Stank-voor-dank-gehalte vaak erg hoog in Zeeuwse politiek mn 8 Vol ambitie begonnen tientallen raadsleden vier jaar geleden aan hun termijn in de Zeeuwse politiek. Intussen staat een nieuwe lichting te popelen om hen op te volgen. Wat kunnen ze verwachten? Hoeveel tijd steek je in het raadslidmaatschap en hoe reëel is het dat jouw plannen worden uitgevoerd? De redactie van deze krant hield een enquête onder de Zeeuwse raadsleden over vier thema's: veiligheid, verruwing, resultaat en vergoeding. 'Het hoort soms ook bij het spel, dat je een enkele keer uit je slof schiet' Vuurwerk tegen de ramen Andries Jumelet is al 24 jaar raadslid voor de Christenunie in Reimerswaal. Tijdens zijn lange politieke loopbaan kreeg hij twee keer te maken met geweld. De eerste keer herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. ,,Ik zat 's avonds om een uur of tien tv te kijken toen er eieren en vuurwerk tegen de ramen werden gegooid. Ik schrok me rot, sprong op en ging naar buiten, maar de daders waren al gevlogen. Ook vond ik een dreigbrief in de brievenbus. Het waren nu nog maar eieren, de volgende keer konden het stenen zijn. We hebben daarna camera's aangeschaft." Het incident staat niet op zich. Het klimaat rond politici verhardt en dat merken ook de Zeeuwse raadsleden. Een flink deel heeft de afgelopen vier jaar te maken gekregen met be lediging en bedreiging. Twee keer deed een raadslid aangifte bij de politie. Een van hen is Jumelet. De Yersekenaar denkt wel te weten waar hij de intimidaties aan te danken had. ,,Ik maakte me samen met mijn vrouw sterk voor de op vang van Syrische vluchtelingen in Yerseke. Er ontstond al snel een tegenactie. Maar ondanks de bedreigingen hebben we onze rug recht ge houden." In 2019 kreeg Jumelet wederom te maken met agressie. ,,Toen werden er twee cobra's te gen de gevel gegooid, maar wat de aanleiding daarvoor was hebben we nooit geweten." Jumelet deed aangifte, maar de daders wer den nooit gevonden. Bang is hij nooit geweest. ,,Dat ben ik voor niemand." Het heeft zijn raadswerk ook niet beïnvloed, geeft hij aan. „Natuurlijk haak ik hierdoor niet af", klinkt het zelfverzekerd. Hij is opnieuw verkiesbaar. Doodsverwensingen Bijna een op de tien Zeeuwse raadsleden ont ving de afgelopen vier jaar een dreigmail in de digitale postbus en een op de vijf kreeg te ma ken met vervelende telefoontjes, zo blijkt uit de enquête. Het maakt het raadswerk er niet leuker op. ,,Toen ik begon was het werkelijk een eer volksvertegenwoordiger te zijn. Nu lijkt het wel alsofje een paria bent", laat Ger van Unen, raadslid voor de SP in Hulst, weten. Ook Sebastiaan Keijmel, raadslid voor Onaf hankelijk West in de gemeente Sluis, kwam zwaar onder vuur te liggen. In de hoogoplo pende discussie rond de regels voor toeristi sche verhuur kreeg hij te maken met bedrei gingen. ,,Dat het zo uit de hand zou lopen, had ik nooit verwacht. Het heeft zelfs geleid tot doodsverwensingen, niet alleen naar mij maar ook naar mijn familie. Dat vind ik heel erg, want mijn familie heeft niet gekozen voor het raadswerk." ,,De verharding in de politiek zie je in heel Nederland", merkt Keijmel. ,,Je moet een heel dikke huid hebben. Mensen worden bescha digd. Ik val ook weleens een wethouder aan, maar dan niet op de persoon, maar alleen op de inhoud. Je mag het volledig met elkaar on eens zijn, maar na de raadsvergadering zou je nog steeds met z'n allen het café in moeten kunnen duiken." Jumelet vindt dat ook. ,,Ik ben zelf weleens beledigd, maar ik heb ook weleens een ander raadslid beledigd. Daar heb je dan later spijt van. Ik kan daarna ook wel sorry zeggen, dan bied ik mijn excuses aan. Het hoort soms ook bij het spel, dat je soms uit je slof schiet." Jumelet kijkt af en toe ook debatten van de landelijke politiek op tv: ,,Als ik zie hoe het er in de Tweede Kamer aan toegaat dan is het bij ons nog rustig." Toch wordt er volgens hem tijdens het debat weleens 'flink lelijk gedaan'. Daarom is hij wel voorstander van het invoe ren van gedragsregels. Dat geldt voor het me rendeel van de geënquêteerden. 68 procent vindt dat, net als in de Tweede Kamer, er af spraken moeten komen over wat wel en niet kan qua taalgebruik. Mooiste hondenbaan ,,Raadslid zijn is de mooiste hondenbaan die er is", zegt Bas van der Reest die sinds 2018 namens D66 in de gemeenteraad van Middelburg zit. ,,Je stopt er heel veel tijd in, terwijl het lang niet altijd iets oplevert. Het stank-voor-dankgehalte is vaak erg hoog. Tegelijkertijd is wat je doet heel erg leuk. Je zet je in voor iets waarin je echt gelooft. Dat enthousiasme is de afgelopen vier jaar bij mij alleen maar toegenomen." Een kwart van de Zeeuwse raadsle den steekt zeker twintig uur per week in de politiek, zo blijkt uit de enquête. „Als je het goed wil doen, ben je er heel veel tijd aan kwijt", zegt Sebasti aan Keijmel (Onafhankelijk West, Sluis). De meeste aan dacht vergt het lezen van de stukken. „Die krijg je vaak last mi nute. Soms zijn het dossiers van vijftig tot honderd pagina's per agendapunt. Dan heb je nog de raadsvergaderingen zelf, alle commissies, fractieoverleg, coalitieoverleg. Je zit al heel gauw aan die twintig uur." Van der Reest: ,,Je kunt er eindeloos veel tijd in stoppen, want er gaat zo veel in de gemeenteraad om. Maar hoeveel tijd ik er ook aan besteed, ik kan toch niet elk document lezen. Ik moet nog steeds selectief zijn." Voor veel raadsleden is het een baan naast een baan. „Zo dra ik klaar ben met werken, eet ik even snel en dan is het weer de politiek", zegt Lilian Janse (SGP, Vlissingen). „De door deweekse dagen zijn volledig gevuld. Ik draai in totaal makkelijk zestig tot zeventig uur per week. Maar de weekends hou ik vrij voor het gezin." Frank van Driessche (links), raadslid voor Groot Hontenisse. ZATERDAG 12 MAART 2022 GO 'Raadslid zijn is de mooiste ROLF BOSBOOM EN MAURICE STEKETEE Andries Jumelet, raadslid ChristenUnie FOTO PETER NICOLAI Bas van der Reest Sebastiaan Keijmel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56