Al vanaf 1 april verlaging accijns op brandstof: tientje per tank 5 Voor het 'dempen' van de koopkrachtdreun trekt het kabinet 2,8 miljard euro uit. Veel haast wordt gemaakt met het verlagen van de accijns op de dure brandstof. Minister Sigrid Kaag (Financiën) koos haar woorden gisteren zorg vuldig. Want ja, het kabinet trekt miljarden uit voor koopkracht reparatie. Maar, zei ze snel: ,,Een compensatie mag je dit niet noe men. Hooguit het dempen van de klap.'' Bovenop de al hoge inflatie, volgde de Russische inval - met economische deining daarna. Het kabinet wil de daling van de koop kracht van Nederlanders verzach ten door al vanaf 1 april de accijn zen voor brandstof te verlagen. Gisteren lag nog het plan op tafel dat vanaf 1 juli te doen, maar het blijkt eerder te kunnen. Ook de btw op de energierekening wordt verlaagd: van 21 naar 9 procent. Die verandering gaat wel op 1 juli in. De ingrepen gelden tot het einde van het jaar. 800 euro Naast ingrijpen op de btw en ac cijnzen kunnen mensen met het laagste inkomen direct rekenen op compensatie van het rijk. Voor ruim 800.000 huishoudens met een inkomen op of net boven het sociale minimum was al circa 200 euro per huishouden apart gezet om hen te helpen met de fors ge stegen energierekening. Dat be drag wordt opgehoogd naar 800 euro. ,,Zodat mensen zo snel mo gelijk geholpen worden de ener gierekening te kunnen dragen'', zei minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) gisteren. Ook wordt nog gekeken of slecht geïsoleerde woningen snel ler kunnen worden aangepakt. Hiermee gaat 160 miljoen euro ge paard. ,,Zodat de bewoners vol gende winter lagere stookkosten hebben.'' Met het maatregelenpakket hoopt het kabinet ook mensen met een middeninkomen tege moet te komen, al ligt de prioriteit bij de laagste inkomensgroep. Of dat niet toch te weinig is? De accijns op benzine gaat met 17 cent omlaag, op diesel met 11 cent. Bij het tanken scheelt dat hooguit een tientje. Minister Kaag zegt dan ook dat het kabinet 'niet trots is' op het ingrijpen. ,,Hier gaat geen strik om, het gaat om het dempen van de effecten, niet meer. We worden als land geraakt door de effecten van de oorlog, we worden armer, dus we gaan het voelen.'' Gasverkoop Het totale pakket kan worden be taald uit de hogere inkomsten die de staat heeft uit de verkoop van Nederlands gas, vanuit het Gro ningse gasveld en enkele kleinere gasvelden. Daarnaast zou het ka binet de staatsschuld iets kunnen laten oplopen, mocht dat nodig zijn. Volgt er later meer als het toch allemaal te weinig blijkt te hel pen? Minister Kaag: ,,Dat is niet waarschijnlijk.'' Want nog verder ingrijpen zou betekenen dat het kabinet moet snijden in de eigen investeringen, bijvoorbeeld op het gebied van klimaat, onderwijs of defensie. Kaag: ,,Dat willen we ook niet.'' Maar in de Tweede Ka mer regende het gisteren al reac ties van oppositiepartijen die meer willen. De aanloop begint meteen bij de opening van het tankstation en houdt niet op De afgelopen weken waren een gekkenhuis. ,,Ik ben van acht tot acht open, maar vaak kan ik pas om negen uur 's avonds dicht. De aanloop begint meteen bij de ope ning en houdt niet op.'' Wat opvalt is dat enkel Euro 95 in België voordeliger is. Diesel doet bij veel Vlaamse pompen 2,28 euro per liter, meer dan in Neder land. ,,Per vandaag is diesel 20 cent duurder geworden, een enorme sprong. Dus dat speelt mee'', zucht Van Loon. De dieselprijs verschilt echter al een paar jaar weinig met die in Nederland. ,,België verhoogde in 2018 de dieselaccijns en verlaagde de accijns op benzine. Van de Bel gen rijdt 90 procent op diesel, zo verdient de overheid meer. Het gevolg is wel dat benzine ten op zichte van Nederland nóg goedko per werd, met nóg meer tanktoe- risme tot gevolg.'' aan. Iets voor 14.00 uur ontstaat