Facebook en YouTube, waar burgers altijd hun ongenoegen 14 Zoon Tom aan de lijn. Ook al in de stress. Tom wil weg. Nu mobiel opladen gaat bijna niet meer. Haar man is Russisch en werkt als projectleider in de bouw. Zoals Julia zijn er miljoenen Russen. Haar paspoort is Russisch, haar geboortebewijs Oekraïens. Vroeger hoefde ze daar nooit over na te denken. Het is zoiets als Ne derland en Vlaanderen: dezelfde taal, dezelfde tradities, dezelfde cultuur. Dat Rusland ooit oorlog zou voeren tegen haar eigen fami lie hield Julia voor onmogelijk. Ze barst in huilen uit. ,,Poetin heeft ons leven in een week ver woest. Ik ben radeloos en woe dend. Het liefste ging ik meteen naar Oekraïne om daar te helpen, maar hoe kom je daar vanuit Mos kou?" Julia zit, zoals veel Russen uit de middenklasse, meteen ook in de financiële zorgen. Ze heeft een flinke hypotheek genomen om haar droomhuis te bekostigen. Haar man is projectleider in de bouw. Een goede job - ware het niet dat al na een week van sanc ties het werk stilligt. ,,Er is wel ce ment en hout, maar technische spullen zoals liften en airco's ko men niet meer binnen. De hele bouw in Rusland loopt vast. En zonder werk, geen salaris." Julia is net een startup begon nen om bedrijven te adviseren bij hun zogenoemde ESG-strategie: hoe je als bedrijf duurzaam en ver antwoordelijk kunt opereren. Een voor Rusland nieuw, maar belang rijk thema. De opwarming van Rusland, en met name Siberië, gaat twee keer zo snel als de rest van de wereld. Steeds meer onder nemingen zien in dat er moet wor den ingegrepen voor het te laat is. ,,Nu de Russische economie voor onze ogen ineenstort hebben ze wel wat anders aan hun hoofd dan ESG-strategie", realiseert Julia zich, de beurs is al een week dicht. Russische aandelen zijn niets meer waard. Ze wil met de hele familie naar Georgië. Daar kunnen Russen zonder visum terecht. Zij is be paald niet de enige. Al ruim 30.000 Russen zijn haar afgelopen week voorgegaan. ,,Ook al moet ik bor den wassen. Alles beter dan in dit verziekte land blijven." Probleem is alleen dat haar bejaarde ouders het vertikken weg te gaan. Ze zucht. ,,Ik weet het even niet meer. Weet je wat het is: ons leed vol leugens." Zijn management is fel tegen de oorlog, maar er zijn in zijn staf diverse mensen voor. ,,Hoe ik ook discussieer, ze blijven achter Poetin staan. En ze ontken nen gewoon dat Rusland steden in Oekraïne bombardeert. Als ik zeg dat ze bezweken zijn voor de pro- paganda, dan antwoorden ze dat ik door Amerika ben gebrainwashed. Het is gekmakend." Daarom is Tom ook gestopt als aanvoerder van zijn voetbalteam. Ook daar zaten twee Poetin-jon- gens bij. ,,We konden geen lol meer maken, dansten om de hete brij heen. Zo valt de hele samenle ving uit elkaar." Olga heeft jarenlang keihard ge studeerd en rondde net haar oplei ding tot endocrinoloog af. Haar werk is vijf minuten lopen van hun ruime flat in een van de fijn ste buurten van Moskou, vlak bij de Moskou-rivier en Gorki Park. Charlotte gaat naar de crèche, waar ze het heerlijk vindt. Dat allemaal achterlaten - haar vriendinnen, haar carrière (in Ne derland heeft ze niets aan de Rus sische diploma's), haar moeder. Het is een hard gelag en ik bewon der Olga dat ze zonder protest meegaat. Terwijl de uren wegtikken, zoom ik met Dima, de hoofdredac teur van onze Russisch service. We publiceerden ook VTimes - een Russisch platform dat afgelopen mei tot 'foreign agent' werd ver klaard en moest sluiten. Eind 2021 startten we daarom een de Russi sche versie van onze Engelstalige uitgave Moscow Times. Op vrijdag- verbleekt natuurlijk bij dat van de Oekraïners. Wij krijgen geen bommen op ons hoofd. Wij zijn daders en slachtoffers tegelijk. Poetin heeft in een week twee lan den kapot gemaakt." Stress Zoon Tom aan de lijn. Ook al in de stress. Tom (33) is getrouwd met Olga (33). Ze hebben een schattig dochtertje van twee, ons klein kind Charlotte. Het leven lachte ook hun toe. Olga, geboren in Vla divostok, is arts in het universi teitsziekenhuis. Tom heeft een be drijf opgezet dat sportvelden bouwt en exploiteert. En een jeugdvoetbalacademie. Met acht tien voetbal- en ijshockeystadions is hij de grootste speler in Moskou. Ik ben trots hoe hij dat in een acht jaar heeft geklaard, met nu vier honderd man personeel. Maar Tom wil weg. Nu. ,,Wat hier gebeurt, stuit me zo tegen de borst", zegt hij, ,,ik wil niet dat onze dochter in een land opgroeit ZATERDAG 12 MAART 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Derk Sauer met zijn vrouw Ellen (foto links) en met zonen Tom, Pjotr en Berend (rechterfoto vlnr.). Rechtsonder Lena met haar zoon Anton. privéfoto's In Moskou wordt de sfeer grim miger op straat. foto's epa pCsowxHefciïocaeM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62