Kleine seringen zijn een stuk eleganter dan de klassieke imefoldeml EIGEN TUIN EERST 23 Éérst checken! ROMKE VAN DE KAA Zaden Champignons Knoflook Basilicum Gember Ananas leine tuinen vragen om kleine seringen. Nu kun je elke sering wel een kopje kleiner maken door hem bij de grond af te zagen - hij loopt altijd wel weer uit - maar dat bedoel ik niet. Wie wel van serin gen houdt, maar geen ruimte heeft voor zo'n bakbeest, hoeft niet te treu ren. Er zijn veel kleinblijvende soor ten waar je uit kunt kiezen. Die kleintjes zijn ook nog eens eleganter dan de knokige klassieke seringen. Die zijn weliswaar prachtig in volle bloei, maar daarna een toonbeeld van slaapverwekkende saaiheid. De gewone sering, Syringa vulgaris, wordt een meter of 5 hoog. Een klei ner blijvend alternatief is Syringa patula 'Miss Kim', met smal, donker groen blad en vertakte lila bloem- pluimen. In volwassen staat is de struik 2 meter hoog. De takken zijn niet hoekig zoals bij de gewone se ring, maar dun en soepel, zodat ze elegant uitwaaieren. De geur is he mels, maar dat is voor een sering niet ongewoon. De geur van 'Miss Kim' heeft een component van kruidnagel, zoals je ook bij sommige anjers ruikt. Een maat kleiner blijft Syringa microphylla 'Superba': maximaal 1,75 meter. Als de struik bloeit is het duidelijk een sering, maar zonder bloemen zou je hem niet als zodanig herken nen. Het blad is klein en afgerond, met een grijze onderzijde. De bloem- pluimpjes zijn donker roze. Gewone seringen bloeien een week of drie. Vroeger in mei, maar tegenwoordig al eind april. De bloei duurt kort. Syringa microphylla 'Superba' begint te bloeien in mei, maar bloeit door tot in september. Doordat de bloei gespreid plaats vindt, is hij wel min der overdonderend dan die van de kort- bloeiende seringen. 'Superba' is klein genoeg om de struik in een flinke kuip te planten, zodat je er ook op terrassen en bal kons van kunt genieten. Mocht hij daar toch iets te groot worden, dan kun je hem gemakkelijk terug snoeien. Doe dat na de bloei. Stel dat ik een kleine sering zou moeten kiezen, dan zou mijn voor keur uitgaan naar Syringa meyeri 'Palibin', een struikje dat in volwas sen staat nauwelijks hoger is dan 1 meter en daarbij even breed als hoog is. Dit is de sering met het mooiste blad: dat is bijna ellipsvormig en ele gant gegolfd. De bloemen verschij nen af en aan van mei tot juli. De bloempluimpjes zijn purperrood in knop; na het opengaan verbleken de bloemen naar lichtpaars. De kleinere serin gen worden vaak in potten gekweekt en kunnen daardoor het hele seizoen geplant worden. Toch is het aan te raden dat nu te doen, omdat de grond nog vochtig is. Hartje zomer kun jewel met de gieter naast je pas geplante sering Wijven staan. Seringen die in een kuip staan, houden van potgrond met klei, zoals die ook voor rozen wordt gebruikt. Ook moeten ze regel matig worden bemest. Kies mest met wei nig stikstof. Stikstof geeft veel blad, maar minder bloei. PC ZATERDAG 12 MAART 2022 f Pitten en zaden van bijvoorbeeld pom poen, paprika, tomaat en appel kun je zaaien, zodat er een nieuwe plant kan groeien Bij appels moet je wel veel geduld hebben. Een appel- v boom geeft pas na tien jaar appels. De steeltjes van de cham pignons plant je rechtop in een laagje natte aarde. Ze groeien het best op een koele, donkere plek. Spuit de grond een paar keer per dag nat. Wat koffiedik toevoegen versnelt de groei. Je kunt oogsten als je de padden stoelen groot genoeg vindt. -? Het is de v missie van Daisy Scholte om minder voedsel te verspillen. FOTO ERIK VAN'T WOUD Een teen knoflook die is uitgelo pen, plant je met de neus net boven de grond. Er ontstaat al snel een nieuw plantje. Een paar maanden later, als het loof afsterft, kun je de knoflook oogsten. De uitlopers, oftewel spruiten, zijn overigens ook eetbaar. Ook kruiden kun je laten hergroeien. Basilicum bijvoor beeld. Doe hiervoor een takje met een paar blaadjes in een bakje water en wacht tot er wortels groeien. Daarna zijn ze klaar om in de grond te planten en groeien ze snel uit tot een vol waardige basilicum- plant. Gember laten door groeien is kinderlijk eenvoudig. Je doet een stukje verse - en niet uitgedroogde - gember in een bak met aarde. Uit de kleine groen-witte knopjes op de gember groeien nieuwe sten gels. Zolang de plant groeit, groeit ook de gemberwortel aan. Je moet wel even geduld hebben, denk in maanden tot een half jaar. Zelfs een ananas kun je laten hergroeien. Toegegeven, het is iets moeilijker en wellicht moet je meerdere pogingen doen. Snijd het kroontje met bladeren van de bovenkant af en leg die in een schaal met water. Zet die bij voorkeur op een zonnige plek. Uit de kleine bruine worteltjes die ver schijnen, kan een nieuwe plant groeien. Syringa meyeri 'Palibin' Syringa patula 'Miss Kim' Syringa microphylla Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71