wakker met sombere toekomstscenario's r mm HJB 17 'Briljante geesten, ze deden iets wat volstrekt uniek was' zegt Van Dieren in een Haags café. Buiten genieten de mensen onder terrasverwarmers van hun lunch. Hij haalde onderzoeker Dennis Meadows naar Nederland om te spreken in het fameuze Natuurkun dig Laboratorium (NatLab) van Phi lips. Hij maakte twee televisiedocu mentaires over het rapport. Niet ie dereen was daar blij mee, trouwens. ,,Binnen de Club van Rome waren genoeg chique mensen die mijn be nadering helemaal niets vonden. Die wilden liever een publicatie in een gezaghebbend wetenschappelijk tijdschrift. Maar ik wilde ruis creë ren, zodat iedereen het rapport zou willen lezen.'' Oliecrisis En dat gebeurde. Wat 'hielp' was de oliecrisis, die Nederland in 1973 on verwachts al confronteerde met een tekort aan grondstoffen. Een beetje zoals de overstap naar duurzame energie een zwieper kan krijgen door de Russische inval in Oekraïne. Of misschien was het toch Van Die ren. Hoe dan ook, juist in ons land werd De Grenzen aan de groei, het rapport van de Club van Rome, een bestseller. De eerste editie van 45.000 exemplaren was binnen een week uitverkocht. Van de pocketedi tie gingen er nog eens 250.000 over de toonbank. Wereldwijd werden er miljoenen van verkocht. Jaap Tielbeke is nu net zo jong als Wouter van Dieren toen was. Net als de activist heeft hij van huis uit mee gekregen dat je het licht uitdoet als je de kamer uitgaat. Hij schreef twee jaar geleden een prikkelend boek: Een beter milieu begint niet bij jezelf. Veganist worden is mooi, maar in vloed uitoefenen via actiegroepen, de rechtbank of je politieke partij is veel effectiever, is kort samengevat zijn stelling. Geregeld hoorde hij als klimaatjournalist voor De Groene Amsterdammer over het rapport van de Club van Rome. De één vond het een vooruitziende waarschuwing, de ander een doemscenario dat nooit was uitgekomen. Hij besloot er in te duiken en heeft er nu een nieuw boek over geschreven. Titel: We wa ren gewaarschuwd. ,,Het beeld dat ik had, was een rap port dat voorspelde dat de grondstof fen op zouden raken'', vertelt hij. ,,Olievoorraden zouden schaars wor den. Inmiddels weten we dat er meer dan genoeg olie in de grond zit. Ster- ker, als we dat allemaal opstoken maken we het klimaat kapot.'' Dus niet iets wat mensen nu nog hoeven te lezen, dat rapport, zou je denken. ,,Maar de boodschap is veel genuan ceerder. Het waren geen voorspellin gen. De computer is geen glazen bol, de onderzoekers hebben dat wel dui zend keer gezegd. Wat ze deden was verschillende scenario's doorreke nen. Ook optimistische, waarin technologie wordt uitgevonden om vervuiling terug te dringen." Glasbak Dat laatste is precies wat er is ge beurd. Mede dankzij het rapport. In de jaren na verschijnen kwam met name in westerse landen een milieu beweging op gang. Overheden be gonnen de ene na de andere maatre gel af te kondigen. Auto's, rivieren, fabrieken, ze moesten en werden al lemaal schoner. De glasbak ver scheen op straat. Kortom, het zwart ste scenario uit het rapport is niet uitgekomen, doordat het verschijnen van het rapport mensen in beweging bracht. Kan het daarmee het archief in, zo als sciencefiction over een jaartal dat we inmiddels zijn gepasseerd? ,,Eh, nee", zegt Jaap Tielbeke. ,,De ramp is uitgesteld, maar niet afgewend. Nieuwe technieken hebben enorm geholpen. Maar zolang er niets ver andert aan groei van bevolking en materiële consumptie, lopen we uit eindelijk toch tegen grenzen aan. Iets andere grenzen dan ze toen dachten, maar toch. De grens aan het aantal broeikasgassen in de atmosfeer, de biodiversiteit die terugloopt, in Ne derland hebben we de stikstofcrisis. Het rapport is nog steeds heel voor uitziend", zegt hij. En de onderzoe kers schreven niet 'over een paar jaar' of 'over enkele decennia'. Er staat: over honderd jaar. We zouden het in 2070 nog eens moeten lezen. Wouter van Dieren richtte Milieu defensie op en nam nog tal van initi atieven. In 1990 werd hij uiteindelijk zelf toegelaten tot de Club van Rome. ,,Die gingen toen verjongen, ik was 49." Van Dieren is er nog steeds actief voor. Hij heeft straks een afspraak op het ministerie van Buitenlandse Zaken. En Jaap Tielbeke, wat doet het met een jonge dertiger dat hij nu weet dat 'we waren gewaarschuwd' voor veel van de problemen waar de we reld nu mee kampt? Is hij zo somber dat hij, zoals sommige generatiege noten, twijfelt over het krijgen van kinderen? ,,Daar maak ik me wel zor gen over, inderdaad. De kans is groot dat het leven een stuk chaotischer en onaangenamer wordt voor wie het eind van de eeuw gaat meemaken. Maar als je besluit om die reden geen kinderen op de wereld te zetten, dan zeg je eigenlijk: het leven is straks niet meer waard om geleefd te wor den. Dat vind ik zo'n sombere ge dachte, daar weiger ik aan toe te geven." GO ZATERDAG 12 MAART 2022 ■WySSÏ Protest tegen luchtvervuiling in 1970 in Amsterdam (boven) en uitlaatgassen uit een file in Hamburg. foto's anp nationaal archief/collectie spaarnestad, Hollandse hoogte -Wouter van Dieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65