Kiezer is niet bezig met debat over nieuwe gemeenteraad Stem 19 'Er is angst voor verlies aan koopkracht en stromen vluchtelingen' Door de Russische inval in Oekraïne zijn alle campagne draaiboeken rond de gemeenteraads verkiezingen de prullenbak in gegooid. Maar naast het ongemak die partijen voelen, is er ook politiek gewin te halen. TOBIAS DEN HARTOG en HANS VAN SOEST Op straat. Na afloop van een verkie zingsdebat. Aan de deuren tijdens het canvassen. Kiezers hebben het al snel over maar één onderwerp - hemelsbreed 1800 kilometer van al die gemeenten vandaan: Oekraïne. Zoals in Alphen aan den Rijn, waar de oorlog 'mega leeft', aldus André de Jeu, lijsttrekker van het lokale Nieuw Elan. ,,Het is een ongemakkelijke situatie voor ie dereen'', zegt De Jeu. ,,Dit leeft zo enorm! Maar de gemeenteraad gaat over wat er de komende vier jaar gebeurt met de bouw van woningen, bijvoorbeeld.'' Dus hoe doe je dat: campagne voeren in oorlogstijd? In Alphen bedachten ze dit: alle kandidaten gaven samen een verklaring uit waarin ze hun solidariteit met de Oekraïners uitspraken en zeiden dat er noodopvang moet komen in de gemeente. De Jeu: ,,Zo ho pen we met alle partijen ant woorden te geven op vragen die leven, zodat het ook nog over an dere onderwerpen kan gaan." Alphen aan den Rijn is de meest gemiddelde gemeente van Nederland, aldus marketingbu reau Whooz. Dat Nieuw Elan er de grootste partij is in de raad, is dan ook niet uitzonderlijk. Als je alle lokale partijen in ons land bij elkaar zou optellen, zouden zij samen de grootste partij vormen. Ver voor landelijke opererende partijen als VVD, CDA of D66. Dat zal na de verkiezingen van 16 maart waarschijnlijk weer zo zijn, ook al zet de oorlog alles op zijn kop. Er is weinig aandacht in de campagne voor lokale thema's, zoals veiligheid of jeugdzorg. Kiezers zijn bezig met de oorlog en met de gevolgen voor bijvoor beeld hun energierekening. Wat de invloed van de oorlog is op ons stemgedrag, is lastig te voorspellen, zegt onderzoeker Peter Kanne van I&O Research. ,,Uit onze onderzoeken blijkt nu nog niet dat het invloed heeft. 58 procent van de kiezers geeft aan zijn stem te laten afhangen van gemeentelijke problemen. Dat is nog hoger dan vóór de oorlog uit brak. Maar dat komt misschien ook omdat de gevolgen nog niet echt voelbaar zijn. Er is angst voor koopkrachtverlies en vluchtelin genstromen, maar we voelen dat pas echt over een tijdje. Mis schien is de oorlog net te laat uit gebroken om invloed te hebben op ons stemgedrag. Maar het kan nog veranderen.'' Partijen anticiperen daar wel op. Op de ochtend van 24 febru ari kroop VVD-Tweede Kamerlid én campagneleider Thierry Aart- sen daarom achter zijn laptop. Er moest een tv-spotje on hold wor den gezet. Onlineadvertenties weggehaald. Je wilt bijvoorbeeld niet dat bij een nieuwsbericht over oprukkende Russische tanks een 'nu-doorpakken'-achtige slo gan van je partij komt te staan. Of zoals Aartsen het zegt: ,,Even geen ballonnen en confetti." Geen vrolijk momentje Ook belangrijk: houd de minis ters binnen! Want zowel de VVD (premier Rutte, minister Dilan Yesilgöz), als D66 (Sigrid Kaag, Kajsa Ollongren) en het CDA (Wopke Hoekstra) hebben be windslieden die een rol hebben bij de Russische aanval. Die wil je niet vrolijk op een podium heb ben bij een campagnemomentje. Zo belde D66-campagneleider Sjoerd Sjoerdsma een speech van partijleider Kaag bij een mars over vrouwenrechten in Amster dam af. Het voelde ongemakke lijk om op zo'n podium niets over