De autogame vol klassie kers is zelf een klassieker Eén terabyte opslag ter grootte van een aansteker Een app als relatietherapeut <X> ^2 d 25 HEBBEDINGEN TECH Tips van de experts ten elke dag kunnen rondlopen in een ren of woonkamer. Dat is best veel werk, want je moet keutels opruimen en zorgen dat ze niet aan je snoeren knabbelen.'' Liever knagen dan knuffelen Tijdens de pandemie kochten we niet alleen meer dieren, we zaten ook hele dagen thuis. ,,Ieder dier ervaart dat anders'', zegt Teygeler. ,,Voor som mige honden en katten was het ge zellig om niet alleen te zijn. Maar het kan ook stressvol zijn als er de hele dag twee mensen rondlopen, praten en aan je zitten. Niet elke kat is daar van gediend.'' Ook bij konijnen verschilt het per situatie, volgens Teygeler. Waar het ene konijn wordt weggestopt in een hok, huppelt het andere door de woonkamer. Dat laatste is op zich goed. ,,Maar knuffelen vinden ze niet altijd leuk. Prooidieren kunnen daar stress van krijgen.'' Een konijn heeft liever genoeg ruimte en iets te kna gen en te ontdekken dan een knuffel, stelt Teygeler. ,,Vissen en de meeste vogels en knaagdieren zijn meer gericht op soortgenoten dan op ons'', vult Hel lemans aan. ,,Met die dieren heb je wat minder contact dan met een hond of kat.'' Of we thuis zijn, heeft volgens hem dus ook minder invloed op ze. Een hamster slaapt zelfs over dag. Hond mee naar werk Hoe bereiden we onze honden en katten voor op kantoordagen? „Hon den kunnen van nature niet alleen achterblijven. Verwacht dus niet dat dat goed gaat als je het niet hebt geoefend'', zegt Teygeler. Haar advies: bouw het langzaam op. ,,Als je hond van nul uur ineens vier uur alleen moet zijn, zoek dan een tussenoplossing. Werk bijvoor beeld eerst een tijd op zolder en laat hem zo wennen aan je afwezigheid. Probeer het alleen laten eerst kort en vraag of de buurvrouw hem tussen door uitlaat. Doe je dat niet, dan kan een hond probleemgedrag gaan ver tonen. En dat kost weer tijd om te veranderen, voorkomen is dus beter.'' Hellemans hoopt dat we voortaan meer vanuit huis blijven werken. ,,Dat zou fijn zijn voor onze dieren, of in elk geval voor onze honden. Maar ik ben ook voor honden op de werk vloer! Dat is goed voor de sfeer en de interactie tussen collega's, het werkt tegen stress en het is leuk voor de hond.'' Kattenritme ,,Bij een kat is het belangrijk om naar zijn eetritme te kijken'', zegt Teyge- ler. ,,Sommige katten kunnen prima een dag met hun eten doen. Voor andere katten moet je vier keer per dag hun bakje vullen.'' Haar oplos sing is simpel: een voerautomaat. Nog een tip: bedenk ofje kat ge noeg te doen heeft. „Brokjes kun je bijvoorbeeld verstoppen in een voe- derspel. En een tuin of balkon kun je afzetten, zodat de kat veilig naar bui ten kan. Voor een kat is dat de mooi ste vorm van verrijking.'' En als dat niet kan? ,,Ook binnen kun je voor vertier zorgen. Zet eens iets nieuws neer, zoals een doos met gaatjes waar hij doorheen kan kijken. Of laat de kat zodra je thuiskomt even in een ruimte waar hij anders niet in mag, zoals de garage. Als je kat niet bang is tenminste. Sommige kat ten krijgen stress van verandering.'' Voor jonge, speelse katten die het niet gewend zijn om alleen te zijn, heeft Hellemans nog een idee. ,,Adopteer een vriendje. In het asiel zitten veel leuke dieren, die tot nu toe gewoon pech hebben gehad in hun leven. Met het asiel kun je over leggen hoe je dat kunt aanpakken en wat het beste bij jouw kat past.'' KOKEN ©eten GO ZATERDAG 12 MAART 2022 ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS nu? Kat Katten loeren graag naar iets wat beweegt. Speel regelmatig met je kat om hem actief te houden. Beweeg een nepprooi altijd van hem af, niet naar hem toe. Is je kat er snel klaar mee? Dat is heel nor maal. Begin later opnieuw, of doe een ander (voer)spel. Hond Houd rekening met het (slaap)ritme van je hond en pas je werk dag daarop aan. Ga bij voorbeeld 's