dat ben jij1- 11 'Als we langs verkiezings posters rijden, dan vraag ik weleens wat die betekenen' ..V-AccB.»»EclAMEjja Gemeenteraad hier zijn echt te weinig parkeerplekken. Of hee, hier staan allemaal mensen verkeerd ge parkeerd, wat is er aan de hand. En dan kun je zelf voorstellen doen om je stad mooier te ma ken." Voordat Els Verhage wethouder werd, was ze raadslid. ,,Waarom word je dat? Omdat je geïnteresseerd bent in wat er om je heen ge beurt, omdat je de krant leest en ziet: hé, partij X heeft leuke ideeën. Dan word je lid van die partij, ofje richt je eigen partij op - dat kan ook, er zijn partijen met maar één zetel in de raad. Stel dat je op elke hoek van de straat een speeltuin wil dan kun je de Speeltuinpartij op richten. Een partij schuift leden naar voren waarop mensen kunnen stemmen. Zo kun je in de raad komen." Wethouder zijn is hard werken, zegt Ver hage. ,,Ik ben 24/7 wethouder. Als ik door de stad loop, zie ik dingen. Mensen spreken je aan, er zijn avondvergaderingen, je hebt dagen dat je de burgemeester moet vervangen en dat je 's avonds paraat moet zijn. Wethouder ben je altijd. Er is ook geen pensioenleeftijd; zo lang je helder van geest bent, kun je het blij ven", aldus de 67-jarige Vlissingse. Burgercommissielid Wie graag de politiek in wil, zorgt dat hij op de 'kieslijst' van een politieke partij komt. Ro- bèrt Brunke staat op de kieslijst van de lokale Vlissingse partij POV. Op nummer 3, net als bij de vorige verkiezingen van vier jaar gele den. Elk cijfer staat voor één zetel. De POV haalde toen twee 'zetels'. Ofwel, mocht twee stoelen bezetten tijdens raadsvergaderingen. Brunke kwam er dus niet in. Hij is dus nog geen raadslid. Toch is hij re gelmatig in het gemeentehuis te vinden. Als burgercommissielid. Brunke legt uit: ,,Als de raad iets moet besluiten, moet er vaak voor werk gedaan worden. Politieke partijen be denken welke 'technische' vragen ze gaan stel len. Wat kost een weg, wat gaat het duren, heb je wel rekening gehouden met oponthoud, zijn de burgers erover geïnformeerd? Dat soort vragen. Dat voorbereiden gebeurt in commis sies. Elke fractie heeft in de commissie een raadslid en een burgercommissielid." Laatste vraag: waarom zou je stemmen? ,,Veel mensen bellen mij pas als zich iets af speelt in hun leefomgeving waarover ze on tevreden zijn. 'Politici doen toch wat ze zelf willen', hoor je heel vaak. Burgers voelen zich niet gehoord. Toch kunnen ze wel degelijk meebeslissen. Er bestaat zoiets als inspraak. Je mag als inwoner van de gemeente tijdens commissie- of raadsvergadering vijf minuten je stem laten horen. Dat is het inspreekrecht. Je kunt ook raadsleden en fracties aanschrij ven. Of afspraken maken met wethouders. Misschien wel het belangrijkste van alles: als burger bepaal jij wie er in de raad komt te zit ten. Als iedereen gaat stemmen, ook de men sen die de politiek niet vertrouwen, komen in de raad de mensen te zitten die het volk daar wil hebben. En dat is dus democratie." De wethouder is de minister van de gemeente GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Vlissingen. De leden van de gemeenteraad of simpel weg 'de raad' worden een keer in de vier jaar gekozen door de inwoners van de ge meente (bij de gemeenteraadsverkiezin gen dus). Hun voorzitter is de burge meester. De meeste raadsleden zijn lid van een politieke partij. Dat kan een lan delijke partij zijn, maar ook een die speci aal voor die gemeente is opgericht: een lokale partij. Alle raadsleden van een partij samen noem je een fractie en de belangrijkste woordvoerder heet 'fractievoorzitter'. Hoe meer mensen er in een gemeente wonen, hoe meer raadsleden een gemeente heeft. De kleinste gemeenten hebben 9 raadsleden, de grootste 45. De gemeen teraad in Vlissingen bijvoorbeeld telt 27 leden en 13 fracties. Sofie Meijering (12) De wethouder is voor de gemeente wat de minister is voor het land. Hij of zij is onderdeel van het dagelijks be stuur van de gemeente: het college van burgemeester en wethouders (B en W). De wethouders zijn lid van een politieke partij en gaan over een spe cifiek onderwerp. Ze kunnen bijvoor beeld gaan over onderwijs, financiën, huisvesting of sport. Het takenpakket van een wethouder wordt 'portefeuille' genoemd. Het minst aantal wethouders in een col lege is twee, het meeste is zeven - dat hangt af van hoe groot een gemeente is. Meestal is het een voltijdsbaan, maar bij kleinere gemeenten kan een wethouder ook in deeltijd werken. Wethouders worden aangesteld door de gemeenteraad. Meestal na de ver kiezingen, soms tussentijds. Dan dra gen de partijen kandidaat-wethouders aan en beslist de gemeenteraad wie het wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 59