Deze groenten en kruiden kun je opnieuw laten groeien A Ue folders altijd op zak? Groenten en kruiden opnieuw laten groeien is niet alleen goed tegen voedselverspilling, het is ook superleuk om te doen én goed voor je portemonnee 22 Bosui en prei Spinazie en sla uit een plas tic zak, wortels die al voor je zijn geraspt en verpakt. Volgens journalist en zero waste warrior Daisy Scholte is het niet raar dat we daar door zijn vergeten dat groenten ook gewoon planten zijn. Op het mo ment dat ze zich dat realiseerde, ver anderde naar eigen zeggen alles. ,,Verzorg je een plant goed, dan blijft hij in leven. Dat geldt dus ook voor groenten. Zet het kontje van kropsla in een bodempje water en het blijft weken goed.'' Al snel ontdekte de kliekjeskonin gin - een titel die ze met trots draagt - dat ze met hetzelfde principe uit overgebleven stukjes groenten nieuwe exemplaren kon laten groeien. Het eenvoudigst gaat dat met groenten die nog wortels hebben op het moment dat je ze koopt. ,,Prei, bosui of venkel bijvoorbeeld. Als je die weer voeding en water geeft, groeien ze opnieuw. Het kan ook met kropsla, basilicum en zelfs met ana nas. Het is verbazingwekkend wat blijft doorgroeien als je er goed voor zorgt.'' Minder voedsel verspillen is de missie van Scholte, die schrijft en blogt over duurzaam eten, leven en reizen. Met haar tweede boek Lekker koken met restjes, waarin ze ook ingaat op het laten hergroeien van groenten, wil ze laten zien dat minder voedsel verspillen niet alleen goed is voor het milieu, maar ook heel leuk kan zijn. ,,Wat is er nu leuker dan je eigen groenten kweken? Ook om samen met je kinderen te doen. Het is zo simpel, maar tegelijkertijd zo bijzon der om vanuit je afval opnieuw iets eetbaars te laten groeien. Als je het handig aanpakt, hoef je groenten nog maar één keer te kopen. Hoe dan ook: je zult zien dat je voedsel in het alge meen veel meer gaat waarderen.'' Uien Aardappels X Kropsla en selderij f 'Het is zo simpel en tegelijk bijzonder om uit afval weer iets eet baars te laten groeien' ZATERDAG 12 MAART 2022 PC yl dage" Bosui en prei laten her- groeien kan bijna niet mis lukken. Zet het onderste deel, het kontje dat je niet opeet, in een bakje aarde. Bij voorkeur in de zon. Je zult zien: er groeit al snel een nieuwe plant uit. NIEUWE GROENTE UIT AFVAL MIRJAM BEDAF Wanneer je het kontje van een ui met de wortels naar beneden in de aarde stopt, groeien er nieuwe plantjes uit. Trek die plantjes uit elkaar. Voorzichtig, zodat ze allemaal een paar wor tels hebben. Plant ze een stukje uit elkaar in de pot. Na een paar maanden kun je de uien oog sten. Tip: knip de plant af en toe bij, zodat alle ener gie naar de wortels gaat. Piepers met uitlo pers hoeven echt niet meteen de vuil nisbak in. Je kunt er nieuwe aardappels mee kweken. Snijd hiervoor de aardappels in stukken van onge veer 4 centimeter. Zorg ervoor dat ieder stukje in ieder geval één uitloper heeft. Laat de stukjes een paar dagen drogen en plant ze vervolgens diep in aarde met compost, met de uitloper om hoog. f Houd ongeveer een centime- 3 ter van de onderkant over en zet die in een bakje met water. Ververs het water regelmatig. Na een week verschij nen er nieuwe plantjes op de stam. Zet de plant dan in de aarde, waarbij de plant net boven de grond uitsteekt. Als je sla met wortelkluit koopt en in een bakje water zet, blijft de sla langer goed én pluk je simpelweg alleen de blaad- jes die je nodig hebt. A DAISY SCHOLTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70