middags naar je werk en maak hem 's ochtends moe. Sommige honden hou den van een Kong: een rubberen speeltje met eetbare vulling. Konijn Konijnen hebben een soortgenoot, aandacht en ruimte nodig. Daag ze uit met wat te knab belen, zoals een hooi bal met witlof erin of groente die je bij elkaar bindt met raffia. Zie voor meer tips hersen- werkvoorkonijnen.nl. Cavia Ook cavia's zijn groeps- en prooidieren. Ze kunnen stress krij gen als je ze optilt en houden van bewegen. Verstop iets lekkers, zoals paprika of vers gras, in een wc-rolletje. Of hang een slinger van witlof op. Veel tips die op hersenwerk- voorkonijnen.nl staan, zijn ook geschikt voor cavia's. Hamster Hamsters houd je alleen, anders gaan ze vechten. Het zijn nacht dieren, die overdag slapen. Bouw een aquarium om tot ham sterlandschap, met terrassen, een zand bad en een wiel om in te rennen. Zie voor inspiratie hamsterscaping.nl. Vissen en vogels De meeste vissen en vogels zijn groepsdie- ren die je niet alleen moet houden. Voor deze dieren is een stabiele leefomgeving vaak het belangrijkst. Voor alle dieren Lees je altijd in in jouw (toekomstige) dier, bij voorbeeld op licg.nl. Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. De Gran Turismo-reeks gaat al een kwart eeuw mee en is voor verstokte autofanaten dé re den om voor PlayStation te kie zen, want het is en blijft een ex clusief Sony-feestje. De grafi sche revolutie is aan deel 7 af te zien. De digitale kopieën van klassieke en minder klassieke wagens zien er schittender uit dan ooit. Het is voor gewone stervelingen de enige manier om een garage vol topmodellen te verzamelen: zeer geduldig bij elkaar gespaard door wed strijd na wedstrijd te winnen, of door ze als losse digitale pakketten te kopen. Als racegame is 'GT' links en rechts ingehaald door de con currentie (zoals de Forza's van Xbox), maar nummer 7 doet een dappere poging om weer de pole position te veroveren. Het realisme houdt overigens wel ergens op, bij het gebrek aan overtuigende blikschade bijvoorbeeld. Soms lijkt deze lofzang op de heilige koe eer der een speelbare auto-ency clopedie dan een spel dat je voor de lol speelt. Gran Turismo 7 voor PS4 (€65) en PS5 (€75) Met het Canadese Couply heb je nooit meer een excuus dat je die trouwdag of het moment waarop de vonk oversloeg glad bent vergeten. Daar herinnert deze app jullie namelijk al op het thuisscherm aan. Jullie inderdaad, want deze app werkt alleen als je hem met zijn tweeën gebruikt. Door middel van quizjes brengt het de lief desrelatie in kaart. En zie je als resultaat twee totaal ver schillende taartdiagrammen, waaruit blijkt dat de een maar voor 10 procent een knuffelbeest is en de ander de attentie volle cadeautjes mist, dan heb je ge sprekstof voor de volgende date. Die plan je ook heel makkelijk met deze app, die je desge wenst ook gespreks onderwerpen aan reikt. De app oogt redelijk inclusief - hoewel de combi man/man niet ver beeld wordt - en past zich aan de situatie aan: wel of geen kinderen, lange af standsrelatie of trouwring. Couply gratis voor Android en iOS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. De tijd dat Philips nog een fabriek uit het zuiden des lands was die gloeilampen maakte, ligt ver achter ons. Maar de merknaam kom je vandaag de dag nog steeds tegen, ook op totaal andere producten die destijds nog pure sciencefiction waren. Zoals deze Chinese draag bare SSD-stick, die met zijn aluminium no-nonsense de sign helemaal de Philips-geest uitstraalt. Portable SSD's, voor snelle en royale opslag, zijn natuurlijk niet nieuw, maar zo compact zagen we 1 terabyte (1000 gigabyte) aan opslag niet eerder: net iets groter dan een aansteker en 29 gram zwaar. De fabrikant belooft dat-ie vijf keer sneller is dan een externe harde schijf en dat er ruimte is voor hon derdduizend foto's of 42 films in HD-kwaliteit. Philips Portable SSD1TB €155

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 73