konden uiten, zijn afgesloten en BBC is van de kabel gegooid li Waarom komen de Russen niet in opstand? Derk Sauer -v 15 Al het geld is samengebald aan de top, onderaan is wanhoop avond besloot ik die site op zwart te zetten. Toen zette Poetin zijn handtekening onder een in snel treinvaart door de Doema ge jaagde wet. Officieel konden we de woor den 'oorlog' en 'invasie' al niet ge bruiken en mochten we alleen of ficiële berichten van het defensie ministerie plaatsen over de 'speci ale militaire operatie' zoals de oorlog eufemistisch heet in Rus land. Aan deze regels hielden we ons niet en overtraden onze jour nalisten de wet. Sinds vorige week kun je vijftien jaar gevangenis straf krijgen voor het verspreiden van wat de autoriteitenfake news noemen - maar wat in werkelijk heid het geven van feiten is. Ik vond het niet verantwoord mijn Russische journalisten aan dat ri sico bloot te stellen. Licht uit De afgelopen jaren waren al heel zwaar voor Russische journalis ten, maar in de afgelopen week ging letterlijk het licht uit. Het in ternet tv-station Dozhd (ook be kend als TV Rain) werd uit de lucht gehaald, het beroemde ra diostation Ekho Moskvy eveneens, lokale media in de Russische re gio's gooiden de handdoek in de ring en Novaja Gazeta - de mede door Gorbatsjov opgerichte krant van Nobelprijs voor de Vre- de-winnaar Dimitri Moeratov besloot alle berichtgeving over de oorlog te staken. Facebook en YouTube, waar burgers en bloggers hun ongenoe gen konden uiten, is afgesloten en BBC van de kabel gegooid. Wat rest een 24/7 drek aan propaganda en desinformatie. Alleen Telegram werkt nog en hoofdredacteur Dima meldt opge wekt dat we nu via Telegram in de lucht zijn. Op de beelden van onze reporters ter plekke zie ik dat duizenden Russen in heel Rusland aan de oproep van de ge vangen gehouden oppositieleider Navalni gehoor hebben gegeven om tegen de oorlog te demonstre ren. De teller van arrestaties staat vandaag al op vijfduizend. Wat een moed. Ik lees ook dat meer dan 150 journalisten Rusland hebben ver laten sinds de uitbraak van de oorlog. Daar ben ik er nu een van. De laatste vlucht van Aeroflot naar Istanboel - de toestellen mo gen uit angst om in het buiten land aan de ketting te worden ge legd niet langer internationaal vliegen - is stampvol. Niet de ge bruikelijke vakantiegangers, maar gezinnen met heel veel koffers die voorlopig elders hun heil zoeken. Mijn tijdlijn loopt vol van aan biedingen om te helpen met het inrichten van een noodredactie voor The Moscow Times in Neder land. Hartverwarmend. Onze journalisten willen per se door. Juist nu. Ze zijn bereid huis, fami lie en kinderen achter te laten. Hoofdredacteur Dima - zelf gebo ren in Oekraïne en opgegroeid in Rusland, zegt: ,,Dit gaat over de toekomst van onze kinderen." Paspoort Hij kocht in 2017 The Moscow Times terug en voegde er een Russisch- talige versie aan toe. Barrière tussen arm en rijk Op 4 december 2019 stond een 21-jarige student voor een Moskouse rechtbank op ver denking van extremisme. Jegor Zjoekov had video's op YouTube geplaatst, hij voerde campagne voor de gemeente raadsverkiezingen. Tijdens de zitting legde Zjoekov een ver klaring af, en die is een goed begin voor wie zich afvraagt: waarom komen de Russen niet massaal in opstand? Een ondoordringbare bar rière deelt de samenleving in tweeën, zo begon Zjoekov. Al het geld is geconcentreerd aan de top, wat onderaan over blijft is wanhoop. „Wetende dat ze hoe hard ze ook hun best doen, hun families niet gelukkig kunnen maken, rea geren Russische mannen hun agressie op hun vrouw af, drinken zichzelf dood, of ver hangen zich." Inderdaad, van de Russi sche mannen overlijdt 30 pro cent vóór zijn 60ste. In Ne derland is dat 7 procent. Oor zaak: drankgebruik, ongeluk ken, zelfmoord. De kleine bo venlaag is een gevolg van de chaotische privatisering van staatseigendom in de jaren 90. Natuurlijk, in grote steden is wel een middenklasse ont staan. Maar winkelen bij Ikea maakt iemand nog niet een maatschappelijk betrokken burger. Luister maar. ,,Nu wil ik het hebben over liefde", vervolgt de student. „Liefde is onmogelijk zonder vertrouwen. Echt vertrouwen wordt geboren uit gezamen lijke actie. Ten eerste is collec tieve actie zeldzaam in een land waar verantwoordelijk heid niet is ontwikkeld. Daar naast, als collectieve actie wel ergens opduikt, zien veilig heidstroepen dit onmiddel lijk als een bedreiging. Het maakt niet uit wat je doet - of je gevangenen helpt, mensen rechten verdedigt of de na tuur beschermt - vroeg of laat krijg je de status 'buiten landse agent' opgeplakt of sluiten ze je zonder reden op. De boodschap van de staat is duidelijk: ga terug naar je hol en neem geen deel aan ge meenschappelijke actie. Waar kan vertrouwen vandaan ko men in een land als dit? Waar kan liefde groeien? Ik heb het niet over romantische liefde, maar