Als iedereen van goede wil afhaakt, ondermijnen we onze democratie ^Injoyhotels.nl Hoe kan 't m het voorjaar voorzo'n t '0 2£ém r""ti 6 OZCAN AKYOL Kijk voor meer Enjoyhotels op www.enjoynotels.nl of bel 020-225 48 81 Tl I. OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Door alle terechte aandacht voor de oorlog in Oekraïne voorspellen deskundigen dat de opkomst bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zal tegenvallen. En ik snap dat ook wel: in het verleden, toen er minder doffe ellende op de wereld was, pakten talkshowredacties flink uit met schijtlollige campagnefilmpjes van lokale partijen die bijvoorbeeld een rap hadden gemaakt. Waar ze precies voor stonden, of uit welke gemeente ze kwamen, wist eigenlijk niemand, maar iedereen kreeg indirect wel een seintje: u mag binnenkort weer naar de stembus. Dat is dit jaar anders. Er zijn wel degelijk allerlei pogin gen van partijen om delicate kwesties in de eigen gemeente te agenderen, bijvoorbeeld de bouw van een nieuw zwembad, of een grotere investering in culturele activiteiten binnen de eigen gemeente. Maar al deze onderwer pen verbleken bij de zoveelste raket die ergens in Oekraïne niet alleen mensenlevens verwoest, maar ook een complete democra tie. Ik ontving de afgelopen twee weken een aantal mails van men sen die me verweten dat ik schreef dat wij in Nederland óók in deze oorlog zitten. Dat zou niet klop pen. Feitelijk hebben deze mensen gelijk. Maar wat de Poetin-waan- zin heeft laten zien, is dat een democratie broos en niet vanzelf sprekend is. Dus als u de komende week niet zo goed weet waarom u moet stemmen, houd dan in het achter hoofd dat we dit voorrecht moeten vieren en cultiveren. Ik hoorde op de radio een me vrouw enigszins trots vertellen dat zij als inwoonster van Hengelo de verkiezingen ging overslaan. 'Er verandert toch niets en ze hebben altijd ruzie met elkaar. En boven dien haten ze bomen. Er staan er nog maar twee.' Ik moest er een beetje om la chen. Tegelijkertijd dacht ik: maar dat is dus juist wél een reden om het stembiljet te pakken en op de mocratische wijze te laten horen dat de gang van zaken niet langer wordt gepikt. Als iedereen van goede wil afhaakt, om wat voor reden dan ook, ondermijnen we onze eigen democratie: de politiek wordt dan het terrein van destructieve acti visten en pas als de ellende de ge wone man raakt, dringt misschien het besef door dat ook lokale verkiezingen ertoe doen. Dus laten we, tussen alle narig heid door, niet vergeten dat het een belangrijke week is. Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Onverschil ligheid maakt de weg vrij voor mensen met kwade intenties. uitgebreid met nieuwe doelen, ook in het westen van Oekraïne. Tegelijkertijd is de hoofdstad Kiev verder omsingeld met zwaar geschut. Toch spreekt de Oekraïense president Zelenski over een 'omslag' in de strijd. Een 60 kilometer lang Russisch militair konvooi, dat al dagen ten noordwesten van Kiev stilstond, verspreidde zich gisteren groeps gewijs door de regio, tot op enkele tientallen kilometers van de Oekraïense hoofdstad. Dat is te zien op satellietbeelden van het Amerikaanse bedrijf Maxar Tech nologies. Stukje bij beetje wordt Kiev omsingeld door artille rie-eenheden, raketlanceerinstal- laties en pantserwagens, die zich opstellen in bossen en voorsteden. In de buitenwijken van Kiev wordt al gevochten. Ondanks de Russische omsingeling heeft de stad genoeg essentiële goederen voor de komende twee weken. Ook blijven de aanvoerroutes open. Volgens burgemeester Vitali Klitsjko is er nog steeds elektrici teit, verwarming, gas en water. Klitsjko zegt dat ongeveer de helft van de bevolking vanwege de oor log is vertrokken, maar dat men sen ook terugkeren om de stad te beschermen. Terwijl Rusland zich lijkt voor te bereiden op een belegering van Kiev, bestookt het ook doelen in het westen van Oekraïne. Met lan- geafstandsraketten pleegde het Russische leger aanvallen op mi litaire vliegvelden in Loetsk en Ivano-Frankivsk. In Loetsk zou den minstens vier doden zijn ge vallen. Rusland lijkt zijn offensief verder te verbreden, want ook de stad Dnipro is gisteren voor het eerst gebombardeerd. C Raketaanvallen op militaire vliegvelden, meer zwaar Russisch geschut in bossen en wijken rond Kiev Ondanks de vele beschietingen en bombardementen, die ook aan houden in steden als Marioepol en Charkov, spreekt de Oekraïense president Volodimir Zelenski van een 'strategisch keerpunt' in de oorlog met Rusland. Wat dat keer punt precies is, legde hij gisteren in een videoboodschap niet uit. Zelenski waarschuwde wel dat het niet mogelijk is te zeggen hoe lang de gevechten, die op 24 febru- ari uitbraken toen Russische troe pen zijn land binnentrokken, nog zullen duren. ,,Het is onmogelijk te zeggen hoeveel dagen nodig zijn om Oekraïne te bevrijden. Maar we kunnen wel zeggen dat we het zullen doen.'' Corridors In zijn toespraak drong Zelenski ook aan op meer sancties tegen Rusland. Hij vindt dat de Russi sche president Vladimir Poetin ge straft moet worden voor het be schieten van humanitaire cor ridors, vluchtroutes voor burgers die beide staten overeenkwamen, bij Oekraïense steden. De Europese Commissie wil het budget van het fonds waaruit ze wapens en militair materieel voor Oekraïne bekostigt, verdubbelen. De zogeheten Europese Vredesfa- ciliteit wordt van 500 miljoen euro opgetrokken tot een miljard euro, als het aan buitenlandchef Josep Borrell ligt. alles inclusief vakanties 5 dagen alles inclusief! Overnachten, eten, drinken en entertainment. Enjoyhotel Bottler 269/ Enjoyhotel €219,9 Enjoyhotel Hof van Twente 269," Enjoyhotel Bierenbacher Hof NIEUW Rusland heeft zijn offensief ZATERDAG 12 MAART 2022 GO Y @OzcanAkyol Koen Voskuil Kiev Inwoners van Irpin, ten noordwesten van Kiev, hebben hun toe vlucht gezocht in een kelder. foto ap Moezelstreek Veldenz Moezel p.p. Loppersum 15 min. rijden €269,95 v.a. stad Groningen) p.p. Valkenburg Limburg 5 DAGEN VANAF p.p. .-1 Twente Achterhoek Hengevelde p.p. :Y ^Jrrcnbai'fi, 5 DAGEN VANAF Nabij Keulen, te midden van het heuvelachtige 239,9 P-P. Bergisches Land Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage. A Geen boekingskosten A Geen toeslag 1-persoonskamer A Enjoy garantie: kosteloos omboeken bl] negatief corona reisadvies! Offensief breidt uit naar westen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6