Dierenmens De mythische geluksvogels Derk Sauer en zijn gezin Lac du Der is het mekka voor de vogelspotters 12 Uitgever en journalist Derk Sauer woonde sinds 1989 in Moskou. Vanwege de oorlog zag hij zich genoodzaakt te vertrekken naar zijn huis in Domburg. Een persoonlijk verslag van een pijnlijk afscheid. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. In het oude Japan had den ze een goddelijke status. Kraanvogels ge noten koninklijke bescher ming zoals zwanen dat in Engeland doen. Want voor Japanners waren de trom petterende vliegers geluk- brengers, symbolen van een lang leven. De afgelo pen dagen stonden voge laars in heel Nederland naar de hemel te kijken. Hun geluk was de passage van kraanvogels, op weg van Spanje richting Scan dinavië om te broeden. Dankzij Gert Vande- zande en zijn ECMN (Eu ropean Crane Migration Network) weten vogel- spotters waar ze moeten gaan staan. Het netwerk dat de Vlaming zes jaar ge leden samen met landge noot David Kever oprichtte verzamelt realtime info over waar de vogels wor den gezien, van het uiter ste zuiden van Europa tot het noordelijkste puntje. De mannen mixen die data met gegevens over tempe ratuur, thermiek en wind richting en zo komen ze tot een dagelijkse kraanvogel verwachting, zeg maar een weerbericht van geluk. Vandezande tikt elke och tend op Facebook een up date a la 'NOG 25.000 TOT 30.000 KRAANVOGELS OP KOMST VOOR VAN DAAG EN/OF MORGEN', altijd in hoofdletters en voorzien van kaartjes en uitleg. Vandezande staat in Luxemburg kraanvogels te tellen als hij zijn telefoon opneemt. Zodra zijn werk het toelaat, spoedt de scheikundige zich naar buiten voor een rendez vous met de mythische vo gels. Een van de bekendste vertellingen over kraanvo gels is die van Sadako Sas aki. Op 2-jarige leeftijd wordt zij in 1945 door de enorme kracht van de atoombom op Hiroshima door de ruiten van haar huis de straat op geslin gerd. In eerste instantie lijkt het meisje niet ge wond, maar als ze 11 is Kraanvogel krijgt ze leukemie. In het ziekenhuis begint ze aan het vouwen van duizend origami-kraanvogels om dat die volgens de Japanse overlevering gezondheids- wensen in vervulling laten gaan. Het mag niet baten: ze overlijdt in 1955. Maar ter nagedachtenis aan haar en andere slachtoffertjes krijgt ze een standbeeld in het Park van de Vrede in Hiroshima. In haar handen een papieren kraanvogel. Vandezande kijkt naar kraanvogels van vlees en bloed. Hij geniet van het hemelse lawaai dat ze ma ken. Tegelijkertijd verza- melt hij alle mogelijke data over de kraanvogeltrek. De periode dat er duizenden kraanvogels in slierten of groepen overvliegen is maar kort, legt hij uit. Die begint half februari en ein digt vier weken later. ,,De kraanvogels verza melen op een paar bekende plekken voor ze over Ne derland en België vliegen", vertelt hij. ,,Lac du Der in Frankrijk is zo'n rustplaats. Dat is het mekka voor kraanvogelspotters, vooral tijdens de najaarstrek. In de herfst van 2019 kwamen daar 268.000 vogels op het zelfde moment samen." Opmerkelijk genoeg zijn er ook kraanvogels die een paar duizend kilometer aan één stuk vliegen. ,,Of ze dat doen, is dna-gerela- teerd", zegt Vandezande. De komende tijd zullen ook nog wel wat plukjes kraanvogels over Neder- land noordwaarts vliegen, maar de grote golven - meer dan 350.000 stuks - van de afgelopen twee we ken zijn voorbij. ,,Nu ko men alleen nog jongere vo gels en tieners die niet hoeven te broeden." Vandezande en zijn ECMN-netwerk helpen niet alleen vogelfanaten, maar ook bijvoorbeeld me dewerkers van de Belgi sche luchtmacht. De pilo ten willen graag weten wanneer ze grote groepen kraanvogels kunnen ver wachten en op welke hoogte. De spanwijdte van zo'n geluksbrenger is al snel twee meter en als je dat in je motor krijgt, is het geluk ver te zoeken. ,,In Frankrijk gebruiken ze de gegevens van ons netwerk om windmolen parken stil te leggen zodra ze weten dat tienduizen den vogels tegelijk onder weg zijn of het zicht slecht is", vervolgt hij. Er is hem veel aan gelegen de kraan vogels te beschermen, want van kleins af aan is hij gek op de dieren. Voor hem betekent de migratie onmiskenbaar het begin van de lente. Tot zijn ge noegen doen ze het goed de laatste jaren. In Neder land broedden ze al, en in België werd vorig jaar een eerste koppeltje op een nest gezien. Dat heeft te maken met het herstel van biotopen. Kraanvogels flo reren in een moerasachtige omgeving. Wie het spektakel afge lopen weken gemist heeft, krijgt in het najaar een her kansing. Eind oktober vlie gen ze terug naar het zui den. Vandezande zal op Fa- cebook.com/kraanvogel- trek aankondigen wanneer het zin heeft in het veld te gaan staan. In de tussentijd kan het geen kwaad vogels van origami te vouwen. De wereld kan wel een beetje geluk gebruiken. Dat was het dan. Ik om arm Oleg - onze steun en toeverlaat in Moskou die op ons huis zal passen, pak mijn koffer, werp nog een laatste blik op het torentje op het dak van ons huis en stap op deze prachtige, heldere winterdag de auto in op weg naar het vliegveld Shereme- tjevo. Ik neem mee: de tekening van de datsja die de jongens maakten voor ons 12,5-jarige huwelijk, de drie favoriete porseleinen beeldjes van mijn vrouw Ellen, wat fami liesieraden, de melktandjes van de kinderen en ons trouwboekje. Achter blijft een huis vol met spullen die we de afgelopen 32 jaar verzamelden; onze dagboeken, fotoalbums, bibliotheek vol boe- ken over Rusland, de goudvis, de voetbalbekers die onze kinderen wonnen en onze sociaalrealisti- sche kunst die we door de jaren heen verzamelden. Zien we die nog terug? En zo ja, wanneer. Maanden, jaren? Met ons huis kunnen we sowieso nu niets doen. De Russische overheid heeft alle transacties door buitenlanders verboden. Het was Maslenitsa vandaag, het feest van de lente. Daarom ben ik nog even op bezoek op de datsja bij Lena om de traditionele pan nenkoeken met kaviaar en zure room te eten. Lena woont in een datsja-dorp even buiten Moskou. Ik laveer mijn auto door nauwe straatjes tussen enorme sneeuw- wallen en stop voor haar pitto reske houten huisje. Die Russische ZATERDAG 12 MAART 2022 GO Woonplaats: Europa Bijzonderheid: sinds 2001 in Nederland terug als broedvogel Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.net 'Zullen we ons huis ooit nog terugzien?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60