Groenterestjes Via het nieuws en sociale media krij gen kinderen heftige oorlogsbeelden mee. 'Bespreek het', zegt Marielle Balledux (59), psycholoog bij het Nederlands Jeugdinstituut. Weer alleen thuis 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Restjes sla of aardappels hoef je echt niet weg te gooien. 'Kliekjeskoningin' Daisy Scholte legt uit hoe je groenten opnieuw kunt laten groeien. c pagina 22 Veganisten opgelet: Harold Hamersma zet tien wijnen op een rij die gemaakt zijn zonder dat er een dierlijk product aan te pas is gekomen. c pagina 26 ELLEKE VAN DUIN ,,Wij krijgen veel vragen van ouders. Via mail, maar ook in reacties op de website of op sociale media. Kinde ren willen weten hoe het nu moet met alle vluchtelingen. Waar moeten ze wonen? En wat als gevluchte kin deren hun ouders kwijtraken? Wij baseren ons ook op de signalen van de Kindertelefoon, die per dag 30 tot 40 telefoontjes over de oorlog krijgt. Kinderen vragen of de bom gaat val len en of de oorlog ook hier komt. Goed dat kinderen de Kindertelefoon weten te vinden, maar het allerbe langrijkste is dat ze met vragen bij hun eigen ouders terechtkunnen.'' ,,Kijk naar wat je kind nodig heeft, niet naar wat jij belangrijk vindt. Be heers je neiging om alles wat je over de oorlog weet over je kind uit te storten. Luister naar de vraag en geef daar antwoord op. Wacht dan even tjes, er kan nog een vraag komen. Wees je ook bewust van je eigen gevoelens. Kinderen voelen veel aan en zullen minder snel geneigd zijn erover te praten als ze merken dat je zelf angstig bent. Deel je zorgen eerst met je partner of met vrienden voor dat je er met je kind over praat. Zwijg het onderwerp niet dood, maar blijf er bij je kind naar informeren: niet zes keer per dag, maar regelmatig. 'Juist als ze er niet zelf over beginnen, kan het goed zijn om ernaar te vragen' Je hond, kat of konijn was er inmiddels aan gewend dat je ook overdag thuis was. Hoe zorg je ervoor dat Simba, Max of Flappie zich niet verveelt nu je weer op kantoor werkt? c pagina 24 Kijk samen naar het Jeugdjournaal en bespreek wat je gezien hebt. Vraag hoe dat voelt en wat hij of zij ervan vindt. Leid je kind en jezelf tijdig af. Laat hem of haar niet met de oorlog naar bed gaan, maar lees voor of doe een spelletje voor het slapen gaan.'' „Aannemen dat je kinderen niet be zig zijn met de oorlog in Oekraïne. Of dat het slecht is als ze ellende zien. Als ouder ben je geneigd om narigheid bij je kinderen weg te hou den. Maar via Tik Tok of sociale me dia zien ze het toch wel en meer dan je denkt. Oorlogsbeelden kunnen heftig binnenkomen. Je kunt ze niet tegen de werkelijkheid beschermen, maar door er met ze over te praten geefje hen het gevoel dat het veilig is. De situatie bagatelliseren is ook niet handig. Zeg niet: 'het valt allemaal wel mee'. Je kunt nu eenmaal niet beloven dat het allemaal goed komt.'' TIPS VAN DE EXPERT c Kinderen horen alles c Zoek samen naar informatie c Kom in actie ,,Juist als ze er niet zelf over beginnen, kan het goed zijn om ernaar te vragen. Check wat ze al weten maar houd het simpel. Vraag bijvoor beeld: 'Wat heb jij gehoord over Oekraïne en Rusland?' 'Weet jij wat er aan de hand is?' 'Met wie heb je het er over gehad?' Vraag ook wat ze al gezien hebben. En of ze daarvan geschrokken zijn. Zeg: 'Oorlog is erg, dat vindt de hele wereld. Er wordt hard gewerkt om te zorgen dat het stopt.' Een kind dat bang is dat er een bom op jullie huis valt, kun je wel geruststellen; dat ge beurt niet.'' ,,Angst hoort bij het dage lijks leven. Bang voor spin nen of monsters onder het bed is normaal. Maar als een kind belemmerd wordt in het dagelijks functioneren, nachtmerries heeft, blijft klagen over buikpijn of zich slecht kan concentreren, moet je hulp in schakelen. Neem contact op met school en bespreek je zorgen, praat erover met je huisarts, of ga langs bij een opvoedpunt.'' GO ZATERDAG 12 MAART 2022 'Je kunt je kind niet tegen de werkelijkheid beschermen' Kinderen maken zich net als volwas senen zorgen over de oorlog in Oek raïne. Wat merken jullie daarvan? Hoe kun je je kind begeleiden in de informatiestroom over de oorlog? Wat moet je vooral niet doen? Ze hebben oren op steel tjes, dus let op je woorden in bijvoorbeeld een tele foongesprek. Jij weet ook niet alles. Zoek samen naar informa tie op betrouwbare sites als het jeugdjournaal.nl of nos.nl. Laat je kind bijvoorbeeld 'een heitje voor een kar weitje doen en maak het geld over op Giro 555 of een ander goed doel, zoals vluchtelingenwerk.nl Zie voor meer tips nji.nl Wat is wel goed om te zeggen? Wanneer moet je je echt zorgen maken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 69