Jan Vantoortelboom Palaveren bij theelichtjes in het Pyjamaparlement ff In het nieuws ik Uit het nieuws Williejanne kan geschiedenis schrijven Gratis parkeren in Veere om te stemmen DEZE WEEK IN Z Als God wil dat ik gekozen word, dan gebeurt dat 'Zelf stem ik ook graag voor of na het werk 2 Poetin in zijn trollen pyjama met groene bulten en nepnek- spieren 3 LOKALO'S ZIJN NIET MEER WEG TE DENKEN 6 JEUGD BIJ HET CDA, EEN PARTIJ IN NEERGANG 8 WAT EEN RAADSLID VINDT VAN ZIJN WERK k vond een frambozenrode pyjama. Hij stak nog in het plastic omhulsel, ergens achterin de klerenkast die ik aan het leeghalen was. Ik herinnerde het me weer; ik had hem meegenomen toen ik het huis van mijn vader op ruimde. Mijn vader hamsterde af en toe weleens, zeker als er interessante aanbiedingen waren. Dus die pyjama zal er eentje van een stapel van vier of vijf geweest zijn. Hoogstwaarschijnlijk Aldi. Ik trok hem op een avond aan en mijn vrouw dacht dat carnaval opnieuw begonnen was. Maar hij is lekker zacht en warm en als ik opsta en ik zie het frambozenrood weerspie gelen in de ogen van mijn kinderen, dan begint de dag al met een kleurtje. Die pyjama's van vroeger worden toch een beetje geassocieerd met ouwe mannen, geloof ik. Net als die grote witte en blauwe onderbroeken die ik als kind moest dragen en waar er aan de voorkant een plasgat in zat. Veel van de mannen die ik ken slapen nu gewoon in een T-shirt en boxershort. Ik geloof ook niet dat veel vrouwen nog een lang slaapkleed dragen. Het heeft iets gezelligs en vertederends, zo'n pyjama, vandaar dat pyjamafeestjes ook zo in trek zijn. Het nodigt uit tot saamhorigheid. Steek die ouwe politici in het Euro pees parlement allemaal eens in een pyjama en laat ze dan palaveren bij het flakkerende vlammetje van theelichtjes en een glaasje kindercham pagne. Dan zouden er wel licht gezelliger en meer soli daire beslissingen worden ge nomen. Zie je Mark Rutte al zitten kleppen en liegen in zijn smurfenpyjama? En Viktor Orban oreren in zijn keutel- kleurige rattenpyjama? En als het de wereldleiders zijn die weer eens samenkomen: Bi- den in zijn vader-Jakobnacht- hemd met slaapmuts en in genaaid scheetkussen, want dat is zijn favoriet, Poetin in zijn trollenpyjama met groene bulten en nepspieren en Xi Jinping in zijn naakte garnalenkleedje. De kleren maken uiteindelijk de man en in plaats van mannen in kille en afstandelijke driedelige maatpakken, zouden politici in zo'n pyjamaparlement wellicht tot menselijker be slissingen komen. Want eerst zouden ze elkaar eens goed bekijken en uitlachen tot de tra nen in de open springen, en daarna zou het pad gebaand zijn voor zelfrelativering en zelfreflectie. Iets waar al die narcistische en elleboogstotende binkjes een godgans ge brek aan hebben. Bovendien zou het voor de gewone man nog grappig zijn om naar te kijken ook. Een beetje humor in de droogkloterij van de politiek zou niet misstaan. Het zou zelfs de reden zijn dat ik er interesse in kon krijgen, want ik kamp al mijn hele leven met een ongemotiveerde houding van politieke onverschilligheid. Een beetje ijsbrekende py jamahumor zou daar verandering in kunnen brengen. Ik heb deze column geschreven in mijn frambozenrode pyjama en ga nu toch maar even wat anders aantrekken voordat hij als een rode lap werkt op een kleurenblinde pakketbezorger of de buurvrouw niet meer bijkomt van de lachstuipen en per ambulance afgevoerd moet worden naar het ZorgSaamziekenhuis in Terneuzen. Al zou dat ook voor hen een mooi, gezellig en kleurrijk begin van de dag kun nen zijn. Ze is de enige vrouwelijke lijst trekker in Tholen, Williejanne van Veen-van den Dikkenberg. Het is bovendien voor het eerst dat haar partij, Jezus Leeft, meedoet aan ge meenteraadsverkiezingen. Als ze woensdag voldoende stemmen krijgt om in de gemeenteraad te komen, is dat dus zeker nieuws. ,,Ik heb gek genoeg geen span ning, als God wil dat ik gekozen word, dan gebeurt het. Als hij an dere plannen met me heeft, dan is dat zo." Van Veen hoopt dat ze minimaal 650 kiezers achter zich kan scha ren. ,,Samen met mijn kiezers wil ik iets doen tegen de opkomst van het systeem van de antichrist. We leven in de tijd van bijbelboek Openbaringen 13. Let maar op, het geldsysteem met euro's gaat cra shen. Er komt dan een digitaal identiteits- en geldsysteem onder het merkteken van het beest." Dat de gemeente Tholen steun uitspreekt voor Oekraïne, vindt Van Veen goed. Ze is ook enthou siast over de opvang van Oekra- iense vluchtelingen in haar woon plaats Sint-Maartensdijk. ,,Oor- logsslachtoffers moet je steunen en helpen. Jezus komt ook juist op voor de zwakkeren." Contact zoe ken met haar achterban is het eer ste wat Van Veen wil doen na de verkiezingen. ,,Of ik nu in de raad kom of niet, ik wil in contact ko men met burgers en boeren in Tholen." Je zult maar willen stemmen bij het stembureau aan de Oudestraat in Veere in Verenigingsgebouw Het Akkoord. Als je niet kunt lo pen of fietsen naar dat stembu reau, dan zou de auto een dure op lossing zijn. Want op het Oranjeplein in Veere geldt normaal gesproken het hoogste parkeertarief van de hele gemeente, 5,20 euro per uur. Voor vertrekkend raadslid Marin van den Berge van de VVD ging dat te ver op verkiezingsdag. Ze bepleitte dat mensen woensdag 16 maart gratis zouden mogen parkeren met de auto om te stemmen. Binnen de gemeente is al veel discussie geweest over parkeerta rieven. ,,Vriend en vijand is het er- over eens dat je de dagtoerist wilt belasten voor parkeren. Maar niet de eigen inwoners als die komen stemmen", zegt Van den Berge. Parkeerkosten mogen geen drempel opwerpen om te stem men, voerde Van den Berge aan. Ze wees er ook op dat het stembu reau in Zanddijk is vervallen. Ook dat zou meer mensen de auto laten pakken. ,,Zelf stem ik ook graag vóór het begin of na het eind van de werkdag. Dan is het gewoon ef ficiënt dat je de auto pakt." Het dagelijks bestuur van de ge meente Veere ging mee en be dacht een oplossing. Stemmers kunnen woensdag met parkeer- schijf een half uur gratis parkeren op het Oranjeplein. 10 Gemeenteraad in jip-en-janneketaal 12 Kraanvogel, de mythische geluksvogel 13 Derk Sauer ontvlucht Moskou en woont nu in Domburg 16 Club van Rome keek niet zozeer naar klimaat 19 Oorlog overschaduwt raadsverkiezingen ZATERDAG 12 MAART 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50