Helpje huisdier (weer) alleen te zijn r0 Nu we weer naar ons werk mogen, blijven onze huisdieren alleen thuis. Hoe helpen we honden, katten, konijnen en andere dieren in hun leven na al dat geaai, geknuffel en die vele wandelingen? 24 GOVRIEN OLDENBURGER Door de coronapandemie stond ons sociale leven in de sluimerstand, maar onze behoefte aan steun, troost en gezelligheid bleef. Dus wat deden we? We koch ten een huisdier. In 2020 steeg het aantal huisdieren flink, blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van bran cheorganisatie Dibevo en de Neder- landse Voedingsindustrie Gezel schapsdieren (NVG). In 2019 nam 6,4 procent van de Nederlandse huishoudens een huisdier. In 2020 was dat 8 procent. Vooral honden en katten waren populair. Van 2,9 miljoen huiskatten in 2019 gingen we naar 3,1 miljoen katten in 2020. Het aantal honden liep op van 1,7 miljoen naar 1,9 miljoen. Gedragsproblemen ,,Veel mensen die om een goede reden geen huisdier hadden, namen er nu wel een'', verzucht dierenarts Piet Hellemans. ,,Ze waren vaker thuis en in de natuur en dachten dat een hond wel in hun leven zou pas sen. Maar een hond wordt wel wat ouder dan zo'n pandemie.'' Volgens hem ontbrak het baasjes vaak aan de juiste kennis en voorbe reiding. ,,Ik zag veel honden uit het buitenland. Dat waren geen begin nershonden, maar dieren met een trauma. Die moesten direct vanaf de bagageband op Schiphol functione ren in een druk gezin. Dat gaf veel ge dragsproblemen.'' Aandachtgeven Ook met konijnen en knaagdieren ging het lang niet altijd goed, zegt Hellemans. ,,Die zijn vaak nog goed koper dan een bezoekje aan de die renarts. Daar verkijken mensen zich op.'' De (ver)zorgkosten kunnen flink tegenvallen. Net als de tijd en aandacht die een dier kost, hoe klein ook. ,,Konijnen verdienen veel meer aandacht dan ze krijgen'', zegt Eline Teygeler. Ze is gedragstherapeut voor honden, katten en konijnen. ,,Hun hokken zijn vaak te klein en ze moe- 'Honden kunnen van nature niet alleen achterblijven, bouw het daarom langzaam op' ZATERDAG 12 MAART 2022 GO Y Baasje naar kantoor, wat ELINE TEYGELER, GEDRAGSTHERAPEUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72