Oekraïne te zeggen, maar de combinatie met vrouwenrechten werd dan weer te geforceerd. ,,Poetins oorlog zet de gemeente raadsverkiezingen in een heel an der daglicht'', zegt Sjoerdsma. Er is minder geadverteerd, beducht dat de partij was om reclame te maken rond berichtgeving over de oorlog. Hoeweleen boze campagneleider wijst erop dat bijvoorbeeld GroenLinks wel een betaalde advertentie maakte van een bericht van partijleider Jesse Klaver waarin hij de terughou dendheid van VVD-premier Rutte hekelde over de opvang van vluchtelingen. Maar de oorlog is ook politiek, erkennen partijkopstukken. Par tijleiders verwierpen stuk voor stuk de aanval van Poetin, op Thierry Baudet na die juist de kans greep zijn begrip voor Rus land aan de man te brengen. En alle partijen zetten eigen accen ten: van let op de koopkracht nu prijzen stijgen (PVV, SP, PvdA) tot juist nu moeten we op duur zame energie inzetten om niet meer afhankelijk te zijn van Rus sisch gas (GroenLinks, D66). De VVD maakte een tv-spotje actueler met teksten als: „Demo cratie is nooit vanzelfsprekend. Laten we die koesteren. Ga stem men, juist nu." Maar wat de weerslag gaat zijn? Niemand durft te voorspellen over of en hoe Oekraïne het stemgedrag van mensen beïn vloedt, hoewel het onderwerp het gesprek van de dag is. Wat op valt: dankzij de crisis is er meer meer betrokkenheid bij politiek. Stemmen wordt vaak als een luxe gezien, maar doordat Oekraïeners voor bommen moeten schuilen, zeggen meer mensen stemmen nu een plicht te vinden." Inder daad geeft 74 procent van de kie zers aan te gaan stemmen. De opkomst bij gemeente raadsverkiezingen staat al decen nia onder druk. De lage opkomst in 2018 was geen uitzondering. In 2010 én in 2014 was die 54 pro cent. Onderzoeken leveren hier voor geen eenduidige verklaring op. Kanne wijst op het probleem dat mensen de gemeentelijke problemen heel belangrijk vin den, maar de lokale politici niet kennen. ,,Ze kennen Kaag of Wil- ders, maar weten zelden waar de lokale afdeling voor staat of welke partijen er eigenlijk in het college zitten." Landelijke politici Toch is de invloed van landelijke politici niet groot, blijkt uit pei lingen. SP-leider Marijnissen roept in spotjes op een stem uit te brengen tégen het kabinet, VVD-leider Rutte roept op tot saamhorigheid, maar volgens I&O Research zullen de lokale partijen met afstand de grootste worden. In 2018 haalden ze 29 procent van de stemmen, de ver wachting is dat ze nu boven de 30 procent zullen uitkomen. Bij eerdere verkiezingen profi teerde de VVD van internatio nale spanningen. Zo had Rutte bij de Kamerverkiezingen van 2017 profijt van de rel met Turkije. Nu is dat effect veel minder, voorspelt Kanne. ,,De VVD kan wel iets profiteren van de rol van Rutte als staatsman in oorlogs tijd, maar dan gaat het hooguit om een paar procent van de stemmen. In 2018 haalde de VVD 13,5 procent van de stemmen. Daarmee werd het de grootste landelijke partij in de gemeen teraden. Daar zullen ze nu weer dichtbij zitten, maar het gat met de lokalen gaan ze nooit dichtlo- pen.'' De Jeu merkt nog wel een posi tief gevolg van de oorlog op de campagne. ,,De debatten met an dere lijsttrekkers zijn minder dan voorheen alleen maar: jij bent slecht en ik ben goed. Het is in- houdelijker. Alsof iedereen blij is dat we het in vrijheid oneens kunnen zijn.'' GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Oorlog schopt zelfs de lokale verkiezingen in de war

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67