Rapport 'De grenzen aan de groei' schudde in 1972 de wereld - wm Wat was ook alweer het rapport van de Club van Rome? 16 Deze maand vijftig jaar geleden verscheen het rapport van de Club van Rome. 'De grenzen aan de groei' werd wereldwijd de meest verkochte wetenschappelijke publicatie ooit. Hoe ging dat? En kwamen de zwarte scenario's nou uit of niet? ,JMMI 'We weten inmiddels dat er meer dan genoeg olie in de grond zit' Wat de meest ver kochte weten schappelijke publicatie ooit zou worden, was nog maar een losse stapel A4'tjes toen de jonge Wouter van Dieren ze meekreeg om onderweg naar huis eens rustig te le zen. ,,Laat me weten wat je vindt'', zei hoofdauteur Dennis Meadows, een jonge onderzoeker die er al maanden aan werkte met een klein clubje collega's aan het Massachu setts Institute of Technology (MIT). Van Dieren bezocht ze omdat hij in opdracht van Elseviers Weekblad de opkomende milieubeweging in Amerika bestudeerde. Het was eind 1970. Feyenoord had net de Europa Cup gewonnen, Back Home van The Golden Earring was een grote hit. Van Dieren, toen 28, had met succes actiegevoerd tegen een Amsterdams gemeenteplan om de Jordaan te slopen. ,,Het waren briljante geesten en ze deden iets volstrekts unieks'', vertelt Van Dieren, inmiddels 80, over het team onderzoekers. ,,Met behulp van de computer - die toen nog maar net bestond - probeerden ze scenario's door te rekenen voor de toekomst. Dat was nog nooit vertoond." Op drachtgever was een select gezel schap van zakenmensen en acade mici die in 1968 voor het eerst in Rome bijeen waren gekomen om hun zorgen over de toestand van de wereld te bespreken. Dat jaar, 1968, was er een invloedrijk boek versche nen, The population bomb, over oor log en hongersnood als gevolg van bevolkingsgroei. Vijf jaar eerder had een ander boek, Silent Spring van Ra chel Carson, gewezen op het bestaan van zoiets als een milieuprobleem. Dat was toen allemaal nieuw. De Club van Rome, zoals het gezelschap zich noemde, vroeg in 1970 aan het MIT, toen al een van de meest presti gieuze universiteiten ter wereld, om de situatie in kaart te brengen. Glashelder En net toen Van Dieren in Boston langskwam, was het onderzoek zo goed als klaar. De uitkomsten waren alarmerend. 'Als de huidige groei trends in de wereldbevolking, indus trialisatie, vervuiling, voedselpro ductie en uitputting van de natuur- 7 - 3 -• - lijke hulpbronnen doorzetten, zul len de grenzen aan de groei binnen de komende honderd jaar bereikt worden. Het meest waarschijnlijke resultaat zal een tamelijk plotselinge en ongecontroleerde afname in zo wel de bevolkingsgrootte als de in dustriële capaciteit zijn', stond er in de inleiding. Of staat, want de oorspronkelijke versie, ook in het Nederlands, is nog steeds te koop. Het is een leesbaar boek, met aansprekende grafieken en een glasheldere uitleg van wat expo nentiële groei is. Niet geschreven op de alarmerende toon van actievoer ders, maar met de feitelijke toon van onderzoekers. 1973. FOTO BENELUX PRESS ,,Ik was in totale shock'', zegt Van Dieren. ,,Het was allemaal doorgere kend.'' Terug in Nederland bedacht hij zich geen moment. Honderd ko pieën maakte hij. ,,Ik heb ze stuk voor stuk genummerd, er 'vertrou welijk' opgezet en ze bezorgd bij ie dereen die ik kende en die ertoe deed.'' Het weekblad waarvoor hij naar Amerika was gegaan, zag er trouwens niets in. ,,Een stel jongeren die met computers de toekomst voorspelden, nee, dat soort onzin publiceerden ze niet.'' NRC Handels blad deed dat wel. 'Ramp bedreigt wereld', stond er op 31 augustus 1971 op de voorpagina. En zo kon het ge beuren dat een halfjaar voordat het zou verschijnen, het rapport van de Club van Rome via Nederland al we reldnieuws werd. ,,God, wat een mooie tijd was dat'', ZATERDAG 12 MAART 2022 GO Waarschuwing Club van Rome is na halve eeuw nog springlevend 'Of HANS NIJENHUIS lËSlilifê 3e - li38§iiS7*pi V' - -- GO.:. Z -_ WiSfT Een autoloze zondag tijdens de oliecrisis in -Jaap Tielbeke Het was géén klimaatrap port, zoals de wetenschap pers van het IPCC die uit brengen (28 februari ver scheen er weer een). De opwarming van de aarde werd er ook nauwelijks in genoemd, inzicht in dat probleem ontbrak nog. Het was géén voorspelling. Het rapport van de Club van Rome liet zien wat een aan tal ontwikkelingen in de we reld teweeg zou kunnen brengen als er niets zou ver anderen. Het was wél een waarschu wing. Het was eerste onder zoek waarin met behulp van een computer werd bere kend dat bij ongewijzigde bevolkingsgroei en industri- ele productie grondstoffen uitgeput zouden raken en het milieu beschadigd. Het was het begin van een nog immer voortdurend de bat of er grenzen zitten aan economische groei. Het was veelgelezen: het rapport is in 37 talen ver taald en er zijn naar schat ting wereldwijd 12 miljoen exemplaren van verkocht. Het had effect: het bewust zijn dat grondstoffen eindig zijn en natuur en milieu kwetsbaar, is sinds begin ja ren 70 sterk ge groeid. Het oogstte ook kri tiek: het rapport zou onvoldoende rekening hebben gehouden met het vermo gen van de mens om techni sche oplossingen te vinden, ook al is een van de vijf hoofdstukken juist aan die technologie gewijd. Het is nog actueel, om ïiv -ram ^et waarschuwt dat ongebreidelde mense- $Ott S lijke activiteit de pla- 1 neet uitput. Het is ach- terhaald, omdat klimaatver andering inmiddels een gro ter probleem is dan grondstoffentekort of milieu vervuiling. Een vervuilde ri vier kan nog worden schoongemaakt, een grond stof worden vervangen, maar als een ijskap eenmaal is gesmolten, kan dat niet meer worden teruggedraaid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64