Alles om je heen in je dagelijks bestaan is gemeentepolitiek ■BHygi 10 Doet de gemeenteraad er nog wel toe? Alles wordt toch in Den Haag bepaald? Waarom zou ik naar de stembus gaan? Kan iemand dat even uitleggen? En dan graag een beetje simpel. In jip-en-janneketaal, zoals dat heet. 'Als burger bepaal jij wie er In de raad komt te zitten' Laten we even doen of domme vragen niet bestaan. Wat zijn dat eigenlijk, gemeenteraadsverkiezingen? Sofie Meijering denkt even diep na. De 12-jarige Vlissingse zit in de hoogbe gaafdenklas van Tweemaster-Kameleon in Oost-Souburg en jawel, ze weet al wat politiek is. ,,Vorig jaar heeft juf Marloes lesgegeven over verkiezingen en democratie. Er was een quiz, om te kijken welke politieke partij bij je past", vertelt Sofie. ,,En we hebben over stel lingen gediscussieerd, zoals je in de Tweede Kamer doet." Wat de Tweede en Eerste Kamer doen, dat weet ze wel. De namen van de hoofdrolspelers in de Nederlandse politiek, de mannetjes en vrouwtjes, die kent ze ook. Van televisie. Sofie kijkt met haar moeder mee naar de NOS, ze volgde de persconferenties over corona en hoort de leraren erover praten. Maar dan gaat het altijd over de landelijke politiek. ,,Ik denk dat de Tweede Kamer belangrijker is dan de gemeenteraad", zegt Sofie. ,,De gemeenteraad zie je niet. Ik hoor er nooit iemand over. Soms rijden we langs verkiezingsposters. Dan vraag ik weleens wat die betekenen. Die van de Christenunie bijvoorbeeld. Die lopen op het pad van God, legde mijn moeder toen uit." De gemeenteraad: het zal wel iets zijn met beslissingen nemen voor de burgers van de stad, denkt ze. ,,Dingen waardoor het mooier en gezelliger wordt. Belangrijke dingen voor je omgeving." Wat precies, geen idee. Dat zal wel duidelijk worden als ze volwassen is. Want wat heeft zo'n gemeenteraad nou eigenlijk voor invloed op het leven van een kind? Het verkiezingsprogramma Neem nu Sofie. Die is met heel andere dingen bezig. 's Zondags gaat ze zwem men, door de week is er rugby, saxofoonles en naailes. Ze leest graag en komt geregeld in de bieb. ,,Ik schilder en ben heel creatief en ga met mijn moeder vaak naar muse ums of theater. Op school praten we nu over de inrichting van het schoolplein. Misschien willen we wel een groen school plein, met allemaal bomen en plantjes. Ik heb een hond. Daar gaan we vaak mee wandelen, langs het strand of door het Nol- lebos. De boulevard vind ik heel leuk, maar ik vind het niet leuk dat ik vaak aan de kant moet omdat de auto's me van het fietspad drukken. Wij wonen vlak bij het Schelde- kwartier, die nieuwe wijk in Vlissingen. Toen daar huizen gebouwd werden, was mijn moeder niet zo blij. Want door die nieuwe huizen zou alles er heel anders uit gaan zien." De gemeenteraad beslist Sofie heeft dus elke dag te maken met be slissingen die in de gemeenteraad geno men zijn. Wel/geen subsidies voor vereni gingen en culturele instellingen, de biblio theek, de Zeeuwse Muziekschool, voor ver groening van schoolpleinen? Wel/niet een weg en meer bebouwing in het Nollebos? Wel/niet een autoluwe boulevard? Hon denbelasting? Een nieuwe wijk vlak voor je deur, bestemmingsplannen die gevolgen kunnen hebben voor je woongenot? Wel/ niet geld voor extra ondersteuning van hoogbegaafde kinderen? Els Verhage van GroenLinks is sinds de laatste gemeenteraadsverkiezingen wet houder (zie kader) in Vlissingen. ,,Ik spreek veel jongeren die zeggen: ik heb niks met politiek. Meestal kom je pas later in je leven tot de ontdekking dat politiek interessant, nuttig en leuk kan zijn. Uiteindelijk heeft iedereen er iets mee, want de politiek be slist over jouw leefomgeving." Is de wethouder de baas van de gemeen teraadsleden? ,,Nee. Je kunt als wethouder wel van alles bedenken, maar de gemeente raad beslist. Je kunt wel voorstellen doen, maar je kunt er niet stiekem iets doordruk ken. Het leuke aan wethouder zijn is dat je als een van de eersten weet wat er gebeurt in je gemeente. Als ik rondfiets denk ik: o ja, daar is een bouwvergunning voor aange vraagd en o ja, daar gaan ze aan de riolering werken. Je kijkt anders naar dingen. Ik rij over een weg en denk: hier moet binnen kort nieuwe wegbedekking komen. Of: Els Verhage was eerst raadslid voor GroenLinks in Vlis- singen, nu is ze wet houder. ZATERDAG 12 MAART 2022 GO Gemeenteraad, kun je dat eten? Jip en Janneke leggen het uit ONDINE VAN DER VLEUTEN Partijen zetten hun belangrijkste ideeën in een beginselprogramma. Zo weet je wat voor soort partij het is: links, rechts of christelijk, landelijk of heel lokaal bijvoor beeld. Daarnaast zijn er de verkiezings programma's. Daarin geeft de partij haar standpunt over zaken die op dat moment spelen in het gebied waarvoor de verkie zingen zijn: landelijk, gemeentelijk of pro vinciaal. Wie geen zin heeft om die verkie zingsprogramma's helemaal door te lezen en te vergelijken, kan een kieswijzer invul len, zoals die dit jaar ook op de PZC-site staat. Robèrt Brunke, POV Robèrt Brunke van de lokale partij POV (Perspectief op Vlissingen) hoopt dat hij dit jaar wél in de raad komt. FOTO RUBEN OREEL Sofie Meijering (12) uit Vlissingen vraagt zich regelmatig af: wat betekenen die borden toch? FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 58