over menselijkheid." Wat in Rusland ontbreekt, is wat wij het maatschappe lijk middenveld noemen. Niet-gouvernementele orga nisaties, gedragen door ac tieve burgers die belangen en waarden delen. Denk aan Vluchtelingenwerk, aan Ver eniging Eigen Huis. Of aan amateurvoetbal. Ouders die bardienst draaien, vrijwilli gers die fluiten - niet in Rus land. Sport is altijd verbonden geweest met de organen van de staat. CSKA Moskou bij voorbeeld betekent letterlijk Centrale Sportclub van het Leger. Niet voor niets zag Tom Sauer een gat in de markt en ging hij voetbalvel den aanleggen en competities organiseren. Onder de tsaren was het niet anders. Ook zij waren niet de mocratisch gekozen en ook zij kampten met de controle over het enorme land. ,,In Rusland is altijd een worsteling ge weest tussen de centrale au toriteit die het land met een harde regie bijeen probeert te houden, en de middelpunt vliedende krachten vertegen woordigd door regionale lei ders en dwarsdenkers die zich daaraan probeerden te ont trekken", schreef de Ameri kaanse Ruslandspecialist Ro bert Beris. Rusland heeft wel institu ten die dezelfde naam hebben als bij ons - partijen, een par lement - maar die zijn opge richt 'om ervoor te zorgen dat de eigenaardigheden van onze politieke cultuur niet al te veel aandacht van onze bu ren trekken', vertelde Vladis lav Soerkov in 2019. ,,Ze zijn als een zondagskostuum, aan getrokken als we anderen be zoeken, terwijl we ons thuis kleden zoals we ons thuis doen." Soerkov is geen dissi dent, maar een hoogge plaatste adviseur van Poetin. Ook de media moeten zich ondergeschikt maken aan die centrale macht. In Rusland geen Nieuwsuur, geen Özcan Akyol. We hoeven niet naar opiniepeilingen te kijken - hoe onafhankelijk zijn die? - om aan te nemen dat een flink deel van de bevolking Poetins oorlog steunt: zij krij gen een heel andere oorlog te zien krijgen dan wij. Waarom veel jonge Russen toch denken dat het anders hoort te zijn, is omdat het 25 jaar lang echt anders was. Mi- chail Gorbatsjov geloofde dat openheid (glasnost) zou bij dragen aan verandering (pe restrojka), die nodig was om de vastgeroeste economie los te trekken. Vanaf eind jaren 80 ontstond er ruimte voor nieuwe media, nieuwe bedrij ven, nieuwe rockbands. En voor een hernieuwd verlan gen naar zelfbeschikking - die middelpuntvliedende krach ten, weet u nog? Delen van het reusachtige land begon nen zich onafhankelijk te ver klaren, fabrieksbazen begon nen voor zichzelf, de geest was uit de fles. Poetin probeert die geest er weer in te duwen, ook al moet hij het glas ervoor breken. In de eerste jaren van zijn re gime deed hij dat door voor orde te zorgen, daarna door loyaliteit te eisen, en vervol gens door zijn grip te verster ken. Als de slang uit Jungle Book die Mowgli eerst om armt en daarna wurgt. O, er zijn altijd mensen te gen hem opgestaan. Oligarch Chodorkovski, politicus Nemtsov, punkband Pussy Riot, om er een paar te noe men. Strafkamp of vermoord. De terugkeer van blogger Aleksej Navalny in januari 2021, nadat hij een vergifti ging overleefde, was mis schien wel de laatste grote golf van protest. In drie dagen werden 17.000 mensen opge pakt. Activist Sergei Davidis vertelde onlangs op de site van Open Democracy: ,,Zelf zat ik vorig jaar tien dagen in administratieve hechtenis, al leen maar voor het retweeten van een aankondiging van een vreedzaam protest." Jegor Zjoekov kwam er met drie jaar voorwaardelijk vanaf. Hij trok zijn kandidatuur voor de gemeenteraad in. Zijn Twitter- en YouTube- accounts zijn uit de lucht. GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Derk Sauer (69) is ge trouwd met Ellen Ver beek, in Moskou hoofd redacteur van de Russi sche Cosmopolitan en Yoga Journal. Zoon Tom is een succesvol onder nemer in Moskou, Pjotr is journalist bij The Guar dian, Berend werkt bij een groen investerings fonds. Op Pjotr na is het gezin sinds deze week in Nederland. Sauer begon als jour nalist bij verschillende tijdschriften. Hij werd in 1982 hoofd redacteur van Nieuwe Revu. Sauer vertrok in 1989 naar Rusland, waar hij één van de oprichters werd van Independent Media, uitgever van The Moscow Times en tal van Russischtalige tijdschrif ten. Dat bedrijf verkocht hij in 2005 aan Sanoma. In 2012 werd Sauer di recteur bij het Russische onlinemediabedrijf RBK. Hij kwam daar in 2015 onder vuur te liggen na berichtgeving over de rijkdom van Poetin. Deze maand haalde hij de site na de invoering van een nieuwe media wet tijdelijk uit de lucht. Sauer probeert de re dactie naar Nederland te verhuizen en heeft voor lopig onderdak bij DPG Media, uitgever van deze krant. T*' *W Een veelgehoorde vraag, nu zware sancties Rusland treffen als gevolg van Poe- tins oorlog: waarom gaat de Russische bevolking niet massaal de straat op? HANS NIJENHUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63