er voor de Tango een 100 meter lange file. Docent Sanne uit Tilburg is één van de automobilisten. ,,Ik ben zzp'er en geef muziek- en zangles op diverse basisscholen. Ik rij dus veel, als ik hier tank scheelt me dat enorm.'' Het is de reden dat ze ook nog twee jerrycans vult. ,,In Ne derland kost een liter 2,40 euro, ik ben hier bijna 50 cent per liter voordeliger uit.'' Julia van Loon, de Nederlandse eigenaresse van de Baarlese Witte Pompen, profiteert dubbel van het tanktoerisme. Ze baat ook de naastgelegen Tabaksschuur uit. ,,Sigaretten zijn in België eveneens goedkoper. Op een slof kan dat 7 tot soms 25 euro schelen.'' Na twee stille coronajaren weer publiek voor Ambassadeurs van de Vrijheid Camera bij valken op Rijksmuseum N-Ierland: excuses voor kindermisbruik Suzan Freek, Duncan Lau rence, Donnie en Fresku zijn dit jaar Ambassadeurs van de Vrij heid. Zij treden op tijdens de veertien bevrijdingsfestivals die dit jaar weer doorgaan met pu bliek. Vanwege de coronapande- mie werden de vorige twee edi ties volledig online gehouden. De festivals besteden ook aan dacht aan Oekraïne. Het festival in Groningen is dit jaar bijzonder omdat daar een proef met entreegeld (5 euro) wordt gehouden. Vooral vanwege de snel stijgende kos ten is het volgens het Nationaal Comité 4 en 5 mei lastig de be- groting rond te krijgen voor de festivals, die altijd vrij toeganke lijk zijn geweest. Voor mensen met een kleine portemonnee wordt gewerkt aan een systeem waarbij zij op een gastenlijst kunnen komen en zo gratis naar het festival kunnen. Ook kinde ren tot en met 12 jaar kunnen er gratis naartoe. De Ambassadeurs van de Vrijheid vliegen in heli kopters het land door. Er zijn meer dan 300 optredens en in houdelijke activiteiten. Duncan Laurence verzorgt de opening, hij ontsteekt op 5 mei om 13.30 uur het bevrijdingsvuur in Den Bosch. Metropool in China moet in lockdown GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Tobias den Hartog Den Haag - Julia van Loon, pomphouder G Nederlanders vullen in Wuust- wezel de tank en meteen ook wat meegebrachte jerrycans met 'goedkope' Belgische ben zine. FOTO'S JEFFREY GROENEWEG WAGENINGEN/GRONINGEN AMSTERDAM De klokkentoren van het Rijks museum in Amsterdam her bergt een paartje broedende slechtvalken. De vogels zoeken de toren van het museum al een paar jaar op, maar dit jaar zijn hun activiteiten live en van dichtbij te volgen via een ca mera van Beleef de Lente, een initiatief van Vogelbescherming Nederland. De Vogelbescher ming verwacht dat de valken snel het eerste ei leggen. In Amsterdam zitten acht paar tjes slechtvalken. In de stad is voedsel in overvloed, zegt de Vogelbescherming: de stads duiven. BELFAST De regering en het parlement van Noord-Ierland hebben excu ses aangeboden aan slachtof fers van kindermisbruik in op vangtehuizen die onder leiding stonden van de overheid, kerken en liefdadigheidsinstellingen. Jonge kinderen werden tussen 1922 en 1995 seksueel, fysiek en emotioneel misbruikt. ,,Het spijt ons dat de staat jullie niet heeft beschermd tegen mis bruik. Het spijt ons dat de staat jullie niet heeft beschermd tegen degenen die hun macht hebben misbruikt. Het spijt ons dat jullie niet zijn geloofd'', zei minister Michelle McIlveen. CHANGCHUN Alle negen miljoen inwoners van de Chinese stad Chang chun moeten vanwege een toenemend aantal coronabe smettingen in lockdown. De maatregel ging gisteren in, de dag waarop China voor het eerst in twee jaar weer meer dan duizend nieuwe besmettin gen rapporteerde. Changchun is de hoofdstad van de provin cie Jilin, die grenst aan Rus land en Noord-Korea. Ook el ders in China worden nog altijd strenge maatregelen genomen. Zo wordt in Shanghai niet fy siek lesgegeven in het primair en voortgezet onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5