zijn Rusland ontvlucht na meer dan dertig jaar 13 Onze reportages over corruptie maakten furore in Rusland drijf van. Onze onderzoeksrepor- tages over corruptie maakten fu rore. Na een artikel over het mil- jardenbezit van Poetins oudste dochter barstte de bom. De FSB deed invallen, de eigenaar werd gedwongen het bedrijf weg te ge ven aan een pro-Kremlin-oligarch en de redactie werd ontslagen. RBK kwam zoals zoveel media be drijven onder directe controle van het Kremlin. De meeste managers bleven zit ten; de salarissen waren te hoog, de auto's te dik, maar Julia stapte op. ,,Principes zijn belangrijker dan geld!" Zeiden maar meer Rus sen dat. Een maand geleden verruilde ze haar flat voor een woning met tuin op een omheind park even buiten Moskou. Ze kocht het huis stom- toevallig van mijn Nederlandse vriend Jan-Willem, die net als wij jaren in Moskou verbleef en net had besloten terug te gaan naar Nederland. ,,Ik ben hier volmaakt gelukkig met man, onze tweeling en mijn ouders. Het leven lacht ons toe", appte Julia een paar weken gele den. Nu zit ze met trillende han den aan onze keukentafel. Ik heb gebak gekocht maar dat raakt ze niet aan. ,,Ik kan al dagen niet eten." Julia groeide op in Oekraïne. Haar nichtje zit met kinderen in een kelder in Charkov. Af en toe heeft ze telefonisch contact, de winters ga ik zeker missen. Langlaufen over de Moskou-rivier, het geroezemoes van de stad ge smoord door knisperende sneeuw. Lena was onze tolk toen we in 1989 in Moskou arriveerden. Ze sprak vloeiend Nederlands, was afgestudeerd op het thema 'het wederkerige werkwoord in de Leuvense bijbel', maar had Neder land nooit bezocht. Met haar grote Sovjetbril keek ze ons verlegen aan. Ze hielp Independent Media mee op te zetten, onze uitgeverij die al snel uitgroeide tot een groot mediabedrijf. Samen met Ellen werd ze hoofdredactrice van Cosmopolitan en beïnvloedde ze een generatie Russische vrouwen. Ze schopte het tot ceo van ons bedrijf met 1300 werknemers en meer dan veertig titels. Nu is Lena op van de zenuwen. Haar zoon is zwaar autistisch en afhankelijk van westerse medicij nen. Ellen is peetmoeder en neemt Anton al jaren elke twee weken mee uit eten. Steeds naar hetzelfde restaurant, waar hij steeds het zelfde menu bestelt. We hebben afgesproken dat mocht Lena wat overkomen, wij de zorg voor An ton overnemen. Ze heeft verder geen familie in Rusland. Hoe moet dat nu? ,,Ik heb nog voor een maand am pullen", zegt Lena over de medica tie die Anton absoluut nodig heeft, ,,ik ben de afgelopen dagen alle apotheken afgegaan, maar de me dicijnen zijn nu al op. Hoe moet dat in hemelsnaam verder?" ,,Wij sturen ze wel op vanuit Nederland", zeg ik, maar realiseer me meteen dat alle koeriersdien sten zijn gestopt. ,,Ik durf niet meer op Facebook tegen de oorlog te schrijven, want stel je voor dat ik word gearres teerd. Dan heeft Anton niemand meer", zegt Lena. Van de succes volle zakenvrouw is niet veel over. Haar man Nicolai overleed vier jaar terug aan een hartaanval. En tot overmaat van ramp verloor ze het grootste deel van haar spaar geld aan een louche Russische ver mogensbeheerder. Dollars in koektrommel Lena heeft nog net op tijd haar res terende geld van de bank gehaald. In dollars. Ze laat een koektrom mel onder het aanrechtkastje zien vol met in plastic verpakte stapel tjes. ,,Hier moet ik het mee doen. Ik kan niet weg en straks is er vast honger. De winkels raken al leeg." Met de buren durft ze niet meer dan oppervlakkig te praten. ,,Die geloven in het sprookje van Poetin. Het doet pijn aan mijn oren. Ik schaam me zo voor mijn land." Julia komt nog even thuis langs om gedag te zeggen. Ik leerde Julia bij RBK kennen, waarvoor ik vanaf 2015 als ceo werkte. RBK was een groot onafhankelijk Russisch me diabedrijf, met een eigen tv-zen- der, een dagblad en de grootste nieuwssite van Rusland. Julia, een kleine vrouw met een grote glim lach, was hoofd personeelszaken. En vooral een goed mens. Met een jong journalistiek team stoften we het oude RBK af en maakten er een modern mediabe- Intussen in Moskou GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Een jonge familie Sauer voor hun huis met het to rentje in Moskou. PRIVÉFOTO, FOTO ANP LEES VERDER OP PAGINA 14 Het straatbeeld in Moskou de af gelopen dagen. McDonald's heeft aangekondigd de deuren te sluiten, Ikea (foto rechts) deed dat al. fotos EPA, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61