'Twintig jaar geleden hadden ze het alleen over Vlissingen, nu t 'Hoe wij het zeggen, dat durven landelijke partijen niet' m Vlissingen maar hadden het ge voel er niet echt bij te horen. Ze misten aandacht vanuit Vlissin- gen. Vanuit de dorpsraad is een doorstart gemaakt naar de ge meenteraad." En dan valt weer de spottende naam Partij voor Straten en Riole ringen. En inderdaad, bevestigt Achterhuis, daar lag eerst de focus. „Onderhoud aan wegen en scho len, de strijd tegen betaald parke ren in Souburg en tegen leegstand van winkels. Acht jaar geleden hadden we binnen de partij een discussie over ons voortbestaan. Souburg lag er netjes bij, we had den onze doelen bereikt. Moesten we nog wel verder gaan?" „Uiteindelijk hebben we nieuwe doelen geformuleerd. Nieuwe scholen, een gezondheidsgebouw. En we mogen de aandacht voor de dorpen niet laten verslappen. Hoe wel, alle partijen hebben inmid dels aandacht voor ons. Twintig jaar geleden hadden ze het alleen over Vlissingen, nu ook over Sou burg en Ritthem." De bloeiperiode van de Partij Souburg-Ritthem loopt parallel aan de brede opmars van lokale partijen in Zeeland. Ze groeiden in aantal, in stemmen, in zetels en in wethouders. In 2018 haalden ze in Zeeland een kwart van alle stem men, een kwart van alle raadsze- tels en een kwart van het aantal wethouders. In negen van de der tien gemeenten zitten de lokalen in het college met één wethouder, in het geval van Sluis, Terneuzen en Vlissingen zelfs met twee. In Vlissingen zijn de PSR en de Lokale Partij Vlissingen met elk vijf zetels de grootste fracties. Ze trokken dan ook de zwaarste por tefeuilles naar zich toe. De LPV zit op economie, ruimtelijke ordening én financiën, gezien het faillisse ment en de artikel-12-status de lastigste opgave. De PSR koos niet voor straten, rioleringen, scholen of speeltuinen, maar voor dat an dere hoofdpijndossier waar alle gemeenten onder lijden: het soci aal domein, de jeugdzorg en de WMO, waarop miljoenen moeten worden toegelegd. ,,Op die meer dorpse onderwer pen als straten en scholen kun je ook nat gaan als lokale partij", knipoogt Alex Achterhuis. ,,Maar serieus, wij zitten er niet alleen voor Souburg en Ritthem, wij zit ten er voor heel Vlissingen. We zijn groot, we zitten in het college, dus dragen we onze verantwoor delijkheid." Zo zit de LPV er ook in, zegt fractievoorzitter John Dooms. ,,Het afbreukrisico is enorm, maar we nemen onze verantwoording. We doen het voor de stad en ge lukkig loopt het goed." Stelletje hobbyisten De lokale partijen begonnen ooit als alternatief voor de gevestigde orde, maar maken daar inmiddels zelf deel van uit. De dominantie van de PvdA is in Vlissingen al lang verleden tijd en ook lande lijke partijen als CDA en VVD hebben flinke stappen terug moe ten doen. De lokalen zijn juist doorgegroeid van protest naar plu che. Met zelfs als effect dat raadsle den van Christenunie en D66 on langs overstapten naar de LPV. ,,Ik weet nog goed dat we in 2010 de grootste werden in Vlissingen", zegt LPV'er Dooms. ,,Ach, het ge weeklaag van de landelijke par- Eigen koers 'We beloven niks' Overstappers i C ¥f; ZATERDAG 12 MAART 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Lokale politiek zit Marien West- strate (73) in de genen. Zijn groot vader richtte in 1954 al een lokale partij op: de Vrije Lijst, in de toen malige gemeente Krabbendijke. Weststrate zette de familietraditie voort. Eerst voor Bewoners Belan gen Reimerswaal en sinds 2001 met Leefbaar Reimerswaal. Boven dien is hij voorzitter van de Partij voor Zeeland. Een lokale partij geeft politiek meer vrijheid, vindt bestuursvoor zitter, fractievoorzitter en lijsttrek ker Weststrate. ,,Landelijke partijen hebben te maken met landelijk be leid. Kretologieën zie je in het hele land terug. Dat geeft een beper king. Wij kunnen gemakkelijker onze eigen koers varen. De manier waarop wij dingen durven zeggen, dat durven landelijke partijen niet." In 2018 kwam zijn partij voor het eerst in zestien jaar in het college van Reimerswaal terecht. ,,Ja, par tijen kijken nu heel anders tegen ons aan. Wij worden inmiddels ge zien als een stabiele coalitiepart ner. Het gaat om wederzijds res pect, luisteren naar elkaar, om er vervolgens het beste uit te halen voor Reimerswaal." Hoe de kiezer zijn partij zal afreke nen of belonen op 16 maart, daar spreekt Weststrate geen verwach tingen over uit. ,,Ik hoop slechts dat we onze drie zetels vasthou- den." Verkiezingsbeloftes zul je bij Leefbaar Reimerswaal ook niet in het programma aantreffen. ,,Wij 'streven naar' en 'zullen proberen om', maar we 'beloven' niks. Dat kan ook niet. Zelfs niet nu we al vier jaar in het college zitten. Je kunt vanuit de coalitie meer sturen, maar sommige wensen hebben we niet kunnen binnenhalen. Omdat je compromissen moet sluiten. Maar we hebben gedaan wat we moes ten doen." Intussen vervult Weststrate met plezier de rol van ombudsman en belangenbehartiger voor mensen die hem op straat aanspreken. En dat gebeurt veel, zegt hij. ,,Ik zet me in voor mensen die mijn hulp vragen. Ongeacht van welke partij ze zijn. Dat gaat rond op feestjes." Het levert hem stemmen op, en kandidaat-raadsleden. ,,Heel een voudig. Ik heb laatst een oom van iemand ergens mee geholpen. Nou, die neef meldde zich bij mij: hij wilde wel op de lijst." Niet iedereen komt zomaar op de lijst. ,,Ik heb geen ballotagecom missie, maar ik kijk er wel goed naar. Overstappers van andere partijen wijs ik af. In mijn beleving vinden die zichzelf vaak belangrij ker dan de partij. Dat is een leer proces geweest hoor, in al die ja ren. Je moet ook niet te veel rom melen in de top van je partij. Maar goed, ik ben zelf inmiddels 73, dus voor mij is het ook een keer klaar." /an daag u bij Jumbo het koopst uit! ■BmsPil '~T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52