zijn goed voor een gewicht van 0,5 tot 1,5 kilo. Fossiele bacteriën be wijzen dat er 3,8 miljard jaar geleden al leven op aarde bestond. Vermoe delijk waren bacteriën de eerste levensvorm op aarde. De namen zijn geanonimiseerd en/of er is toestemming gevraagd aan patiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 75